Канадската министерка за надворешни работи во Белата куќа

Трамп вчера најави дека Канада е расположена за нови трговски преговори што ќе го заменат договорот меѓу САД, Канада и Мексико – НАФТА Главната трговска преговарачка на Канада, министерката за надворешни работи Кристиа Фриленд, денес се очекува да допатува во Вашингтон за да започне разговори со администрацијата на Трамп. Трамп вчера рече дека кај Канада има волја за продолжување на трговските разговори, додека го фалеше договорот што треба да го замени Северноамериканскиот договор за слободна трговија со Мексико. Канада, оригинален член на НАФТА, не е дел од овој договор. „Ќе ги започнеме преговорите со Канада и ако тие сакаат чесни преговори, нема никаков проблем. Тие имаат царини од речиси 300 проценти за млечни производи, што реално не ни` одговара. Најлесен начин е да ги зголемиме царините увоз на нивни автомобили и тогаш преговорите може да завршат за еден ден“, рече американскиот претседател. Канада е втор по големина трговски партнер на САД. Доколку Канада не прифати да се приклучи на новиот ...
| | веќе видена | слични

„Ако не се преструктуираат, ќе се повлечеме од СТО“, најави првиот човек на САД. Претседателот Трамп се закани дека ќе ги повлече САД од Светската трговска ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Смирување на непријателството меѓу САД и Европската унија во врска со воведувањето на царините не значи дека двете страни немаат „длабоки несогласувања“ во ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе ги повлече САД од Светската трговска организација доколку не види подобрување во начинот на работа на ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии
повеќе

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 229 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Канадската министерка за надворешни работи во Белата куќа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: