Најмалку 21 убиени при обид за масовно бегство од затвор во Бразил


9 копии

Најмалку 21 лице загинаа при обид за масовно бегство од затвор во северниот дел на Бразил. Како што соопшти бразилската полиција, во обидот за бегство затворениците биле потпомогнати од вооружена група, која го нападнала затворот „Санта Изабел“ во сојузната држава Пара. При тоа припадниците на вооружената група и неколкумина затвореници кои имале оружје, се судриле со полицијата. Меѓу загинатите се 20 затвореници и еден затворски чувар. При престрелката се ранети уште петмина чувари, од кои еден е во критична состојба. Според податоците на бразилскиот Национален совет за правда, во затворот „Санта Изабел“ имало најмалку 632 затвореници, иако неговиот капацитет бил за 432 лица. Организациите за заштита на човековите права редовно упатуваат критики за состојбите во затворите во Бразил, кои вклучуваат и обвинувања дека дел од затворските институции се под контрола на криминални групи.
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Мјанмар Вин Мјинт помилува повеќе од 8.500 затвореници, вклучувајќи и триесетина политички затвореници. Претседателот на Мјанмар амнестира 8.490 државјани на Мјанмар и 51 странски државјани. Помилувањето се совпадна со мјанмарската традиционална Нова година, која беше вчера. Портпаролот на претседателот соопшти дека се амнестирани затвореници кои се стари и болни, како и престапници поврзани со наркотици. Светските агенции наведуваат дека, иако е наречена амнестија, се работи за масовно помилување, затоа што опфаќа само затвореници кои веќе се осудени. Затоа мала е веројатноста дека ќе бидат ослободени и двајца репортери на Ројтерс, на кои треба треба да им се суди поради поседување тајни официјални документи.
| | веќе видена | слични
3 копии

Седум лица загинаа, а 17 други се повредени во немири во затвор во американската сојузна држава Јужна Каролина, јави АФП. Раководството на затворот во местото Бишопвил соопшти дека немирите почнале доцна синоќа, но дека ноќеска во 2:55 часот по локално време (8:55 часот по средноевропско време) состојбата била ставена под контрола. „Инцидентот резултираше со 17 затвореници пренесени на медицински третман и со седумина убиени“, се наведува во соопштението. При немирите нема загинати или повредени затворски чувари. „Во инцидентот учествуваа поголем број затвореници од три оддели на затворот“, се додава во соопштението на затворската управа.
| | веќе видена | слични
3 копии

Најмалку седум затвореници загинаа, а 17 се тешко повредени во тепачка во затвор со максимални безбедносни мерки во сојузната американска држава Јужна Каролина. Дури три часа им биле потребни на чуварите во затворот за да ја стават ситуацијата под контрола. Портпаролот на затворот Џеф Тејлон изјави дека никој од чуварите не е повреден. Според него, на повредените затвореници, медицинска помош им е укажана надвор од затворот. Тепачката избила во три затворски крила. Во тој затвор лежат околу 1.500 затвореници и тука се наоѓаат некои од најнасилните престапници во Јужна Каролина. Во тепачка во 2015 година до смрт се избодени двајца чувари, а еден затвореник е убиен во февруари во овој затвор.
| | веќе видена | слични

Според портпаролот на затворот во сојузната држава Јужна Каролина, 7-мина се мртви, а 17 биле повредени во немирите што избиле во објектот каде постои големо обезбедување. Џеф Тејлон соопшти дека на повредените им е укажана медицинска помош, но немало повредени лица од редовите на обезбедувањето. Портоаролот додаде дека физичката пресметка меѓу затворениците почнала во неделата навечер по локално време. Во затворот во Бишопвил се сместени околу 1.500 затвореници, некои од нив со големи криминални досиеја.
| | веќе видена | слични

Како што пренесуваат американските медиуми, во организирана затворска тепачка во Јужна Каролина, биле убиени 7 затвореници, а над 17 биле пренесени во болница поради тешки повреди. Овој црн биланс го соопшти управникот на затворот во оваа американска сојузна држава, Џеф Тајлон, откако ноќеска припадници на државните сили за безбедност морале да упаднат во затворот за да ги смират судирите и да го обезбедат целиот објект. Масовната тепачка избила во три затворски блока, а целата ситуација се смирила дури после неколку часа. Портпаролот на затворот кој што инаку е затвор со висок степен на обезбедување, соопшти дека во големата тепачка никој од чуварите не бил повреден, туку само настрадале затворениците. Инаку, во овој затвор во Јужна Каролина биле сместени околу 1,500 затвореници кои што отслужуваат казни за тешки дела. Два чувари во истиот затвор беа избодени во инцидентите во 2015-та година, а во февруари оваа година еден затвореник уби друг затвореник.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во обид за масовно бегство од затвор на северниот дел на Бразил загинаа најмалку 21 лице во престрелка со полицијата. Секретаријатот за јавна безбедност на бразилската држава Пара соопшти дека обидот за бегство го поддржала добро вооружана група од надвор, а според првичните информации, затворениците исто така имале оружје во затворот. Групата соучесници се обиделе со експлозија да срушат еден од ѕидовите во затворскиот комплекс „Санта Изабел“, се наведува во соопштението. Потоа следела размена на оган помеѓу полицијата и затворениците и нивните соучесници. Меѓу мртвите е и еден чувар. Пет чувари се повредени, од кои еден потешко. Властите во текот на ноќта ги преброиле затворениците за да утврдат дали некој успеал да побегне. Бразил има над 726.000 затвореници, што е меѓу најголемите затворски популации на светот. Во голем број затвори условите се очајни.
| | веќе видена | слични

Обидот за масовно бегство од затвор во Белем, северен Бразил, заврши крваво и загинаа најмалку 21 лице, меѓу кои еден затворски чувар, затвореници и луѓе кои им помагале да побегнат од надвор. Припадници на вооружена група чекале подготвени на надворешната страна од ѕидот на затворот што претходно го разнеле со експлозив. Државните служби за безбедност рекоа дека борбите во затворскиот комплекс Санта Изабел при обидот за бегство биле на ниво на војна. Четворица стражари се повредени, од кои еден е во тешка состојба. Стражарите се бореле и против вооружените напаѓачи од надвор и против разбеснетите затвореници од внатре. Службите утврдуваат дали некој затвореник успеал да побегне во метежот. Лани 56 луѓе загинаа во бунт во затворот во Манаус, во амазонскиот регион на Бразил.
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најмалку 21 убиени при обид за масовно бегство од затвор во Бразил

Од:
До кого (е-маил):
Порака: