Претставници на ОБСЕ/ОДИХР во работна посета на АВМУ

Делегација на ОБСЕ/ОДИХР, предводена од амбасадорот Јан Петерсен, шеф на мисијата на ОБСЕ/ОДИХР во Скопје за следење на референдумот и Марек Мрачка, аналитичар за медиуми, денеска имаа средба со директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги Зоран Трајчевски. Главна тема на која се разговарало на средбата, соопшти  АВМУ, била работата на Агенцијата за време на претстојниот референдум кој ќе се одржи на 30 септември, вклучувајќи ја правната рамка за изборно медиумско претставување, како и начинот на кој ќе биде реализиран мониторингот на радиодифузерите од страна на Агенцијата за време на овој период. 
| | веќе видена | слични

c Целта на состанокот, како што наведуваат од АВМУ, е да се слушнат мислењата и ставовите на засегнатите страни во однос на двата документа, пред истите да бидат усвоени во конечна верзија.
| | веќе видена | слични
2 копии

 Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги денеска ќе одржи работен состанок во врска со Нацрт-методологијата за мониторинг на изборното медиумско претставување преку радио и телевизиските програмски сервиси за време на изборни процеси и Нацрт-упатството за исполнување на обврските за импресум и информации достапни за корисниците. Целта на состанокот, како што наведуваат од АВМУ, е да се слушнат мислењата и ставовите на засегнатите страни во однос на двата документа, пред истите да бидат усвоени во конечна верзија. /МИА.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев, придружуван од членовите на Извршнот комитет Драган Угриновски и Ацо Николовски, оствари средба со Јан Петерсен, шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР на претстојниот референдум. На средбата по барање на амбасадорот Петерсен се дискутираше за референдумот на 30 септември, договорот со Грција за менување на името, идентитетот јазикот и историјата на македонскиот народ како и за општата ситуација во земјата. Бачев го информираше Петерсон дека е свесен за дометот и можностите на ОБСЕ/ОДИХР како наменска институција за потребите на својот странски ментор која со години пишува наменски извештаји, воглавно, тоа се исти пишани страници наредени на компјутери по одреден терк во кои само се менуваат датумите на изготвувањето. Всушност, на своевиден начин тоа го потврдува и самото ОБСЕ/ОДИХР која од една страна промовира демократија, владеење на правото, човекови права а од друга страна самиот референдум е дефектен во старт како спротивен на меѓународното ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев го информирал Петерсен дека покрај странците за нив вистински проблем претставувале марионетските влади како шти ги нарекол сите влади изминативе 27 години кои според него биле контролирани и купени од оние кои работеле на рушење на Македонското национално ткиво.
| | веќе видена | слични
9 копии

Согласно законските одредби, како и Правилникот за подготовка, организирање и спроведување на референдум на државно ниво, Собранието на Република Македонија е единствен носител на јавната пропаганда за Референдумот 2018, односно на времето определено од страна на радиодифузерите за Јавната пропаганда за референдумот, и постапува според законските прописи и според правилата донесени од страна на Координативното тело на Собранието, информираат од законодавниот дом. - Во согласност со Одлуката на Државната изборна комисија, предвидениот медиумски простор за пропаганда се однесува на овластениот предлагач, односно Собранието на Република Македонија, велат од Собранието. Координативното тело, додаваат, утврдува општ медиа-план за јавна пропаганда, со определување на времетраењето на медиумското преставување, согласно пропорционалната застапеност на пратениците во Собранието кои се изјасниле позитивно за учество во јавната пропаганда, и е во сооднос 59 отсто За и 41 отсто Против. - Јавната пропаганда се води преку ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во рамки на мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери констатираше неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда. - Не се почитува дозволеното време за емитување на рекламните пораки „ЗА“ референдумот, вакви реклами се емитуваат и во програми во кои тоа не е дозволено, во случајов во посебни информативни програми и рекламирањето во врска со референдумот не е означено и не е јасно одвоено од другите реклами на радиодифузерите, наведува Агенцијата. АВМУ потсетува дека согласно Упатството за медиумско претставување за време на референдум рекламните пораки „ЗА“ референдумот може да траат најмногу 4 минути и 30 секунди на секој реален час емитувана програма, а истото важи и за рекламните пораки „Против“, односно за „Бојкот“ на референдумот. Вкупното времетраење на сите рекламни пораки поврзани со референдумот може да изнесува 9 минути на секој реален час емитувана програма. Редовното ...
| | веќе видена | слични

Само што започна кампањата за референдумот Агенцијата за аудио и аудио медиумски медиумски услуги веќе почна да испраќа предупредувања до медиумите. Според нив не се почитува максимално дозволеното време за јавна пропаганда. Агенцијата потсетува дека Упатството за медиумско претставување за време на референдум предвидува најмногу четири и пол минути на секој реален час пропаганда „ЗА“ и исто толку за пропаганда „Против“, односно вкупно девет минути на секој реален час. Но, Канал 5 телевизија и другите електронски радиодифузери јавно прашуваат кое упатство да го следат. Дали тоа на агенцијата или на Собранието на Македонија инсистира на 59% од повластеното рекламно време? Дали Упатството на АВМУ има поголема правна сила од Одлуката на Законодавниот Дом на Македонија? Друго прашање кое се отвора е како АВМУ дозволува рекламирање и на кампања бојкотирам во повластено време , кога за тоа не постои никаква правна основа, со оглед на фактот што опциите  кои им се на располаѓање награѓаните се  ЗА и ПРОТИВ? За жал ...
| | веќе видена | слични

Собранието на Република Македонија е единствен носител на јавната пропаганда за Референдумот 2018, односно на времето определено од страна на радиодифузерите за Јавната пропаганда за референдумот, и постапува според законските прописи и според правилата донесени од страна на Координативното тело на Собранието, информираат од законодавниот дом. - Во согласност со Одлуката на Државната изборна комисија, предвидениот медиумски простор за пропаганда се однесува на овластениот предлагач, односно Собранието на Република Македонија, велат од Собранието. Координативното тело, додаваат, утврдува општ медиа-план за јавна пропаганда, со определување на времетраењето на медиумското преставување, согласно пропорционалната застапеност на пратениците во Собранието кои се изјасниле позитивно за учество во јавната пропаганда, и е во сооднос 59 отсто За и 41 отсто Против. - Јавната пропаганда се води преку медиумско претставување во националните и локалните радиодифузери и преку дневните весници. Поточно, медиумите кои ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Со мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери, Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги информира дека констатирала неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда. „Не се почитува дозволеното време за емитување на рекламните пораки ‘за’ референдумот, вакви реклами се емитуваат и во програми во кои тоа не е дозволено, во случајот во посебни информативни програми, и рекламирањето во врска со референдумот не е означено и не е јасно одвоено од другите реклами на радиодифузерите“, се вели во соопштението. Во согласност со упатството за медиумско претставување за време на референдум, АВМУ потсетува дека рекламните пораки „за“ референдумот може да траат најмногу 4 минути и 30 секунди на секој реален час емитувана програма. Истото важи и за рекламните пораки „против“, односно за бојкот на референдумот; вкупното времетраење на сите рекламни пораки поврзани со референдумот може да изнесува 9 минути на секој реален час емитувана ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претставници на ОБСЕ/ОДИХР во работна посета на АВМУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: