Промоција на извештај за проценка на претприемништвото во Македонија

Македонската развојна фондација за претпријатија (МРФП) и Центарот за развој на нови бизниси при Машинскиот факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје денеска ќе го промовираат извештајот од истражувањето „Претприемништвото во Македонија“.  Со тоа истражување Македонија првпат е вклучена во глобалното истражување за претприемништвото. Како најголемо истражување за претприемништвото во светот преку него се утврдува годишна оценка на претприемништвото на национално ниво.
| | веќе видена | слични

Македонците стануваат претприемачи затоа што не можат да најдат работа, па се одлучуваат да отворат сопствен бизнис. Според истражувањето направено во рамките на Глобалниот монитор за претприемништво, 80% од испитаниците сметаат дека претприемништвото е добар избор за кариера. За 35 отсто стравот од неуспех ги спречува да почнат свој бизнис.
| | веќе видена | слични

Истражувањето извршено  во рамките на најголемото истражување за претприемништво во светот – Глобален монитор на претприемништво (ГЕМ), покажа дека во Македонија, генерално, постојат позитивни перцепции за претприемништвото. 80 отсто сметаат дека претприемништвото е добар избор за кариера и 66 отсто дека медиумите му придаваат соодветно внимание на претприемништвото. Единствено 35 отсто од испитаниците сметаат дека стравот од неуспех би ги спречил да започнат бизнис, а 40 проценти би започнале во следните три години. Македонија има највисока претприемничка активност од земјите во Европа во кои е правено истражувањето ГЕМ, мерено преку клучниот индекс ТЕА (Total Early-Stage Entrepreneurial Activity). Индексот ТЕА за Македонија изнесува 14,5 проценти. Тој означува дека 14.5 отсто од испитаниците на возраст 18-64 години се претприемачи. Притоа, половина од нив се претприемачи во зачеток (имаат деловни активности до три месеца), а половина се нови (имаат деловни активности до 3,5 години). За половина од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со сведочење на Ацо Ангеловски, поранешен телохранител на Оливер Спасовски, во Кривичниот суд во Скопје продолжи судењето за настаните во Собранието на ...
сите 235 | | | веќе видена

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 69 | | | веќе видена

По обраќањето на претседателот Ѓорге Иванов пред македонската заедница во Детроит, каде што уште еднаш повтори дека нема да гласа на закажаниот референдум , ...
сите 166 | | | веќе видена

Скопје, 25 септември 2018 На шест денови до рефереднумот за иднината, Христијан Мицкоски не само што нема став за најважното прашање, туку упорно негира се што ...
сите 222 | | | веќе видена

СДСМ предизборите ветуваше дека откако ќе дојдат на власт ќе прават проекти, ќе донесат подобар живот, ќе ги вратат младите, ветуваа се и сешто само да се ...
сите 220 | | | веќе видена

Во рамки на ИФФК „Браќа Манаки“, Кинотека на Македонија, вечер во битолскиот културен центар „Магаза“ ќе приреди изложба и филмски проекции со кои се ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Промоција на извештај за проценка на претприемништвото во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: