Како да се победи болката во грбот?

Ризикот од хронични заболувања кај канцелариските работници e поголем. Иако ова звучи многу интересно и иако голем дел од популацијата не го разбира сериозно, последните статистички податоци се застрашувачки. Дури 40% од канцелариските работници се изјасниле дека седат околу 8 часа на своето работно место, 28% дека седат 6 – 8 часа на работно место, 25 % се изјасниле дека седат 4 – 6 часа на работното место. Сето ова и не би било толку страшно доколку не се следи уште една статистика според која работоспособното население од 20 до 62 години кое седи повеќе од 4 часа на своето работно место има двапати поголеми шанси да заболи од т.н. седечки синдром од другото население. За најчестите проблеми од овој синдром одговор ни даде Дејан Парцанов, физиотерапевт во Клиничка болница „Аџибадем Систина“.
| | веќе видена | слични
5 копии

Според пишувањата изгледа дека бившата девојка на Аца Лукас очигледно е во турбулентен период од својот живот. По раскинувањето со пејачот Бранислава одлучи да се повлече од јавноста и да апстинира од Инстаграм. Но, излгеда тоа не траеше долго, па се предомисли. Прво профилот на Инстаграм го направи приватен, а потоа ја објави следнава порака под нејзиното селфи: „Душо, ти си најсилниот цвет кој некогаш никнал. Запомни го ова, дури и кога се менува времето“.
| | веќе видена | слични

Бранислава и Лукас раскинаа поради нејзините голи фотографии кои пред 11 години ги праќала на тогашното момче. Ова се фотографиите кои и пресудија на нејзината врска со познатиот фолкер.
| | веќе видена | слични

Вчера во медиумите осамна информација дека причината поради која Аца Лукас раскинал со Бранислава Пашајлија е тоа што на површина испливале нејзините експлицитни фотографии кои ги праќала на поранешно момче. Откако дознал за нејзините „рани дела“, фотографии на кои таа е гола, фолкерот веднаш ставил точка на 23 дена долгата романса, не сакајќи со тоа да му биде нарушен имиџот во јавноста. Бранислава после раскинувањето дала изјава во која го понизила Аца, наведувајќи дека никогаш себеси нема да си прости што со него се обидела да го замени поранешниот-сегашен сопруг. Меѓутоа после обелоденување на провокативните фотографии не се огласуваше. Се до сега. Во изјавата, Пашајлија признала дека е целосно очајна. -Има ли крај на сето ова?Јас не можам да сфатам дека некој ја користи мојата пеколна ситуација и дава мои фотографии и приказни за мене, па зошто?Подобро е, верувајте, да умрев отколку што себеси си си дозволив некој вака да ме развлекува во јавноста, бидејќи јас не знам како норамлно да продолжам да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред неколку дена Бранислава и Аца Лукас ставија точка на својата „дури“ 23 дена долга врска. Убавата Лозанчанка проговори за својот однос со популарниот пејач, но самото раскинување не сакаше да го коментира. -Тоа не би сакала да го коментирам. Сметам дека иако сум интелигентна, не сум компетентна да коментирам таков човек-изјавила Бранислава. Таа сепак на јасен начин го споредила Лукас со својот поранешен маж Жељко, кој го ставила на прво место. -Се и да ми прости, јас себе си никогаш нема да си го простам тоа со кого сакав да го заменам. Тој беше единствениот вистински, вреден и незаменлив маж во мојот живот. Но немаат сите приказни среќен крај- изјавила Бранислва алудирајќи на тоа дека таткото на нејзниото дете е незаменлив маж во нејзиниот живот. Таа воопшто не размислува за тоа дали и колку Лукас ја сакал. -Не мислам за тоа, верувајте. Се подготвувам за пат, идам во Црна гора, да се договорам со мажот за разводот и се подготвувам за нов почеток. На моето дете и мене ни следи тежок период и не сакам ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Иако Аца Лукас одби да проговори за раскинувањето со Бранислава Пашајлија, таа ја потврди оваа вест и откри како се чувствува. -Некои работи едноставно се случуваат. Во животот не можете баш се да контролирате. Не жалам поради ништо-прокоментирала Бранислава. -Немаат сите приказни среќен крај, пред мене е тежок период- заклучила атрактивната Лозанчанка.
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како да се победи болката во грбот?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: