Беса бара итна истрага за „крвавиот четврток“

Движењето Беса ги осудува настаните во Собранието кои се случија во четврток, кои според нив претставуваат обид за државен удар. Тие вчера побараа од МВР и Основното јавно обвинителство итна истрага за како што велат „терористичкиот упад во Собранието“. „Најостро го осудуваме овој обид за државен удар и бараме МВР кој е раководен од кадар на ДУИ, потоа од Јавното обвинителство и другите институции непристрасно и без политички влијанија да го расветлат овој вандалски чин. Не смее да се дозволи овие настани да паднат во заборав. Сите треба да ја добијат заслужната казна“, велат од Беса. Од движењето БЕСА најавија дека ќе достават барање до новиот преседател на Собранието, Талат Џафери, да формира Комисија во Собранието за истражување на случајот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Делегација од движењето БЕСА, предводена од пратениците Зекирја Ибраими и Фадил Зендели денеска се сретна со претставникот на мисијата на ОБСЕ, Кристијан Стохал. На средбата се зборуваше за последните случувања на политичката сцена, каде пратениците на БЕСА елаборираа за конструктивната улога која движењето БЕСА го одигра во изминатиот период. Од БЕСА по средбата најавија дека они ќе продолжат активно да помагаат до целосното нормализирање на ситуацијата./ Loading...
| | веќе видена | слични

Од партијата на Љубе Бошкоски бараат темелна истрага за настаните во Собранието, претседателот Ѓорѓе Иванов да го додели мандатот, а Трајко Велјановски да ја отстапи функцијата на Талат Џафери. Обединети за Македонија, во ЕУ и САД, гледаат пријатели кои истрајно и безусловно, се залагаат за цврста, стабилна, и просперитетна Македонија, пријатели кои заложувајќи се за Македонија, не ретко придонесувале за одржување на стабилноста на истата, стои во партиското соопштение. „Цврсто сме уверени во ставовите, на ЕУ и САД, и бараме да не се опструира, работата на Собранието, по ниту еден основ, бидејќи сметаме дека тоа ја загрозува евроатлантската иднина на Македонија. Притоа ја повторуваме потребата од темелна и непристрасна истрага за „Црниот четврток” и бараме институциите да ја спроведат истата. Во оваа прилика, го повикуваме и претседателот Иванов, да го додели мандатот, за формирање на реформска Влада, и со тоа конечно да демонстрира државништво“ - велат од партијата. Тие бараат и Велјановски да овозможи ...
| | веќе видена | слични

Бараме да не се опструира работата на Собранието по ниту еден основ, бидејќи сметаме дека тоа ја загрозува евроатлантската иднина на Македонија, порачаа Обединети за Македонија(ОМ). „Притоа ја повторуваме потребата од темелна и непристрасна истрага за “црниот четврток” и бараме институциите да ја спроведат истата“, велат од ОМ. Тие го повикаа и Претседателот Ѓорѓе Иванов, да го додели мандатот за формирање на реформска влада. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

Останато

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 199 | | | веќе видена

Претседателот Иванов ги демантираше шпекулациите на Дојче Веле, Либертас.мк и други провладини медиуми кои вчера “забележаа” промена во ставот на шефот на ...
сите 150 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 88 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 132 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 88 | | | веќе видена

Одамна се познати стереотипите поврзани со хороскопските знаци, па се знае дека Стрелците се адреналински зависници, дека Јарецот живее за да работи, а дека ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Беса бара итна истрага за „крвавиот четврток“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: