Биолог ќе го советува Иванов за економија?

Во огласот за вработување што Кабинетот на претседателот го објавил на 1 март во „Нова Македонија“, за економски советник се бара искусен биотехничар или некој со завршени природни науки. Во огласот пишува дека за вработување на државен службеник во кабинетот со звањето советник за економска соработка, кандидатот треба да има висока стручна спрема од природни или биотехнички науки, да познава еден од светските јазици, работа со компјутер, способност за тимска работа, со најмалку три години искуство во струката. Кабинетот на претседателот вчера не ни даде одговор како биолог ќе го советува за економски прашања претседателот Иванов. Одговорниот за односи со јавноста, Цветин Чилиманов, не одговори на мобилниот кога го баравме, ниту на СМС-пораката. Кабинетот на претседателот, очигледно, има проблеми со изборот на советници, имајќи го предвид и последниот скандал со антиамериканските тези на амбасадорот Никовски.
| | веќе видена | слични

Апсурдно и смешно е Кабинетот на огласот за економски советник да бара биолог, вели професор Ванчо Узунов, новоизбраниот претседател на невладината „Транспарентност Македонија“. Според него, дали во случајот има корупција или непотизам, може да се испитува откако ќе се избере кандидатот. Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов и вчера не даде објаснување зошто на огласот за ново работно место за економски советник бара биолог. Тимот за односи со јавност на претседателот вчера не се јавуваше на мобилните телефони, ниту, пак, одговори на СМС-пораките. Завчера „Шпиц“ објави дека во огласот за вработување што Кабинетот на претседателот го објавил на 1 март во „Нова Македонија“, за државен службеник со звањето економски советник, кандидатот треба да има висока стручна спрема од природни или од биотехнички науки. Условите се повеќе од смешни, вели новоизбраниот претседател на невладината „Транспарентност Македонија“, професор Ванчо Узунов. Тој вели дека овој случај може да се испитува дали има корупција ...
| | веќе видена | слични

Од кабиентот на претседателот Иванов молчат за вработувањето на советник за економска соработка со природни или биотехнички науки. Нема официјално објаснување кој е мотивот да се бара службеник со несоодветно образование – неофицијално Алфа дознава дека и во овој случај се работи за наместен оглас – за Гордица Каранфиловска – која веќе работи во кабинетот на претседателот Иванов. Неможе да биде стучен служеникот без соодветно образование - вели професорот по административно право Ристески – за вработувањето во кабинетот на претседателот иванов. Администрацијата наместо да се вработува во институциите врз основа на стручноста за власта важат други критериуми – велат експертите. Со вработувањето на администрација со несоодветно образование се крши и Уставот и Законот за државни службеници – од Агенцијата за администрација тврдат дека секој шеф има дискреционо право да реши кого ќе вработи.
| | веќе видена | слични

Останато

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 129 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 149 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Биолог ќе го советува Иванов за економија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: