Биолог ќе го советува Иванов за економија?

Во огласот за вработување што Кабинетот на претседателот го објавил на 1 март во „Нова Македонија“, за економски советник се бара искусен биотехничар или некој со завршени природни науки. Во огласот пишува дека за вработување на државен службеник во кабинетот со звањето советник за економска соработка, кандидатот треба да има висока стручна спрема од природни или биотехнички науки, да познава еден од светските јазици, работа со компјутер, способност за тимска работа, со најмалку три години искуство во струката. Кабинетот на претседателот вчера не ни даде одговор како биолог ќе го советува за економски прашања претседателот Иванов. Одговорниот за односи со јавноста, Цветин Чилиманов, не одговори на мобилниот кога го баравме, ниту на СМС-пораката. Кабинетот на претседателот, очигледно, има проблеми со изборот на советници, имајќи го предвид и последниот скандал со антиамериканските тези на амбасадорот Никовски.
| | веќе видена | слични

Апсурдно и смешно е Кабинетот на огласот за економски советник да бара биолог, вели професор Ванчо Узунов, новоизбраниот претседател на невладината „Транспарентност Македонија“. Според него, дали во случајот има корупција или непотизам, може да се испитува откако ќе се избере кандидатот. Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов и вчера не даде објаснување зошто на огласот за ново работно место за економски советник бара биолог. Тимот за односи со јавност на претседателот вчера не се јавуваше на мобилните телефони, ниту, пак, одговори на СМС-пораките. Завчера „Шпиц“ објави дека во огласот за вработување што Кабинетот на претседателот го објавил на 1 март во „Нова Македонија“, за државен службеник со звањето економски советник, кандидатот треба да има висока стручна спрема од природни или од биотехнички науки. Условите се повеќе од смешни, вели новоизбраниот претседател на невладината „Транспарентност Македонија“, професор Ванчо Узунов. Тој вели дека овој случај може да се испитува дали има корупција ...
| | веќе видена | слични

Од кабиентот на претседателот Иванов молчат за вработувањето на советник за економска соработка со природни или биотехнички науки. Нема официјално објаснување кој е мотивот да се бара службеник со несоодветно образование – неофицијално Алфа дознава дека и во овој случај се работи за наместен оглас – за Гордица Каранфиловска – која веќе работи во кабинетот на претседателот Иванов. Неможе да биде стучен служеникот без соодветно образование - вели професорот по административно право Ристески – за вработувањето во кабинетот на претседателот иванов. Администрацијата наместо да се вработува во институциите врз основа на стручноста за власта важат други критериуми – велат експертите. Со вработувањето на администрација со несоодветно образование се крши и Уставот и Законот за државни службеници – од Агенцијата за администрација тврдат дека секој шеф има дискреционо право да реши кого ќе вработи.
| | веќе видена | слични

Останато

Купишта искористени пелени во стан од вториот кат на зградата на булеварот „Кузман Јосифовски Питу“ 15 (во станбено-деловниот комплекс „Скопјанка“ во Аеродром) ...
сите 77 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 61 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 77 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 262 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Биолог ќе го советува Иванов за економија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: