Промоција на извештај за проценка на претприемништвото во Македонија

Македонската развојна фондација за претпријатија (МРФП) и Центарот за развој на нови бизниси при Машинскиот факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје денеска ќе го промовираат извештајот од истражувањето „Претприемништвото во Македонија“.  Со тоа истражување Македонија првпат е вклучена во глобалното истражување за претприемништвото. Како најголемо истражување за претприемништвото во светот преку него се утврдува годишна оценка на претприемништвото на национално ниво.
| | веќе видена | слични

Македонците стануваат претприемачи затоа што не можат да најдат работа, па се одлучуваат да отворат сопствен бизнис. Според истражувањето направено во рамките на Глобалниот монитор за претприемништво, 80% од испитаниците сметаат дека претприемништвото е добар избор за кариера. За 35 отсто стравот од неуспех ги спречува да почнат свој бизнис.
| | веќе видена | слични

Истражувањето извршено  во рамките на најголемото истражување за претприемништво во светот – Глобален монитор на претприемништво (ГЕМ), покажа дека во Македонија, генерално, постојат позитивни перцепции за претприемништвото. 80 отсто сметаат дека претприемништвото е добар избор за кариера и 66 отсто дека медиумите му придаваат соодветно внимание на претприемништвото. Единствено 35 отсто од испитаниците сметаат дека стравот од неуспех би ги спречил да започнат бизнис, а 40 проценти би започнале во следните три години. Македонија има највисока претприемничка активност од земјите во Европа во кои е правено истражувањето ГЕМ, мерено преку клучниот индекс ТЕА (Total Early-Stage Entrepreneurial Activity). Индексот ТЕА за Македонија изнесува 14,5 проценти. Тој означува дека 14.5 отсто од испитаниците на возраст 18-64 години се претприемачи. Притоа, половина од нив се претприемачи во зачеток (имаат деловни активности до три месеца), а половина се нови (имаат деловни активности до 3,5 години). За половина од ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Промоција на извештај за проценка на претприемништвото во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: