Аеродромот во Скопје ќе се вика „Аеродром Скопје“


Владата донела одлука аеродромот во Скопје наместо „Александар Велики“ да се вика Аеродром Скопје“. објавија повеќе медиуми. Овој чекор следува откако премиерот Зоран Заев најави на средбата со грчкиот колега Aлексис Ципрас во Давос во знак на добра волја да бидат преименувани Аеродромот и Автопатот кој е дел од Коридорот 10 кој наместо „Александар Македонски“ ќе се вика „Пријателство.
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Словачката Република во Република Македонија, Хенрик Маркуш. На средбата со словачкиот амбасадор Маркуш, претседателот Иванов изразил задоволство од успешниот развој на билатералните односи меѓу Република Македонија и Словачката Република кој, како што соопшти Кабинетот на претседателот, се одразува со соработката во многу области од заемен интерес, а се заснова на меѓусебно пријателство и почит. Претседателот Иванов го истакнал, големото значење на досегашната поддршка од Словачката Република која и преку форматот Вишеградска група дава конкретна помош и поддршка за европската и евроатлантската перспектива на Република Македонија изразувајќи длабоко уверување дека истата ќе продолжи и во наредниот период. - Република Македонија заслужува да ги отпочне преговорите за пристапување во Европската унија и да ја добие поканата за членство во НАТО без натамошно одложување. Подготвени сме да придонесеме во изградбата на ...
| | веќе видена | слични

На средбата со словачкиот амбасадор Маркуш, претседателот Иванов изразил задоволство од успешниот развој на билатералните односи меѓу Република Македонија и Словачката Република кој, како што соопшти Кабинетот на претседателот, се одразува со соработката во многу области од заемен интерес, а се заснова на меѓусебно пријателство и почит. Претседателот Иванов го истакнал, големото значење на досегашната поддршка од Словачката Република која и преку форматот Вишеградска група дава конкретна помош и поддршка за европската и евроатлантската перспектива на Република Македонија изразувајќи длабоко уверување дека истата ќе продолжи и во наредниот период. - Република Македонија заслужува да ги отпочне преговорите за пристапување во Европската унија и да ја добие поканата за членство во НАТО без натамошно одложување. Подготвени сме да придонесеме во изградбата на нашата заедничка иднина во Европа, ширејќи ја нашата визија за отворен пристап кон европските партнери, заснован на определбата за пријателство, ...
| | веќе видена | слични

За евроинтеграцијата на Македонија, стратегијата на ЕУ за регионот, билатералните спорови и неопходните реформи разговаравме со Амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар. Интервјуто го водеше Билјана Василева-Трендафилова.
| | веќе видена | слични

Ладен туш од Европската унија за земјите од Западен Балкан. Вака аналитичарот Петар Арсовски ја оценува Стратегијата за проширување на ЕУ која вчера ја објави Европската комисија. Наместо пофалби, Арсовски вели дека унија овој пат објави документ за возрасни, а не за тинејџери, со конкретни забелешки и насоки за реформи во одредени области. Дури и со решен спор за името, Македонија нема да ги отвори вратите за влез во унијата, без исполнети критериуми. Рокот за целосна интеграција на земјите од Западен Балкан до 2025 година, според Арсовски е тешко достижен. Дотогаш потребна е напорна работа и сериозна посветеност на неопходните реформи. Во однос на Стратегијата за проширување на ЕУ, преку социјалните мрежи реагираше и поранешната пратеничка Солза Грчева. Од ЕУ ништо ново. Препорака нема да има, а во стратегијата помеѓу 6 точки, најважни се миграциите и проширување на Европската Енергетската Заедница. Зошто ова не ме чуди? пишува Грчева. Ставот на владејачката партија пак е спротивен од коментарите на ...
| | веќе видена | слични

Владата очекува чиста препорака за преговори, за влез во Европската Унија, соопшти денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Тој посочи дека Македонија направила значителен прогрес и потенцираше дека Владата прави се, за Македонија да добие чиста препорака за отпочнување на преговорите за влез во Унијата. Бошњаковски подвлече дека на разговорите во Давос всушност е постигнато откочување на евроинтегративните процеси на државата кои беа блокирани од 2009 година. Додаде дека според договореното во Давос, како што вчера истакна и премиерот Заев, Владата ги донесе одлуките за преименување на автопатот и на скопскиот аеродром. Премиерот Заев вчера соопшти дека се подготвени за географска одредница, но додаде дека прашањето е суштествено и треба да се даде шанса низ преговори да се најде решение. Според него, сѐ што може да помогне во затворање на спорот треба да се искористи. Премиерот Заев вели дека е задоволен од стратегијата бидејќи во неа се истакнува оти Република Македонија направила значителен напредок ...
| | веќе видена | слични

Стратегијата за Западен Балкан за проширувањето на Европската Унија е уште една добра вест за Република Македонија, наведуваат во соопштение од Социјал-демократскиот сојуз на Македонија (СДСМ). „Македонија направи значаен напредок во својот европски пат, со што се потврдува успешноста на политиките на Владата предводена од СДСМ во спроведувањето на реформскиот процес. Изразената подготвеност на Европската комисија да даде препорака за почеток на преговорите за членство, врз основа на исполнети услови, се признание за напорите на Република Македонија и претставуваат охрабрување за дополнителни резултати во клучните области“, наведуваат од владејачката партија. Оттаму потенцираат дека Стратегијата обезбедува и конкретни придобивки за граѓаните и бизнис-заедницата. „Зголемувањето на фондовите за Еразмус плус за патување и студирање, отворањето нови фондови за почнување бизниси, отпочнувањето на процесот на создавање Енергетска унија меѓу ЕУ и Западен Балкан, зголемувањето на бројот на проекти за патна и ...
| | веќе видена | слични

На прес-конференција синоќа премиерот Зоран Заев истакна дека Владата усвоила одлука да се смени името на автопатот, но и Аеродромот во Скопје. Така, автопатот ќе го носи името Пријателство, а Аеродромот Александар велики ќе се вика Меѓународен аеродром Скопје. Со одлуката која што ја донела Владата, рече премиерот Заев, се потврдува исчекорот за градење пријателство и доверба со Грција. Исто така, за спорот со името, Заев информираше дека Македонија е подготвена за географска одредница за крај на проблемот. – Да дадеме шанса низ преговорите да дојдеме до решение. Сакам процесот да успее. Сме фокусирани на суштествени чекори кои ќе доведат до решавање на овој чувствителен проблем во интерес на двете земји, истакна Заев.
| | веќе видена | слични

Според владејачката партија СДСМ новата Стратегија на ЕУ за проширување на Западен Балкан е позитивен сигнал за Македонија. „Македонија направи значаен напредок во својот европски пат, со што се потврдува успешноста на политиките на Владата предводена од СДСМ во спроведувањето на реформскиот процес. Изразената подготвеност на Европската комисија да даде препорака за почеток на преговорите за членство, врз основа на исполнети услови, се признание за напорите на Република Македонија и претставуваат охрабрување за дополнителни резултати во клучните области“, наведуваат од владејачката партија. Оттаму потенцираат дека Стратегијата обезбедува и конкретни придобивки за граѓаните и бизнис-заедницата. „Зголемувањето на фондовите за Еразмус плус за патување и студирање, отворањето нови фондови за почнување бизниси, отпочнувањето на процесот на создавање Енергетска унија меѓу ЕУ и Западен Балкан, зголемувањето на бројот на проекти за патна и железничка инфраструктура, како и идното етапно покачување на претпристапната ...
| | веќе видена | слични

„Стратегијата за Западен Балкан и за проширувањето на Европската унија е уште една добра вест за Република Македонија“, стои во соопштението на СДСМ. „Македонија направи значаен напредок во својот европски пат, со што се потврдува успешноста на политиките на Владата предводена од СДСМ во спроведувањето на реформскиот процес. Изразената подготвеност на Европската комисија да даде препорака за почеток на преговорите за членство, врз основа на исполнети услови, се признаение за напорите на Република Македонија и претставуваат охрабрување за дополнителни резултати во клучните области. Истовремено, Стратегијата обезбедува и конкретни придобивки за граѓаните и бизнис заедницата. Зголемувањето на фондовите за Еразмус плус за патување и студирање, отворањето на нови фондови за почнување бизниси, отпочнувањето на процесот на создавање на Енергетска унија меѓу ЕУ и Западен Балкан, зголемувањето на бројот на проекти за патна и железничка инфраструктура, како и идното етапно покачување на претпристапната помош преку ИПА ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 125 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 89 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во интервју за МИА му порача на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски доколку има какви било докази за инволвирани високи функционери ...
сите 207 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 187 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Аеродромот во Скопје ќе се вика „Аеродром Скопје“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: