Заев - Петерсен: Референдумот е граѓанска должност и можност секој да го изрази својот став


На средбата, соопшти Секторот за односи со јавност на Владата на Република Македонија, било разговарано за важноста за демократско спроведување на процесот и за потребата од висока одговорност од страна на сите субјекти во државата, за да се осигура изјаснувањето на граѓаните. - Посветени сме да спроведеме комплетно регуларен, транспаретен и доверлив  процес, рекол премиерот Заев.  Претседателот на Владата, Заев посочил дека во таа насока, кампањата за референдумот е едукативна и е првенствено насочена кон објаснување на договорот од Преспа и од придобивките од евро-атлантските интеграции, како и кон мотивација на граѓаните, каков став и да имаат, да излезат и да го изразат на претстојниот референдум. - Референдумот е можност граѓаните да го изразат својот став, но исто така укажуваме дека изјаснувањето е граѓанска должност на секој човек со право на глас, бидејќи се работи за добрата иднина на државата, истакнал Заев. Тој соопштил дека големото мнозинство граѓани во Македонија, уште од прогласувањето на ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Амбасадорот Клеменс Која од Австрија, назначен од италијанското претседателство со ОБСЕ за шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска стапи на должност. Тој ја наследува Нина Суомалаинен, која што го заврши својот мандат како шеф на Мисијата во април. - Задоволство ми е што ја преземам оваа важна позиција среде тековниот реформски процес во земјата во многу клучни области, како владеењето на правото, медиумите, јавната администрација и полицијата, вели Која. Тој изразува задоволство што ќе работи со претставници на институциите и граѓанското општество, како и со сите чинители за понатамошно продлабочување на добро воспоставената соработка со Мисијата. Која има над 29-годишно професионално искуство во службата за надворешни работи. Претходно, служел како постојан претставник на Австрија во ОБСЕ во Виена, австриски амбасадор во Белград и Љубљана, заменик шеф на австриската амбасада во Мадрид и директор на Одделот за Јужна Европа на австриското Министерство за надворешни работи. Студирал право на универзитетите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев, придружуван од членовите на Извршнот комитет Драган Угриновски и Ацо Николовски, оствари средба со Јан Петерсен, шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР на претстојниот референдум. На средбата по барање на амбасадорот Петерсен се дискутираше за референдумот на 30 септември, договорот со Грција за менување на името, идентитетот јазикот и историјата на македонскиот народ како и за општата ситуација во земјата. Бачев го информираше Петерсон дека е свесен за дометот и можностите на ОБСЕ/ОДИХР како наменска институција за потребите на својот странски ментор која со години пишува наменски извештаји, воглавно, тоа се исти пишани страници наредени на компјутери по одреден терк во кои само се менуваат датумите на изготвувањето. Всушност, на своевиден начин тоа го потврдува и самото ОБСЕ/ОДИХР која од една страна промовира демократија, владеење на правото, човекови права а од друга страна самиот референдум е дефектен во старт како спротивен на меѓународното ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев го информирал Петерсен дека покрај странците за нив вистински проблем претставувале марионетските влади како шти ги нарекол сите влади изминативе 27 години кои според него биле контролирани и купени од оние кои работеле на рушење на Македонското национално ткиво.
| | веќе видена | слични
4 копии

Според официјална анкета на ОБСЕ излезноста на референдумот ќе биде катастрофално лоша. Според податоците од оваа кредибилна институција излезноста ќе изнесува само 32.3% од вкупното гласачко тело, што преведено во бројки е 616.930 гласови. Доколку се земе како прецизна оваа анкета, а земајќи го во предвид фактот дека сите албански партии во Македонија повикаа на излезност, како и партиите на заедниците може слободно да заклучиме дека бројот на Македонци кои би гласале на референдумот би бил некаде околу 250 – 300 илјади. Ова е ладен туш за власта од страна на македонскиот електорат кој повеќе од очигледно не ги одобрува штетните антидржавни политики на СДСМ. Граѓаните не се согласуваат Република Македонија да го смени своето име, по теркот на договорот од Нивици потпишан од владата на Заев со кој се губи идентитетот, историјата, културата и традицијата. Дополнително граѓаните гледаат дека оваа власт не прави ништо од корист за Република Македонија, се што прави е на штета на македонските национални ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Мисијата на ОБСЕ во Скопје реагираше на веста што денеска ја објавија некои портали, а според која излезноста на референдумот ќе биде „катастрофално лоша“. - Мисијата на ОБСЕ во Скопје е запознаена со неодамнешните написи во медиумите во кои се тврди дека ОБСЕ спровела анкета за претстојниот референдум. Мисијата нема спроведено таква анкета. Сите наводи кои го тврдат спротивното се неточни и не ја одразуваат работата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, се наведува во демантот.
| | веќе видена | слични

Мисијата на ОБСЕ во Скопје тврди дека анкетата која ја објави порталот ОхридСкај, со тврдење дека е спроведена од страна на оваа организација, е лажна вест и дека таква анкета не постои. Според анкетата, излезноста на референдумот би била околу 32,3% или „катастрофално лоша“. „Мисијата на ОБСЕ во Скопје е запознаена со неодамнешните написи во медиумите во кои се тврди дека ОБСЕ спровела анкета за претстојниот референдум. Мисијата нема спроведено таква анкета. Сите наводи кои го тврдат спротивното се неточни и не ја одразуваат работата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје“, пишува во демантот.
| | веќе видена | слични

Според официјална анкета на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), излезноста на референдумот ќе биде катастрофално лоша, па податоците од оваа кредибилна институција покажуваат дека излезноста ќе изнесува само 32,3 отсто од вкупното гласачко тело, што иразено во конкретни бројки изнесува 616.930 гласачи. Доколку се земе како прецизна оваа анкета, а имајќи го предвид фактот дека сите албански партии во Македонија повикаа на излезност, како и партиите на заедниците може слободно да се заклучи дека бројот на Македонци кои би гласале на референдумот би бил некаде околу 250 до 300 илјади. Ова претставува врела шлаканица за власта којаштои ѝ ја влепува мнозинскиот македонски дел од вкупниот електоратат кој повеќе од очигледно не ги одобрува штетните антидржавни политики на СДСМ. Придонес кон таквото расположение, исто така и катастрофалното водење на економските политики, неисполнетите ветувања за „подобар живот“ и, секако, бројните коруптивни афери и скандали во кои беше фатена власт. Сé ...
| | веќе видена | слични

Редакцијата ОхридСкај дојде до официјални анкети на ОБСЕ, кои се однесуваат околу излезеноста за претстојниот Референдум на 30-ти септември. Според анкетите кои ги изврши ОБСЕ за нивни потреби, излезеноста за претстојниот референдум ќе биде 32,3 % или вкупниот број на лица со право на глас, 1.910.000 на претстојниот реферндум заклучно со денешниот ден (13.09.2018 година) би излегле 32 , 3 % или 616,930 граѓани со право на глас. Според анкетата на ОБСЕ, оваа бројка има значение дека претстојниот референдум, доколку се оди по оваа математика, референдумот би доживеал фијаско од причина што за да се оствари цензусот потребен за успешен референдум недостасуваат уште 300 илјади гласачи, објави ОхридСкај . Според разговорите кои ги имаше Редакцијата ОхридСкај, ваквата незаинересираност на граѓаните се должи на фактот дека партиите кои ја парципираат власта ги изневериле своите гласачи, незадоволството кај народот е огромно, но од ОБСЕ неофијално не брифираат дека медиумската пропаганда за претстојниот референдум ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Референдумот на 30 септември е пред колапс, објавува порталот „ОхридСкај" која дошла до официјални анкети на ОБСЕ, кои се однесуваат околу излезеноста.Како што пишува порталот, според анкетите кои ги изврши ОБСЕ за нивни потреби, излезеноста за претстојниот референдум ќе биде 32,3 % или вкупниот број на лица со право на глас, 1.910.000 на претстојниот реферндум заклучно со денешниот ден (13.09.2018 година) би излегле 32,3 % или 616,930 граѓани со право на глас.Според анкетата на ОБСЕ, оваа бројка има значение дека претстојниот референдум, ако се оди по оваа математика, референдумот би доживеал фијаско од причина што за да се оствари цензусот потребен за успешен референдум недостасуваат уште 300 илјади гласачи.Ваквата незаинересираност на граѓаните се должи на фактот дека партиите кои се во власта ги изневериле своите гласачи, незадоволството кај народот е огромно. Но, од ОБСЕ, неофицијално, велат дека медиумската пропаганда за претстојниот референдум на партиите на власт е комплентно промашена. Според нив, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во комбинатот ОХИС во Скопје има „хемиска бомба“ од околу осум тони жива, која десетина години е оставена да тече по погонот за електролиза, да испарува во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски, денеска оствари средба со Aмбасадорката на ...
сите 112 | | | веќе видена

Пратеникот на американскиот претседател Доналд Трамп, за разговорите меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, вели дека само со присуство на сите регионални ...
сите 424 | | | веќе видена

Денеска во Охрид Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација одржа ...
сите 84 | | | веќе видена

На прав пат сме! Ги покачуваме пензиите со најголемиот износ во последните 20 години – од 700 до 730 денари почнувајќи од јануари 2020 година. Заедно со ...
сите 110 | | | веќе видена

Ние сметаме дека беше историска грешка на Европската унија да не оди напред со Северна Македонија и Албанија, рече амбасадорот на САД во Грција, Џефри Пајат за ...
сите 396 | | | веќе видена

Боливискиот претседател Ево Моралес, кој во неделата си поднесе оставка под притисок и ја напушти Боливија по протестите и насилството по изборите на 20 ...
сите 251 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 18 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски до толку не можат да се помират со растот на платите па почнаа да измислуваат лажни формули околу растат на платите во ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев - Петерсен: Референдумот е граѓанска должност и можност секој да го изрази својот став

Од:
До кого (е-маил):
Порака: