Пресудата за Караџиќ би можела да биде пресвртница во БиХ

Eкспертите и официјалните претставници велат дека пресудата за Караџиќ би можела да помогне да се обедини БиХ. Поранешниот претседател на РС, Радован Караџиќ, ја негираше одговорноста за злосторствата извршени за време на конфликтот во БиХ во раните 90-ти години. [AФП] Жртвите се надеваат на правична пресуда во неодамна завршениот судски процес против осомничениот воен злосторник Радован Караџиќ, кој експертите велат дека може да го подобри односот меѓу двата ентитети во Босна и Херцеговина (БиХ). Караџиќ, кој беше претседател на Српската република во БиХ за време на војната, подоцна наречена Република Српска (РС), е највисок официјален претставник, покрај српскиот претседател Слободан Милошевиќ, кому му се судеше во Хаг. Караџиќ ја негираше одговорноста за злосторствата извршени за време на конфликтот. Обвинението од 11 точки издадено во мај 2000 година, со кое е заменето првичното обвинение издадено во јули 1995 година, го товари Караџиќ за повеќе воени злосторства против несрпското население, вклучително ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи коментирајќи ја изјавата на претседателот Ѓорге Иванов дека нема да излезе на референдумот на 30 септември, рече ...
сите 64 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 246 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 38 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 128 | | | веќе видена

По повод големиот христијански празник, Рождество на Пресвета Богородица, во познатиот манастир „Света Пречиста Кичевска“ чиј патрон е Мајката божја, со ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пресудата за Караџиќ би можела да биде пресвртница во БиХ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: