Претседателот на Колумбија бара глобална легализација на марихуаната

Хуан Мануел Сантос, претседателот на Колумбија, повика на глобална легализација на марихуаната, со цел да се зајакне борбата со шверцот на “потешките“ дроги и насилството поврзано со нив. Сантос е уште еден во листата официјални лица од Латинска Америка, кои бараат ревидирање на законите со кои децении се води битка со шверцерите на дрога, пренесува Дејли Телеграф. “Светот мора да најде друг пристап...Сеуште дејствуваме и размислуваме како пред 40 години“ вели Сантос, кој очекува светските лидери да го превземат првиот чекор. “Во Колумбија со шверцот на дрога се финансираат насилството и криминалните групи. Ако јас го направам првиот чекор, ќе бидам распнат“ додава тој. Минатиот месец, мексиканскиот претседател Фелипе Калдерон предупреди дека “САД како најголеми корисници на дроги, треба да размислат за нивна легализација, со цел да се намалат астрономските заработки на криминалните групи“.
| | веќе видена | слични

Останато

По повод акцијата „Лето за Македонија“, Силвана Ангелевска, член на Извршниот комитет оствари средба со граѓаните на општина Струга. Ангелевска потенцираше ...
сите 277 | | | веќе видена

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 203 | | | веќе видена

Претседателот Иванов ги демантираше шпекулациите на Дојче Веле, Либертас.мк и други провладини медиуми кои вчера “забележаа” промена во ставот на шефот на ...
сите 150 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска (18 септември 2018 година) оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 217 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот на Колумбија бара глобална легализација на марихуаната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: