„Комити“ побараа правда за Саздовски, за да не се повторат вакви случаи


Учесниците на маршот побараа институциите да си ја завршат својата работа професионално, да ги најдат и казнат оние кои го претепаа до смрт Саздовски, за, како што рекоа, никогаш повеќе да не се случуваат убиства по македонските улици. Правда за прерано починатиот член на „Комити“, 21-годишниот Никола Саздовски, кој по неколкудневна кома предизвикана по физичкиот напад врз него од страна на три лица им подлегна на повредите, побараа на вечерашниот протестен марш членовите на оваа навивачка група и другите присутни граѓани, со цел, како што рекоа вакво нешто да не се повтори. Учесниците на маршот побараа институциите да си ја завршат својата работа професионално, да ги најдат и казнат оние кои го претепаа до смрт Саздовски, за, како што рекоа, никогаш повеќе да не се случуваат убиства по македонските улици. Отецот Ивица Тодоров, кој се обрати пред Основното јавно обвинителство, порача дека со соодветната казна за сторителите ќе се спречи идно пролевање крв на младите во Македонија. - Тука сме собрани со една ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Судија на претходна постапка при Основен суд Скопје еден-Скопје постапувајќи по предлог на ОЈО Скопје за определување мерка притвор за осомничените Б.Б и С.Д за кривичното дело „убиство“ од член 123 став 2 точка 1 ВВ со член 22 од Кривичен законик денеска донесе решение со кое ја укина претходно определената мерка притвор за кривичното дело „насилство“ и определи нова мерка притвор за кривичното дело „убиство“ од член 123 став 2 точка 1 ВВ со член 22 од Кривичниот законик. – Новата мерка ќе трае до истекот на 30 дена сметана од моментот кога двајцата осомничени веќе претходно беа лишени од слобода, информираат од Судот за МИА. Оттаму појаснуваат дека Судот е на ваква оценка и покрај тоа што станува збор за ново кривично дело, од причина што станува збор за ист кривично-правен настан, без оглед на неговата правна квалификација, а согласно член 171 став 1 од ЗКП притворот определен од решение на судија на претходна постапка може да трае најдолго 30 дена од денот на лишување од слобода, односно во времетрање ...
| | веќе видена | слични

На натпреварот помеѓу Вардар и Пјуник во рамки на квалификациите за Лига Европа, навивачката група Комити истакна транспарент со кој им порача на Македонските политичари: „Северна никош, Македонија секогаш“.
| | веќе видена | слични

Транспарент со ликот на Никола Саздовски- Саздо беше раширено точно на 21 минута од дуелот меѓу Вардар и Пјуник во реваншот од првото коло во Лигата на Европа. „Комити“ со овој гест му оддаде последна почит на нивниот член, 21-годишниот Никола Саздовски, кој по неколкудневна кома предизвикана од физичкиот напад врз него од страна на три лица, на Клиничкиот центар во Скопје им подлегна на повредите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Осомничените за убиството на младиот Никола Саздовски одведени на распит пред јавен обвинител. Јавното обвинителство пред два дена го преквалификува делото од „насилство“ во „убиство на свиреп начин“. Двајцата осомничени се во притвор, а по третиот полицијата се уште трага. Никола Саздовски – Саздо почина на 9. овој месец, по претепувањето од тројцата осомничени, на автобуска постојка во скопска Автокоманда.
| | веќе видена | слични
2 копии

Транспарент со „Северна никогаш, Македонија секогаш“ се рашири на трибините на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје. Пораката ја испрати навивачката група „Комити“ за време на дуелот меѓу Вардар и Пјуник во реваншот од првото коло во Лигата на Европа. Претходно, точно на 21 минута од натпреварот, тие го развеаја ликот на Никола Саздановски, 21-годишното момче кое почина по неколкудневна кома предизвикана од физичкиот напад врз него од страна на три лица.
| | веќе видена | слични

Двајцата осомничени повторно се бранеа со молчење пред јавниот обвинител за убиството на 21г Никола Саздовски. Во обвинителството откако делото беше преквалификувано од Насилство, осомничените беа повикани да ја слушнат новата наредба за истрагата за извршено дело „убиство на свиреп и подмолен начин“. Судија на претходна постапка по наредба на обвинителство им го продолжи притворот. Третиот осомничен е се уште во бегство. Осомничените ќе го чекаат обвинителниот акт за да направат увид во доказите по што ќе се произнесат. Затвор од најмалку десет години или доживотен затвор им се заканува на тројцата осомничени за извршеното кривично дело. Никола Саздовски беше претепан до смрт на 29 јуни додека попладнето чекал автобус на постојка во Автокоманда. По десет дневната кома на Карил им подлегна на повредите. МВР за третиот осомничен рече дека имаат некакви сознанија но и по три недели тој се уште е во бегство.
| | веќе видена | слични
2 копии

Навивачката група „Комити“ на фудбалскиот клуб Вардар, денеска на натпреварот со Пјуник му посветија кореографија на Никола Саздовски – Саздо, навивач кој им подлегна на повредите откако брутално беше претепан од тројца напаѓачи на автобуска постојка во Автокоманда. Паролата на кореографијата беше „Крвта моја за бојата твоја“. Комитите неколку пати досега протестираа во Скопје барајќи правда за убиството на Саздо.
| | веќе видена | слични

Со корегорафијата истакната на западната трибина на Филип Втори Арена на мечот на Вардар со Пјуник Комити и од својата трибина се простија со својот друга Саздо кој беше убиен додека чекаше автобус во Автокоманда.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада. Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане жртва. ...
сите 345 | | | веќе видена

Од политичари и бизнисмени до гатачки – така би можел да се опише широкиот круг на пријатели на Бојан Јовановски, попознат како Боки 13. Веста за неговото ...
сите 514 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 99 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 183 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Искористете ја сезоната на ова сочно овошје и направете десерт кој ќе ви обезбеди доволна количина на шеќер, а воедно и ќе ве разлади Ќе ве освои вкусот на ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Комити“ побараа правда за Саздовски, за да не се повторат вакви случаи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: