Хроника - Ограбени Холанѓанец и Французин

Група од шестмина насилни момчиња завчера околу 13 часот зад ТЦ „Мавровка“ ограбиле холандски државјанин, од кого зеле 600 евра и 500 денари. Разбојниците му пришле на странецот, му се обратиле на неразбирлив јазик за него, го фатиле за раце и за нозе, а другите почнале да го удираат со тупаници и клоци по главата и по телото и од џебот на панталоните му ги зеле парите. Откако избегале, странецот побарал помош од полицијата, а бил однесен и во Ургентен центар, каде што му се констатирани тешки повреди. Истиот ден, пак, францускиот турист останал без пари и документи, откако и тој шетал крај ТЦ „Мавровка“ и бил нападнат од група момчиња, кои го претепале и го ограбиле. И францускиот турист завршил на лекување во Ургентниот центар.
| | веќе видена | слични

Неколкучлена разбојничка банда во два одделни случаи претепала и ограбила двајца странски државјани, додека завчера попладне се движеле зад трговскиот центар „Мавровка“, во близината на Бит-пазар. Холандскиот државјанин Ж.Л.К. (39) и М.Ф.С.Р. (28) од Франција по нападот биле пренесени во Ургентниот центар, каде што им била укажана лекарска помош. Во бруталниот напад на разбојниците подебелиот крај го извлекол францускиот државјанин, кај кого лекарите констатирале скршеница на левата нога, додека другиот странец поминал со полесни повреди. Според полициските информации, разбојништвата се случиле едноподруго, околу 13 часот, и биле извршени на идентичен начин. Прва жртва на разбојниците бил холандскиот државјанин. Тој бил пресретнат од група од пет-шест лица, кои во дел од секундата му се нафрлиле и почнале да го удираат со клоци и со тупаници по главата и телото, а потоа од џебот на панталоните му зеле 600 евра и 500 денари. Разбојниците, користејќи ја истата тактика, по нападот на францускиот државјанин му ...
| | веќе видена | слични

Му скршиле нога на Французин, претепале и ограбиле Холанѓанец Еден француски и еден холандски државјанин завчера биле нападнати од разбојничка група која пустоши кај трговскиот центар "Мавровка". Како што соопшти полицијата, хоалндкиот државјанин бил нападнат околу 13 часот на булеварот Гоце Делчев, зад трговскиот центар "Мавровка", во близина на градинката. Пет до шест непознати лица му пришле на странецот и му се обратиле на за него неразбирлив јазик, по што едните го фатиле за раце и нозе, а другите почнале да го маваат со тупаници и со клоци по главата и по телото. Додека едите го тепале, другите од џебот на панталоните му ги одзеле парите 600 евра и 500 денари, и избегале. По нивното бегство, претепаниот странец бил пренесен во ургентниот центар заради укажување лекарска помош. Неколку минути подоцна, на истото место, на идентичен начин бил нападнат и француски државјанин кому, откако му ја скршиле левата нога, му одзеле 100 евра, возачка дозвола, картичка за осигурување, картичка од банка Рајхаузен, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Зоран Заев и неговата влада за да ја сокријат неспособноста сега се правдаат со лажни соопштенија.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ниту знаел, ...
сите 117 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 111 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 67 | | | веќе видена

ВМРО- ДПМНЕ функционира одлично е ставот на претседателот на партијата Христијан Мицкоски , ден по самитот на Европската народна партија што се одржа во ...
сите 69 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 105 | | | веќе видена

Унгарија досега не добила официјално барање од Македонија за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, соопшти Кабинетот на претседателот на ...
сите 298 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хроника - Ограбени Холанѓанец и Французин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: