Чичкото на Барак Обама не е протеран од САД, доби зелена карта

Чичкото на Барак Обама не е протеран од САД, доби зелена карта Имиграциониот суд во Бостон ја поништи одлуката за депортација и му одобри постојан престој на Кениецот Онјанго Обама, чичко на американскиот претседател Барак Обама. 69-годипниот работник во продавницата за алкохолни пијалаци Онјанго Обама, полубрат на покојниот татко на претседателот на САД, доби и таканаречена „зелена карта“ со која му се обезбедува постојан престој и право на работа во САД. Онјанго Обама живее во САД уште од 1960 година. Американските власти во 1992 година донесоа одлука дека тој мора да ја напушти земјата поради тоа што не го обновил барањето за престој, Тој, меѓутоа не ја напуштил земјата и останал да живее во САД. Судот денеска оцени дека Онјаго е личност со “добар морал“ Тој и еден негов долгогодишен пријател сведочеа на сослушувањето дека тој веќе 50 години во САД, дека е добар работник, дека плаќа данок и оти бил само еднаш уапсен. Неговиот имиграционен статус не и бил познат на јавноста се до 2011 година кога ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Поради безбедноста, претседателот на САД, Барак Обама, призна дека не му е дозволено да има „iPhone“ и објасни зошто користи „BlackBerry". Поради безбедноста, претседателот на САД, Барак Обама, призна дека не му е дозволено да има „iPhone“ и објасни зошто користи „BlackBerry".„Од безбедносни причини не ми е дозволено да користам „iPhone“, изјави Обама пред група млади луѓе во Белата куќа.„BlackBerry“ е познат по својата безбедносна енкрипција на податоците и тоа е една од клучните причини зошто канадска компанија и натаму е присутна во Вашингтон.Само неколку дена по стапувањето на должноста, Обама ја добил битката со тајната служба да го задржи својот „BlackBerry“ уред и покрај стравот дека би можел да биде хакиран и да ја открие неговата локација.Тој изјави дека поради преголемот обезбедување неможе да комуницира со нормалните луѓе, а неговиот „BlackBerry“ е единствениот начин.И покрај тоа што тој користи „BlackBerry“ неговите ќерки имаат „iPhone“ и многу време поминувале на него.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на САД Барак Обама не смее сам да избере мобилен кој што ќе го користи понатаму. Тој смее да го користи само неговиот BlackBerry со кој може да комуницира со најмногу десет луѓе. А зошто на пример не би смеел на пример да го користи Апловиот најпаметен телефон? Од проста причина бидејќи тој телефон не поседува сертификат кој би потврдил дека телефонот е доволно сигурен за користење во Белата куќа и за воени цели, пишуваат англиските медиуми. Од друга страна ќерќите на Обама, поседуваат ајфони. Забраната не се однесува само на претседателот, туку и на сите личности кои се вработени во Белата куќа, поради истата причина. Иако нема Ајфон, Обама има Ајпод 2 – личен поклон од Стив Џобс. Барак Обама е исто така првиот претседател на САД кој користи електронска пошта. Се борел со НСА во 2009-та година се со цел да го задржи својот BlackBerry. На крајот побеил, иако комуникацијата преку тој уред му е ограничена на само 10 личности.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на САД, Барак Обама, објаснил дека од тајните служби не му дозволуваат да користи "Ајфон" поради безбедносни причини, како одговор на прашањето зошто претседателот на САД се’ уште користи мобилен телефон од марката "Блекбери", произведен во 2007 година, пренесе "АФП". Причината за забраната е дека заштитата на високотехнолошките производи може лесно да биде разбиена и американскиот претседател може да биде прислушуван. Шефот на државата додал дека неговите ќерки Саша и Малија поминуваат многу време со паметните телефони на Аpple. Обама користи телефон од брендот „Блекбери“, познат по најсигурниот систем за заштита. Претседателот сепак се пожали дека заштитата на телефонот му пречи да комуницира со обичните луѓе и да ги добива најновите информации за настаните во светот, поради филтер, поставен од органите за безбедност.
| | веќе видена | слични

Иако е ентузијаст за технологија, и најмоќен човек на планетата, сепак кога се работи за избор на паметен телефон претседателот на САД, Барак Обама, е заглавен да користи стар BlackBerry. Причината не е дека тој не сака iPhone, откри тој на средба со помладите граѓани, туку му е забрането да го користи телефонот од безбедносни причини, иако понекогаш користи Аpple iPad за сурфање, вeли Reuters . Г. Обама не откри кои се овие причини точно, иако претпоставките се дека iOS е поранлив од BlackBerry, но и дозволува полесно откривање на моменталната локација на претседателот. Кога е во прашање безбедноста на мобилните телефони, треба да им се верува на американските експерти, бидејќи, како што дознаваме од документите објавени од Eдвард Сноуден, американската Агенција за национална безбедност ( NSA ) е способна да го прислушува целиот интернет и дури заштитените телефони на светските лидери . Во неодамнешен текст на германскиот Der Spiegel се вели дека iPhone им бил омилен телефон за прислушување на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Барак Обама, призна дека нема право да има iPhone од безбедносни причини , но истакна дека двете негови ќерки се страстни обожавателки и на мултимедијалниот телефон на компанијата Apple , пренесе Франс прес . Ова признание Обама го направи за време на состанокот во Белата куќа со млади кои тој се обидуваше да ги убеди да склучат здравствено осигурување по силата на неговата нова здравствена реформа . “Имам чувство дека многумина од вас трошат над 100 долари за интернет и телефони месечно. Мислам дека сте доволно паметни за да не се откажувате од безбедноста , која ја дава едно здравствено осигурување , а која ќе ви излезе поефтино ” , изјави Обама . Откако дојде на власт , Обама го задржи правото да има посебен модел телефон Блекбери , кој сепак е адаптиран од Сикрет сервис , така што да биде заштитена од хакерски упади и од обиди за геолокализација . Во минатото Обама призна дека ужива и iPad на Apple .
| | веќе видена | слични

BlackBerry можеби бележи континуиран неуспех на пазарот на телефони, но барем сè уште може да се пофали дека како верен клиент го има американскиот претседател Барак Обама. Обама на последната средба со новинарите изјави дека едноставно не смее да користи iPhone, иако овој смартфон е особено популарен во светски рамки. Како што пренесува Reuters, Обама вчера се сретна со новинарите за да го претстави новиот закон за здравствена заштита и меѓу другото со нив сподели дека не му е дозволено да користи iPhone, од безбедносни причини. Сепак, тој наведе дека користи производи на Apple, односно поседува iPad. Apple беше една од компаниите кои според досиејата што за јавноста ги откри Едвард Сноуден, и дозволува пристап на NSA до податоците на корисниците на нивните производи. Обама особено инсистирал да го задржи својот BlackBerry кога дојде на власт во 2009 година, додавајќи дека едвај десетмина го знаат неговиот мејл. Буш и Клинтон на пример, воопшто немале мејл адреса за време на својот мандат.
| | веќе видена | слични

Кога Барак Обама стана претседател на САД, насекаде одеше со својот Blackberry телефон. Имено, претседателот е огромен фан на компанијата RIM и нејзините уреди.... Токму поради оваа причина, RIM и Белата Куќа соработуваа на изработка на посебен BlackBerry 8830 мобилен телефон, кој има специјална апликација наречена SecureVoice. Оваа апликација му дава пристап на претседателот до сензитивни информации од NSA (National Security Agency). Во средата, Обама имаше посета од голем број на деца во Белата Куќа преку Affordable Care Act програмата. Кога децата се заинтересираа зашто претседателот користи таков „стар“ телефон, а не iPhone, тој им одговори дека тоа е заради сигурносни причини. Имено, софтверот на BlackBerry работи директно со оперативниот систем, а ваков вид на интеграција не бил возможен (во минатото) со iPhone. Претседателот напомена дека неговите ќерки имаат iPhone-и, а и тој самиот користи iPad 2, кој му е даден лично од страна на Steve Jobs. Обама е првиот претседател кој има и своја лична e-mail ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама во говорот за здравственото осигурување, кое не се покажале во најдобро светло, објасни зошто не треба да се има iPhone... Обама на хумористичен начин им објаснил на сите присутни дека не е толку технолошки напреден како помладата генерација и дека не знае колку се троши точно за еден месец за мобилни телефони, но, знае дека неговата ќерка многу време поминува на него. Претседателот им објаснил на новинарите дека не смее да има iPhone поради безбедносни причини, што предизвикало смеење кај новинарите. Подолу можете да го видите мислењето на Обама за здравственото осигурување и цената што треба да ја платат младите луѓе.
| | веќе видена | слични

Барак Обама е зависник од „Блекбери“ уште пред да стане претседател на САД, но деновиве тој открил дека баш и немал некој други избор. - Од безбедносни причини не ми е дозволено да имам „ајфон“ - изјави вчера во говор во кој ја промовираше програмата „Обамакер“ на младата публика која беше присутна на самиот организиран од страна на Белата Куќа. Рестрикциите не се некое изненадување, имајќи предвид какви се безбедносните мерки кога кога станува збор за функцијата која моментално ја обавува. Според ова Обама не би имал ни „блекбери“ доколку биле усвоени сите акти на агенцијата за Национална безбедност (НСА). Дури по изјавата во која тој изјави дека властите ќе мораат да му го земат телефонот од рацете му беше дозволено да задржи модифицирана верзија која има неколку заштити, како и рестрикцијата со која може да разговара максимум со 10 луѓе, што за него воопшто не е интересно. Порталот „Верџ“ на ова коментира дека последните изјави на Обама околу технологијата што ја поседува е признавање дека власта во САД ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 89 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чичкото на Барак Обама не е протеран од САД, доби зелена карта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: