ArtArea – Културна артерија на градот

Фестивалот ArtArea е време-место на поврзување на различните уметности: книжевност, филм, театар, музика, поетски перформанс, архитектура, фотографија, анимација, ракотворство… Вљубениците во еден или неколку од овие изразни медиуми ќе откријат непознати убавини другаде, каде што не ги побарале. Во текот на трите фестивалски дена ќе бидат претставени внимателно одбрани плодови на десетици културотворци. 22–24 декември во Кино Култура Организатор на настанот е Бегемот, а главен партнер е Кино Култура. Во фестивалот учествуваат: Бегемот, Или-или, Темплум, Готен, Антолог, Слово, Табахон, Три, Блесок, Метаноја, Галикул, ПНВ публикации, Pocket Gallery, Cro chez Natalie, Meraki, Pleiades, Никулец, Верица Славковска, Зоран Шекеров, Маја Плачковска, Летечки пекинезери Дуо, Бојан Чакра, Архи.тек, МакеДокс, ВИС Тркалезна маса, Горјан Аревски. Партнери: Амбасада на Република Полска во Македонија, МакеДокс Спонзор: Печатница Наумовски Медиумски покровители: Мкд.мк, Утринска на Телма, Нова Македонија, Okno.mk, Pirej.mk, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Кино Култура вечер од 18 часот во рамки на фестивалот „АртАреа“ ќе биде изведена претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен во режија на Горјан Аревски, апсолвент на Факултетот за драмски уметности во класата на проф. Златко Славенски. Играат студенти по актерска игра од ФДУ во трета и четврта година, како и дипломирани на факултетот. Музички соработник на проектот е Ива Дамјановски, а сценографијата ја подготви Владо Данилов. Фестивалот „АртАреа“ го организира издавачката куќа „Бегемот“. Почна во петокот и трае до денеска. Посетителите имаат можност да посетат саем на книга на повеќе издавачки куќи, базар на ракотворби, музички и музичко-поетски перформанси, како и проекции на документарни и анимирани филмови и дискусии од областа на архитектурата и културата.
| | веќе видена | слични

Од 22 до 24 декември во „Кино Култура“ се одржува првото издание на фестивалот „Арт Ареа – Културна артерија на градот“. За подготовките и организацијата на фестивалот разговаравме со Андреј Јованчевски од „Бегемот“.Која беше мотивацијата и со каква мисија го основавте фестивалот „Арт Ареа“?Основната мотивација која го придвижи започнувањето на фестивалот „Арт Ареа“ произлегува од препознавањето на ’атомизираноста‘ на културните творци, работници и, воопшто, на културните контексти, кај кои отсуствува постојан и богат проток на луѓе, идеи и вештини неопходни во текот на нивната товречка работа. „Арт Ареа“ се јавува како здружена културна акција која треба да ја адресира оваа затекната состојба и да направи исчекор кон вмрежувањето на културната сцена и поткревањето на свеста за нејзината сестрана активност.Од размислите и разговорите за тоа како да се изведе таква здружена акција, всушност, произлезе замислата за фестивалот „Арт Ареа“, кој го приредуваме како културна гозба, време-место на поврзување на овие ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Издавачката куќа „Бегемот“ од денеска до 24 декември во кино „Култура“ ќе го организира фестивалот „АртАреа – културна артерија на градот“.- „АртАреа“ е време-место за поврзување на различните уметности: книжевност, филм, театар, музика, поетски перформанс, архитектура, фотографија, анимација, ракотворство… Вљубениците во еден или неколку од овие изразни медиуми ќе бидат во можност бесплатно да посетат бројни настани од различни културни контексти. Во текот на трите фестивалски дена ќе бидат претставени внимателно одбрани плодови на десетици културотворци - соопшти „Бегемот“.
| | веќе видена | слични
5 копии

Кино Култура вечерва, 21 декемвр и, од 21 часот, ќе го прослави својот втор роденден. Функционира како културен простор кој го негува развојот на изведувачките современи уметности и култура, и обединува теми, пристапи и пракси од поширокиот граѓански сектор со кои ја развива културната јавна сфера во земјата. Кино Култура ги отвори вратите за своите соработници и публика на 24 декември 2015 година. Двегодишното активно работење креира и поддржа реализација на повеќе од 200 нови содржини од областа на современата уметност и современата култура, која опфати бројни теми и активности на пошироката граѓанска сцена. Освен драмски, танцови, постдрамски, експериментални претстави, во Кино Култура се реализираа и образовни, резиденцијални и продукциски активности во современите изведувачки уметности, како и книжевни фестивали и промоции, концерти, конференции, дебати, уметнички истражувања, публикации, филмски фестивали, програми за деца, млади и лица со посебни потреби, програми за актуализација на родовите и ...
| | веќе видена | слични

„Кино Култура“ – простор за современи изведувачки уметности и современа култура, на 21 декември (четврток), во 21 часот, ќе го прослави својот втор роденден. „Кино Култура“ е проект на „Театар на Навигаторот Цветко“ и „Локомотива“ - Центар за нови иницијативи во уметноста и културата реализиран во соработка со партнерот Општина Центар.„Кино Култура“ ги отвори вратите за своите соработници и публика на 24 декември 2015 година. Двегодишното активно работење креира и поддржа реализација на бројни (повеќе од 200) нови содржини од полето на современата уметност и современата култура, која опфати бројни теми и активности на пошироката граѓанска сцена.Освен драмски, танцови, постдрамски, експериментални претстави, во „Кино Култура“ се реализираа и образовни, резиденцијални и продукциски активности во современите изведувачки уметности, како и книжевни фестивали и промоции, концерти, конференции, дебати, уметнички истражувања, публикации, филмски фестивали, програми за деца, млади и лица со посебни потреби, програми ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Киното „Култура“ – просторот за современи изведувачки уметности и современа култура, денеска со почеток од 21 часот ќе го прослави својот втор роденден. Овој простор официјално започна со работа на 24 декември 2015 година. „Во двегодишното активно работење беше поддржана реализација на над 200 нови содржини од полето на современата уметност и современата култура, која опфати теми и активности на пошироката граѓанска сцена. Покрај драмски, танцови, постдрамски и експериментални претстави, во киното „Култура“ се реализираа и образовни, резиденцијални и продукциски активности во современите изведувачки уметности, како и книжевни фестивали и промоции, концерти, конференции, дебати, уметнички истражувања, филмски фестивали, програми за актуализација на родовите и ЛГБТ-прашања преку културно-уметничка пракса итн.“, информираат од „Театарот на навигаторот Цветко“ и центарот „Локомотива“, чии проект е киното „Култура“. Денес просторот го негува развојот на изведувачките современи уметности и култура и обединува ...
| | веќе видена | слични

Новиот уметнички фестивал „Арт Ареа – Културна артерија на градот“, што ќе се одржи од 22 до 24 декември во „Кино Култура“, ќе биде време-место за поврзување на различните уметности: книжевност, филм, театар, музика, поетски перформанс, архитектура, фотографија, анимација, ракотворство.Во текот на трите фестивалски дена на „Арт Ареа – Културна артерија на градот“ ќе бидат претставени внимателно одбрани плодови на десетици културотворци. Програмата на фестивалот ќе почне со отворање на саемот на книгата, на 22 декември во 10 часот, на кој учествуваат издавачките куќи „Бегемот“, „Или-или“, „Темплум“, „Готен“, „Антолог“, „Слово“, „Табахон“,„Слово“, „Три“, „Блесок“, „Метаноја“, „Галикул“, „ПНВ публикации“, базарот на ракотворби и изложбата на фотографии.На 22 декември, во 18 часот, ќе биде отворена изложбата „Полска: New Public Life“ на Амбасадата на Република Полска во Македонија, која прави преглед на дел од процесите на ревитализација и модернизација кои се случија во доменот на јавните простори на Полска. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 416 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 89 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 190 | | | веќе видена

Уште на почетокот повторно се видоа дијаметрално спротиставените позиции на владата и опозицијата. Јоргос Кумуцакос од Нова Демократија  ги повтори барањата на ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ArtArea – Културна артерија на градот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: