Пресуди за убијците на Новаковиќ

2 копии

Четиринаесет и пол години затвор добија убијците на српскиот турист Дејан Новаковиќ кое се случи лани во Охрид. Прилепскиот суд денеска ги изрече пресудите за четворицата учесници во тепачката. Митре Костоски косопственик на клубот „Кубе либре Хавана“, каде започнала тепачката доби четири години затвор, Илче Јоноски кој критичната ноќ бил гостин во локалот доби 4,5 години затвор, а Ѓоко Наумовски вработен во клубот доби една година затвор. Српскиот државјанин Драган Ѓорѓевиќ кој моментално е во бегство доби 5 години затворска казна. Инаку претходно семејството Новаковиќ најави дека правдата ќе ја бара во Стразбур. Не се задоволни од тоа како се одвивал целиот процес, а беа револтирани и на преквалификацијата на кривичното дело од „свирепо убиство“ во „учество во толпа која ќе предизвика кривично дело“. Денеска адвокатите и на обвинетите и на семејството Новаковиќ најавија жалби на пресудата.
| | веќе видена | слични

„Пресудата е срамна и нема зборови со кои би го изразила своето незадоволство. Би ги прашала сите обвинети како би се чувствувале некој да им го убие синот и за тоа да добие четири-пет години. Како што тргна, мислев дека ќе ги пуштат на слобода“. Вака Јулијана Зубовиќ, мајка на белграѓанецот Дејан Новаковиќ (34), кој лани беше претепан до смрт во Охрид, ја коментира пресудата на прилепскиот Основен суд, со која четворицата обвинети беа осудени на вкупно 14,5 години затвор. Семејството на Новаковиќ не присуствуваше на изрекувањето на пресудата, незадоволни поради текот на судењето. Претходно, додека во судницата се кажуваа завршните зборови, блиските на белграѓанецот демонстративно ја напуштија салата. „Не сакав да ја слушнам пресудата ниту да ги гледам убијците на мојот син. Излегов заедно со Сандра, сопругата на Дејан. Не знаев што да им кажам на новинарите од Македонија, кои убијците на син ми ги нарекуваат ‘локални шерифи‘. Пресудата ја дочекав дома. Се прашувам дали е доволно 14,5 години за убиениот ...
| | веќе видена | слични

Србија: Срамна пресуда за убиството на српскиот турист во Охрид Српските медиуми денеска како „срамна“ ја оквалификуваа пресудата на прилепскиот суд за свирепото убиство на спрскиот турист Дејан Новаковиќ во Охрид. „За убиството на Србинот- 14,5 години, а за убиство на Французинот- 240 години“, пишува белградскиот весник „Пресс“, споредувајќи ги пресудите изречени за српскиот турист и францускиот навивач кој, исто така, беше претепан до смрт во Белград. Весникот, како што пренесува еРепортер, наведува дека мајката на покојниот Дејан истакала оти пресудата е „срамна“, додека адвокатот на семејството Новаковиќ навел дека проблемот е во тоа што македонското обвинителство го преквалификувало обвинението од „свирепо убиство“ во „учество во тепачка со смртен исход“. „Катастрофално е убијците да добијат толку благи казни. Тоа не беше тепачка, туку брутално убиство. Мојот син буквално го бркала толпа со цел да го линчува. Незадоволна сум од изречената пресуда и разочарана во правдата, бидејќи на ...
| | веќе видена | слични

Четворицата обвинети за убиството на српскиот турист Дејан Новаковиќ, лани во август, се осудени на вкупно 14 години и шест месеци затвор На Митре Костоски за учество во тепачка му се изречени четири години, на Илче Јонески за истото дело четири години и шест месеци, а на Драган Ѓорѓевиќ, кому му се судеше во отсуство, пет години затвор. Петтообвинетиот Ѓоко Наумовски, кој одговараше за помагање во учество во толпа, доби една година затвор. На Костоски и на Јоноски им е продолжен притворот до правосилноста на пресудата, а пак на Наумовски му е укинат домашниот притвор. Судскиот совет во прилепскиот основен суд вчера утврди дека сите обвинети се виновни и дека учествувале во тепачката на 28 август минатата година во Охрид, која почнала во ноќниот клуб „Хавана“, а продолжила надвор и завршила пред поштата. Новаковиќ, наведено е во обвинителниот акт, бил тепан со боксови и со клоци по главата и телото. Од повредите починал на самото место. Адвокатот Предраг Ќириќ, правниот застапник на семејството на убиениот ...
| | веќе видена | слични

ПРЕСУДА НА ОСНОВНИОТ СУД ВО ПРИЛЕП Според пресудата на Основниот суд во Прилеп, Илче Јоноски ќе отслужи казна затвор од четири и пол години, a Митре Костоски и Драган Ѓорѓевиќ добија по четири години затвор Охриѓаните Митре Костоски (35), Илче Јоноски (27) и Ѓоко Наумоски (27), како и Србинот Драган Ѓорѓевиќ (29) се осудени на вкупно 14 години и шест месеци затвор за убиството на српскиот турист Дејан Новаковиќ (34) во август лани во Охрид. Новаковиќ беше претепан до смрт од неколку лица по тепачката во ноќниот клуб „Куба либре“, чиј косопственик е Костоски. Според пресудата на Основниот суд во Прилеп, Јоноски ќе отслужи казна затвор од четири и пол години, Костоски и Ѓорѓевиќ добија по четири години затвор. Тројцата се товарат за учество во толпа што предизвикала насилство со смртни последици. Најмала затворска казна од една година затвор доби Наумоски, кој е осуден за помагање. Костоски и Јоноски остануваат во притвор до правосилноста на пресудата. Ѓорѓевиќ е с` уште во бегство и му се судеше во отсуство, ...
| | веќе видена | слични

ПРИЛЕП - Вкупно 14,5 години казна затвор им пресуди прилепскиот Основен суд на четворицата обвинети за убиството на српскиот турист Дејан Новаковиќ што се случи во август минатата година во центарот на Охрид. Судот ги огласи за виновни за сторено кривично дело учество во топла што ќе изврши кривично дело, и им изрече поединечно казна затвор на обвинетите. Охриѓаните Митре Костоски и неговиот сограѓанин Илче Јоноски добија четири, односно 4,5 години затвор, третообвинетиот Драган Ѓорѓевиќ од Лесковац, кој се' уште е во бегство, доби затворска казна од пет години, додека Ѓоко Наумоски од Охрид е осуден на една година затвор. Во знак на протест, зашто во отсуство на докази во текот на претресот беше извршена промена на обвинението од свирепо убиство во учество во толпа што ќе изврши кривично дело, семејството Новаковиќ на последното рочиште ја напушти судницата, а вчера не се појави во судот. „Со пресудата не се опфатени најмалку 3 или 4 лица што се соизвршители во убиството на Дејан Новаковиќ. Фактот дека ...
| | веќе видена | слични

Митре Костоски доби затворска казна од 4 години, Илчо Јоноски 4 години и 6 месеци, додека Драган Ѓорѓевиќ од Лесковац, кој се уште е во бегство, е осуден на 5 години затвор. На четвртообвинетиот Ѓоко Наумоски, кој не учествувал во тепачката во која смртно настрада Дејан му беше изречена казна од една година Обвинетите за убиството на српскиот турист Дејан Новаковиќ во Охрид заработија вкупна затворска казна од 14 години и 6 месеци. Прилепскиот суд ги прогласи за виновни по кривичното дело учество во толпа што ќе предизвика кривично дело. Митре Костоски доби затворска казна од 4 години, Илчо Јоноски 4 години и 6 месеци, додека Драган Ѓорѓевиќ од Лесковац, кој се уште е во бегство, е осуден на 5 години затвор. На четвртообвинетиот Ѓоко Наумоски, кој не учествувал во тепачката во која смртно настрада Дејан му беше изречена казна од една година. Во издржувањето на казната ќе биде пресметан и притворот што го издржуваат обвинетите веќе десет месеци. До прависилноста на пресудата Митре Костоски и Илчо Јоноски ...
| | веќе видена | слични

Во Основниот суд во Прилеп обвинетите за убиството на српскиот турист Дејан Новаковиќ кое се случи минатото лето во Охрид добија вкупна затворска казна од 14 години и 6 месеци. Одбраната незадоволна од пресудата најави жалба. Незадоволен замина и полномошникот на фамилијата на убиениот Дејан, Предраг Кириќ, кој се пожали на преквалификацијата на кривичното дело од свирепо убиство во учество во толпа. Со пресудатас, поред него, не се опфатени најмалку три или четири лица кои се извршители на убиството, а кои се на слобода. Семејството на Новаковиќ најави дека правдата ќе ја бара до крај и оти следната судска инстанца е судот за човекови права во Стразбур. „На обвинетиот Митре Костоски му се изрекува казна затвор во траење од 4 години. На обвинетиот Илче Јоноски во траење од 4 години и 6 месеци. На Драган Ѓорѓевик казна затвор во траење од 5 години и на обвинетиот Ѓоко Наумовски во траење од 1 година. На обвинетите Митре Костоски, Илче Јоноски и Ѓоко Наумоски во изречената казна затвор му се пресметува и ...
| | веќе видена | слични

Четири и пол, четири и една година затвор за тројцата охриѓани Илче Јоноски, Митре Костоски и Ѓоко Наумоски за убиството на српскиот турист Дејан Новаковиќ. Најголемата казна – пет години затвор е за четвртиот соучесник во ланската тепачка – српскиот државјанин Драган Ѓорѓевиќ кој е во бегство. Од пресудата која ја изрече судот незадоволни се адвокатите и на осудените и на оштетените. Семејството Новаковиќ, незадоволно од висината на казните најави дека ќе се жали до судот за човекови права во Стразбур.
| | веќе видена | слични
2 копии

Прилепскиот суд на тројца охриѓани и еден Србин им изрече вкупна затворска казна од 14, 5 години за убиството на српскиот турист лани во Охрид. Тројца охриѓани и еден српски државјанин добија затворски казни за смртта на српскиот турист Дејан Новаковиќ, кој лани во Охрид беше брутално претепан до смрт. Учесниците во тепачката денеска ги слушнаа пресудите. Митре Костовски е осуден на четири години затвор, Иљче Јоновски доби четири години и шест месеци затворска казна, најдолга казна од пет години затвор доби Србинот Драган Ѓорѓевиќ кој е во бегство и кому му беше судено во отсуство. Ѓоко Наумовски е осуден на една година затвор. Сите се осудени за учество во тепачката во која брутално до смрт беше претепан српскиот турист Дејан Новаковиќ. Пресудите се изречени за делото “учество во толпа што извршила насилство“. Обвинителството пред дестина дена го смени обвинението и наместо да ги гони учесниците во тепачката за кривично дело “убиство“ го преименува обвинението во поблаго дело по кое се изречени ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дури и ако Ставрос Теодоракис, основач и лидер на партијата То Потами(Река), се воздржи од гласање за Преспанскиот договор, како што објави синоќа, грчката ...
сите 471 | | | веќе видена

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 723 | | | веќе видена

По одлуката на британскиот Парламент за отфрлање на Договорот за Брегзит, ЕУ би можела да се согласи на одлагање на истапувањето на Велика Британија од ...
сите 361 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 106 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 248 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пресуди за убијците на Новаковиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: