Причини и решенија за постојаниот замор

Недоволно спиење Една од причините за заморот може да биде недоволното спиење. Недостатокот на сон негативно влијае на концентрацијата и здравјето. Возрасните треба да спијат од седум до осум часови секоја вечер. Решение : Дадете му приоритет на спиењето и редовно легнувајте во исто време. Од Вашата соба за спиење “избркајте ги“ лаптопот, мобилниот и телевизорот. Ако сеуште имате проблеми со заспивањето, побарајте лекарска помош. Можно е да имате нарушување на спиењето. Слееп апнеа Некои луѓе мислат дека спијат доволно и не се свесни дека страдаат од слееп апнеа која што за кратко го запира дишењето во текот на ноќта. Секое запирање на дишењето предизвикува краткотрајно будење од сонот за кое не сте свесни. Резултатот на сето тоа е недоволно сон иако сте поминале осум часа во кревет. Решение : Ослабнете ако имате зголемена телесна тежина и престанете со пушење. Недоволна исхрана Внесувањето на премалку храна може да предизвика замор, но исто така проблем може да биде и внесување на погрешна храна. ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Причини и решенија за постојаниот замор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: