Баросо: Да се забрзаат реформите

Со пораки за Македонија, денеска се огласи и претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо. „Што се однесува до вашата земја, јас неодамна ја посетив и јасно им ставив на знаење на властите дека е важно да се задржат односно да се забрзаат некои реформи. - Вистина е дека без исполнување на тие реформи ние не можеме да ја доделиме надежта за членство. Многу е важно да се задржат реформите и се надевам дека властите на вашата земја тоа ќе го сторат.“, Жозе Мануел Баросо, претседател на Европската Комисија.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, вчера во Брисел потврди дека Македонија може да ја загуби препораката за преговори со ЕУ ако не се продолжи забрзано со реформите. „Бев неодамна во вашата земја и јасно им ставив на знаење на вашите власти дека е неопходно да се продолжат и да се забрзаат реформите. Јасно е дека без продолжување и консолидација на реформите, не можеме да ја гарантираме надежта за членство. Важно е да се продолжи со напорите и се надевам дека ќе биде направено тоа“, изјави Баросо. Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, на прашање зошто Македонија не е спомената во заклучоците, одговори дека нашата земја била спомената заедно со другите од Западен Балкан. „Вашата земја беше спомената заедно со другите од Западен Балкан. Ако ги читате финалните заклучоци, тоа е јасно. Тоа не е само споменување на Хрватска, туку и последиците од оваа одлука за членство на Хрватска, која е добра и охрабрувачка порака за Западен Балкан“ - рече Орбан. Тој рече дека ќе стори се' иднината на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Брисел - Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, изјави по состанокот на шефовите на држави и влади на ЕУ дека одлуката за пристапување на Хрватска кон Унијата, сите држави од Западен Балкан треба да ја гледаат како „многу охрабрувачки сигнал“. „Цел Западен Балкан треба да ја гледа одлуката за Хрватска како многу охрабрувачки сигнал на подготвеноста на ЕУ да продолжи со проширувањето на Западен Балкан“, рече Баросо на прес-конференција по завршување на самитот. Унгарскиот премиер Виктор Орбан, чија држава претседава со ЕУ, рече дека „ќе стори се'“ процесот на проширување да продолжи и по влезот на Хрватска во ЕУ. Наесен на сеопфатен начин ќе разгледаме како да го продолжиме проширувањето на овој регион, рече Орбан. Членот на Европскиот парламент, Јелко Кацин, ја поздрави одлуката на шефовите на држави и влади на ЕУ за завршување на преговорите со Хрватска за членство во Унијата, оценувајќи дека за сите земји од Западен Балкан постои јасна перспектива за членство во ЕУ. „Ова е важен ден за ...
| | веќе видена | слични

Завршувањето на хрватските пристапни преговори со Европската унија и дава нов замав на европската перспектива на Западниот Балкан, под услов да продолжи со реформите, заклучија денеска во Брисел лидерите на ЕУ Во конечните заклучоци од состанокот на Европскиот совет, тело кое ги собира сите шефови на држави или влади на земјите - членки на ЕУ уште се наведува и дека Европскиот совет ќе му посвети посебно внимание на Западниот Балкан на годишниот самит во декември годинава. „Во тој контекст, Европскиот совет го поздравува апсењето и испораката до судот во Хаг на ратко Младиќ, обвинет за воени злосторства во БиХ, што претставува важен чекор за меѓународната правда и за европската перспектива на Србија“, се вели во заклучоците.
| | веќе видена | слични
2 копии

,,Без напредок во реформите, нема европска иднина,, - Жозе Баросо не само што ја потврди, туку и дополнително ја засили вчерашната писмена изјава на Штефан Филе за можноста, ако во наредните три месеци нема прогрес, во претстојниот извештај на Европската комисија за македонија да ја нема препораката за старт на преговори доделена пред две години. ,,Во врска со вашата земја, неодамна јас бев таму и јасно им ја пренесов на надлежните потребата за одржување и навистина забрзување на некои од реформите. Точно е дека без следење на реформскиот процес ние не можеме да ја овозможиме надежта за членство. Многу е важно да се задржат таквите напори и се надевам дека властите во Вашата земја тоа ќе го направат,, - беше одговорот на претседателот на ЕК Жозе Баросо на прашањето дали е можно ЕК да ја повлече препораката за Македонија ако нема напредок во реформите. Еврокомесарот за проширување беше попрецизен од претседателот на Европската комисија што се очекува од Македонија – на вчерашната средба со премиерот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Баросо: Да се забрзаат реформите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: