Припадник на ОБСЕ загинал од мина во источниот дел на Украина

Организацијата за безбедност и соработка на Европа (ОБСЕ) соопшти денеска дека еден нејзин припадник загинал откако патролното возило, во кое се наоѓал, преминало преку мина во источниот дел на Украина, што е под контрола на проруските сили. Министерот за надворешни работи на Австрија и претседавач на ОБСЕ Себастијан Курц, наведе на неговиот Твитер налог дека ова е „трагична вест“ за Украина. ОБСЕ наведе дека е повредено уште едно лице.
| | веќе видена | слични

Претседавачот на ОБСЕ и австриски министер за надворешни работи Себастијан Курц и генералниот секретар на ОБСЕ Лaмберто Заниер цврсто го осудуваат вечерашниот напад на зградата на Парламентот во Скопје. Насилството не може да биде замена за политичките решенија. Таквите решенија треба да се бараат во рамките на демократските процеси на одговорен начин. „Нападите на неколку членови на Собранието, упадот во зградата на Парламентот – срцето на демократијата на земјата – се шокантни. Ова е акт на заплашување, напад на претставувањето на луѓето кој што јас категорично го осудувам“- рече Курц. „Смиреноста и редот мора веднаш повторно да се воспостават. Ги повикувам сите страни да се воздржат од понатамошна ескалација на тензии или насилство.“ Генералниот секретар Заниер рече дека насилството нема место во политичкиот процес. „Насилството мора веднаш да престане. Органите за спроведување на законот мора да обезбедат безбедност на пратениците и да ги изведат сторителите пред лицето на правдата.“ Претседавачот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Тензична ситуација во Скопје. Насилните акти треба да прекинат, полицијата треба да ја осигура безбедноста на пратениците. Ова е пораката на шефицата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје Нина Суомалаинен.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ги осудуваме инцидентите во Скопје. Насилството веднаш мора да сопре. Мора да се зачува смиреноста и редот. Ова се вели во пораката што на Твитер ја напиша од австриското претседавање со ОБСЕ .
| | веќе видена | слични

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, чија земја е ротациски претседател на ОБСЕ, побара истрага за експлозијата и изјави дека виновниците треба да понесат одговорност. Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, во телефонски разговор со украинскиот претседател, Петро Порошенко, изјави дека активностите на Русија во источна Украина се пречка за подобрување на односите меѓу САД и Русија, пренесоа француските медиуми. - Во телефонскиот разговор, направен по смртта на американскиот набљудувач од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во источна Украина, Порошенко и Тилерсон ја подвлекоа неопходноста сите земји и пред се сепаратистичките сили, предводени од Русија, под итно да ги исполнат своите обврски од Минските спогодби за мир, изјави портпаролот на Стејт департментот, Марк Тонер. Тонер посочи дека Тилерсон го побарал телефонскиот разговор со Порошенко за да ја разгледаат неговата неодамнешна посета на Москва. Државниот секретар од Порошенко ги примил изразите ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, во телефонски разговор со украинскиот претседател, Петро Порошенко, изјави дека активностите на Русија во источна Украина се пречка за подобрување на односите меѓу САД и Русија Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, во телефонски разговор со украинскиот претседател, Петро Порошенко, изјави дека активностите на Русија во источна Украина се пречка за подобрување на односите меѓу САД и Русија, пренесоа француските медиуми. - Во телефонскиот разговор, направен по смртта на американскиот набљудувач од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во источна Украина, Порошенко и Тилерсон ја подвлекоа неопходноста сите земји и пред се сепаратистичките сили, предводени од Русија, под итно да ги исполнат своите обврски од Минските спогодби за мир, изјави портпаролот на Стејт департментот, Марк Тонер. Тонер посочи дека Тилерсон го побарал телефонскиот разговор со Порошенко за да ја разгледаат неговата неодамнешна посета на Москва. Државниот секретар од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјавил во телефонски разговор со украинскиот претседател Петро Порошенко во неделата навечер дека наводното дејствување на Москва на побунетиот исток од Украина и натаму е пречка за подобрување на односите меѓу САД и Русија, од што стравуваат во Киев. Во споменатиот телефонски разговор, кој бил воден по загинувањето на американскиот набљудувач во мисијата на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во источна Украина, двајцата соговорници истакнале дека е неопходно сите страни, особено побунетите рускојазични региони за кои Западот ја обвинува Москва дека раководи со нив, веднаш да пристапат кон исполнување на договорите од Минск, соопшти портпаролот на американската амдинистрација Марк Тонер. Претходно во неделата ОБСЕ потврди дека нејзин набљудувач, американски државјанин, загинал во експлозија на нагазна мина на истокот од Украина, како и дека во истиот инцидент се ранети неговите колеги од Чешка и од Германија. Американскиот набљудувач е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) објави дека во неделата загинал нејзин набљудувач, американски државјанин, во експлозија на нагазна мина на истокот од Украина, додека ранети се Чех и Германец. Станува збор за првата жртва на Специјалната набљудувачка мисија на ОБСЕ во Украина, откако таа беше распоредена пред три години во регионот да го надгледува почитувањето на мировниот договор. „Во експлозијата е убиен член на патрола на ОБСЕ, државјанин на САД“, изјави заменикот на шефот на мисијата во Украина, Алескандер Хуг на прес-конференцијата во Киев. Другите двајца набљудувачи, Чех и Германец, ранети се во истата експлозија и се хоспитализирани, прецизирал. Нивните идентитети, како и на жртвата не се објавени. Австрискиот министер за надворешни работи кој во моментов е и извршен директор на ОБСЕ, Себастијан Курц, побара темелна истрага и уверува дека одговорните ќе бидат испитани. Украинскиот претседател Петро Порошенко изрази сочувство на семејството на жртвата и вети дека тоа ...
| | веќе видена | слични

Автомобил на специјалната посматрачка мисија на Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ) експлодира вчера на територија на сампрогласената Луганска Народна Република на истокот од Украина, при што загина најмалку еден претставник на таа мисија, пренесува „Спутник“. - Можеме да потврдиме дека патрола на ОБСЕ беше вмешана во сериозен безбедносен инцидент во областа Луганск. Штом ни достават информации, ќе ги објавиме на социјалните мрежи - објави ОБСЕ на својата страница на „Фејсбук“. Експлозијата првично била пријавена од народната милиција во регионот, која исто така известила за еден загинат кога автомобилот нагазил на мина кај селото Пришиб. Претседавачот со ОБСЕ, шефот на австриската дипломатија Себастијан Kурц, објави на „Твитер“ дека автомобилот на посматрачката мисија налетал на мина. Тој исто така побара и детаљна истрага за овој инцидент и нагласи дека одговорните за инцидентот ќе бидат изнесени пред лицето на правдата истовремено изразувајќи сочувство за семејството на загинатиот и ...
| | веќе видена | слични

Припадник на набљудувачката мисија ОБСЕ во источна Украина загина а друг е повреден кога возилото со кое патувале налетало на мина во регионот на Луганск, соопшти Организацијата за безбедност и соработка во Европа. Информацијата ја објави на социјалната мрежа Твитер австрискиот министер за надворешни работи и актуелен претседавач на ОБСЕ Себастијан Курц. „Трагични вести од Украина. Припадник на ОБСЕ загина, а негов колега е ранет. Виновниците ќе одговараат за тоа,“ е напиша на неговиот официјален твитер профил. Самопрогласеното министерство за безбедност на бунтовниците во Луганск тврди дека мините ги поставиле украинските сили кои веќе три години се борат против бунтовниците во војната во која загинаа речеиси 10.000 луѓе. Loading...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 777 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 353 | | | веќе видена

Во Апропиргос, во западното предградие на Атика, претпладнево изби шумски пожар, но не претставува опасност за околните населби. Во гаснењето учествуваат 35 ...
сите 320 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 147 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 217 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Припадник на ОБСЕ загинал од мина во источниот дел на Украина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: