Бивш дизаjнер на Mercedes и Volvo ја направи новата Lada

На автомобилски салон во Москва домаќините од AvtoVAZ го покажаа концептот XRAY која го загатнува изгледот за идните модели на Lada. Компанијата предвидува да направи други автомобили и кросовери. Надворешниот дизајн е дело на Стив Мати, поранешен кадар на Mercedes-Benz и Volvo, кој сега работи за рускиот производител. Ништо чудно што овој прототип изгледа доста луксузно. Црната лакирана решетка е под агол и ја обликува буквата X. Претставници на компанијата тврдат дека овој елемент ќе биде клучен за новиот дизајн на Lada. Самиот амблем стана поголем. Предниот панел на кросовер XRAY е декорирани со LED диоди и се состои од неколку слоеви на елементи, секој од нив е подвлечен со посебнa боја.
| | веќе видена | слични

Рускиот AutoVAZ на годинешниот саем за автомобили во Москва претстави еден од своите импресивни концепти, кој претставува увид во идниот изглед на моделот на овој произведувач. Станува збор за Lada Xray crossover, чиј дизајн го потпишува Стив Метин, познат по своите претходни трудови за Mercedes-Benz и Volvo. Инспирацијата за самиот назив е забележлива на предниот дел, каде фаровите и браникот ја формираат буквата „X“, а токму тој детал ќе ги краси идните модели на Lada. Со ентериерот доминира кожата со висок квалитет, во која се пресоблечени седиштата, а тука е инструмент таблата со футуристички изглед на инфо-забавен систем. Lada Xray уште е само во концепт форма, но според најавите од руската компанија, овој модел со новиот дизајнерски модел би можел да се најде во понудата најрано во 2015 година. AutoVAZ, кој кон крајот на април престана со производството на Lada, се надева дека благодарение на новиот дизајнерски тим, чиј шеф е Метин, ќе успее да се наметне како една од водечките компании на рускиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Има ли подобар доказ дека со договорот со Грција е предадена сувереноста на државата. Грција го менува нашиот уставот и изготвува амандмани, а сега ги менува ...
сите 143 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 76 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 35 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 93 | | | веќе видена

Медиумите од Италија направија интересна споредба пред гостувањето на Јувентус кај Фросиноне, Кристијано Роналдо сам има речиси три пати поголема плата отколку ...
сите 214 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бивш дизаjнер на Mercedes и Volvo ја направи новата Lada

Од:
До кого (е-маил):
Порака: