Хелсиншки: Нема амнестија за хашките случаи

2 копии

Не може да има амнестија за случаи на тешко кршење на меѓународното хуманитарно право, порача Хелсиншкиот комитет во врска со хашките предмети. Од Хелсиншки предупредуваат дека дилемите околу разрешување на хашките предмети од аспект на владеење на правото се особено опасни поради можноста од вмешување и влијание на политиката. „Собранието го усвои автентичното толкување на Законот за амнестија со што покажа дека поради свои потреби сепак може да влијае на институциите во сферата на правосудството и дека кај нас и не постои така строга поделба на власта. Очигледно истата може да ја прилагодува во зависност од потребите на одредени личности“, соопштуваат од Комитетот. Според Хелсиншки јавноста е ускратена од основната информација - на каков начин и во каква фаза се вратени хашките предмети во земјава? Наместо тоа, со политички договор е решено како ќе се постапува со овие случаи, што е спротивно на владеењето на правото и правната држава, особено имајќи го во предвид фактот дека злосторствата против ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Хелсиншкиот комитет за човекови права Осман Кадриу потврди дека поднесува оставка поради соопштението на Комитетот за хашките случаи кои гласеше „За злосторства против човештвото нема амнестија“. Тој тврди дека како претседател воопшто не бил контактиран и за неговата содржина не расправале внатрешните органи на Комитетот. Кадриу додаде дека на овој начин е повредена институцијата претседател на Хелсиншкиот комитет, а преку тоа е директно злоупотребена и неговата функција. „Во демантите кои подоцна следуваа на соопштението на Хелсиншки комитет беше посочено моето име, со сериозни навреди и повреди на моите морални вредности“, рече тој и додаде дека не планира да ја повлече од оставката. Како што рече, во моментов повеќето членови на Управниот одбор се на одмор, а за соопштението вели дека не знае кој го испратил и оти најверојатно тоа е направено од некој вработен во службите на Хелсиншкиот комитет.
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 24 јули – Професорот Осман Кадриу си поднесе оставка од претседателското место во Хелсиншкиот комитет по вчерашното соопштение на комитетот во кое се осудуваше автентичното толкување на законот за амнестија и затворањето на хашките случаи. „Поднесувам оставка зашто кон мене е направена флагрантна неправда, прекршен е статусот и загрозена функцијата на претседателот на Хелсиншкиот комитет. Сега за сега немам точни информации за соопштението. Поголем дел, да не кажам целиот Управен одбор, е на одмор, додека во Комитетот се само официјалните лица од администрацијата така што ги немам целосните информации од сите членови на Управниот Одбор за тоа кој стои зад одлуката и соопштението“, изјави Кадриу. Освен Кадриу и членовите на Управниот одбор велат дека не знаат кој е автор на вчерашното соопштение, а вината ја префрлуваат кај службениците од администрацијата. „За ова прашање Комитетот морал да биде известен и тоа не само да се извести, туку да одлучува и Управниот одбор. Одговорно тврдам дека бордот ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Хелсиншкиот Комитет, Осман Кадриу, кој пред две недели повторно го доби почесното место за претседател на комитетот за човекови права, си поднесе оставка од претседателското место, по завчерашното соопштение на комитетот во кое се осудуваше автентичното толкување на законот за амнестија и затворањето на хашките случаи, пренесува АЛСАТ-М. Тој вели дека се одлучил на ваков чекор поради запоставување на органите и на процедурите за работа. - Поднесувам оставка зашто кон мене е направена флагрантна неправда, прекршен е статусот и загрозена функцијата на претседателот на Хелсиншкиот комитет. Сега за сега немам точни информации за соопштението. Поголем дел, да не кажам целиот Управен одбор, е на одмор, додека во Комитетот се само официјалните лица од администрацијата така што ги немам целосните информации од сите членови на Управниот Одбор за тоа кој стои зад одлуката и соопштението - изјави Кадриу. Освен Кадриу и членовите на Управниот одбор со кои контактирал АЛСАТ-М велат дека не знаат кој е ...
| | веќе видена | слични

Хелсиншки комитет се обидува повторно преку превезот на демократијата и човековите права да протурка партиски ставови, оценија вчера од ВМРО-ДПМНЕ откако ХК се огласи дека не може да има амнестија за случаи на тешко кршење на меѓународното хуманитарно право. „Здружението на СДСМ наречено Хелсиншки комитет, кое има исклучиво локален карактер и кое јавно призна дека е финансирано од една соседна земја, секогаш ги брани и ги застапува позициите на СДСМ и секогаш е против ВМРО-ДПМНЕ“, реагираше владејачката партија.
| | веќе видена | слични

Партнерите од владината коалиција ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ со реакција против Хелсиншкиот комитет во врска со автентичното толкување на законот за амнестија. Од партијата на Ахмети велат: „Секогаш јаничарите биле поостри, попосветени и полошо употребени отоколу нивните шефови или оние кои наредуваат. Тоа уште еднаш се докажа со бесмисленото зборување на самопрогласениот ’експерт’ за правни прашања и портпарол на овие сомнителни политики. Во време кога институциите и меѓународните власти кои имаат кредибилитет го поздравуваат изворното право на Парламентот да изврши автентично толкување на законите кои сам ги донел, Комитетот во својство на поранешните комитети пренесува перцепција и директни тенденции кои директно ја засегаат и ја загрозуваат политичката стабилност, меѓуетничките односи и функционирањето на институциите. Добро би било таквите лица да се мерат со утринската сенка...“ ...се вели во реакцијата на ДУИ. За ВМРО-ДПМНЕ, Хелсиншкиот комитет не е ништо друго, туку организација што работи за ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Хелсиншкиот комитет во Македонија Осман Кадриу контрадикторен во врска со ставот на оваа организацијата со која самиот тој раководи. На почетокот немаше информации, а го штитеше Управниот одбор и велеше дека објавениот став е стар. Оваа организација денеска ѝ се спротивстави на одлуката на Собранието на Македонија кое на 19 јули го усвои автентичното толкување на Законот за амнестија со што се затворија хашките случаи. Во соопштението на Хелсиншкиот комитет кое денеска беше испратено до медиумите со наслов „За злосторства против човештвото, не може да има амнестија“, а кое е со денешен датум се вели дека никој и во ниту еден случај не може да се амнестира за тешко кршење на меѓународното хумано право. „За жал, нашата јавност е ускратена од основната информација во врска со овие случаи – одговорот на прашањето: На каков начин и во каква фаза се вратени хашките предмети во Република Македонија? Официјален документ на Хашкиот трибунал со одговор на ова прашање сè уште не ѝ е предочен на ...
| | веќе видена | слични

Хелсиншкиот Комитет се обидува повторно преку превезот на демократијата и човековите права да протурка партиски ставови, се наведува во писмената реакција на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Здружението на СДСМ наречено Хелсиншки комитет, кое има исклучиво локален карактер, и кое јавно призна дека е финансирано од една соседна земја, секогаш ги брани и застапува позициите на СДСМ и секогаш е против ВМРО-ДПМНЕ. Имено, нивната поврзаност со политиките на СДСМ јасно се гледа во составот на оваа невладина организација во која членуваат членови како Борјан Јовановски, новинар од коалициониот партнер на СДСМ, А1 телевизија. Поранешен претседател на истата оваа невладина организација во минатото беше Мирјана Најчевска, која отворено застапуваше политики на опозициските партии, беше кандидат за градоначалник една од тие партии и член на највисокото раководство. Денешните ставови на Хелсиншкиот комитет нас и македонската јавност не не изненадуваат. Граѓаните веќе знаат дека позициите на овие самонаречени експерти се чисто ...
| | веќе видена | слични

Останато

Откако за само два дена беа собрани над милијарда долари за реставрација на катедралата Нотр Дам во социјалните мрежи се појавија и првите критики. „Коe ...
сите 682 | | | веќе видена

Додека естаблишментот се обидува да наслика приказна дека Џулијан Асанж е во иста банда со секој можен насилник и терорист во светот - и дека дефинитивно не е ...
сите 183 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 182 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 105 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 20 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хелсиншки: Нема амнестија за хашките случаи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: