МАЈКИ ВНИМАВАЈТЕ: Превентивно се повлекува млекото за доенчиња „новалак 1“

За да се избегнат какви било можни негативни последици врз здравјето, од компанијата советуваат купувачите да не го употребуваат Novalac 1, 400 гр, серија 9903524, со рок на употреба 24 септември 2019 година Дел од примероците на млекото за доенчиња „Novalac 1“ се повелкуваат превентивно. Тоа се однесува на млечната формула „Novalac 1“, 400 грама, серија 9903524, со рок на употреба до 24 септември 2019 година, на производителот „UP Medi-Europa SA“, со потекло од Франција. Како што соопшти компанијата Медис д.о.о., Претставништво Скопје, дистрибутер на производите „Novalac Медис“, причина за повлекувањето е евентуално присуство на несоодветна содржина на естер на масни киселини
| | веќе видена | слични
6 копии

Млекото за доенчиња „Новалак 1“ (Novalac 1) од 400 грама, серија 9903524, со рок на употреба до 24 септември 2019 година на производителот „Меди-Европа СА“ (UP Medi-Europa SA) со потекло од Франција, превентивно се повлекува од продажба. Причина за повлекувањето е евентуално присуство на несоодветна содржина на естер на масни киселини (3-MCDP, глицидил естер), утврден во анализата, соопштија денеска од компанијата „Медис ДОО“ во Скопје, која е дистрибутер на производот. За да се избегнат какви било можни негативни последици врз здравјето, од компанијата советуваат купувачите да не го употребуваат конкретниот производ од наведената серија и со посочениот рок на траење. Купувачите можат да го вратат производот од оваа производна серија во аптека и ќе им бидат вратени паричните средства. Купувачите може да добијат дополнителни информации на info@novalac.mk, како и на телефонските броеви 00389 22603604 и 00389 786 42 772.
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 243 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 194 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 355 | | | веќе видена

Фудбалерот Огњен Врањеш по објавените голи фотографии на Јелена Карлеуша сега ѝ се закани и на нејзината колешка Дара Бубамара дека ја очекува истата судбина. ...
сите 232 | | | веќе видена

На расправата за ратификација на Договорот од Преспа пријавени за збор се 205 од 300 пратеници колку што брои грчкиот Парламент, а обраќање ќе имаат и ...
сите 28 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МАЈКИ ВНИМАВАЈТЕ: Превентивно се повлекува млекото за доенчиња „новалак 1“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: