ТВ 21: Потписот ќе се стави во село Нивици


Во преспанското село Нивици или Псаридис,на грчки, се чини се е подготвено за утрешното официјално потпишување на договорот меѓу Скопје и Атина за ново компромисно име на земјава. Во селото со само 60-тина жители речиси сите зборуваат и разбираат и грчки и македонски јазик. Рано утрово малото село се подготвуваше за големиот настан, по кој веројатно ќе остане запишано во историјата на поширокиот регион Македонија, пишува ТВ 21. Се бојадисуваат ѕидовите, се чисти канализацијата, се означуваат точките каде што ќе биде поставена бината за утрешниот настан во селото Нивици во грчкиот дел на Мала Преспа. Ваква слика утрово ја пречека екипата на ТВ 21 додека го обиколувавме местото, пишува ТВ 21. Локалното население денеска имаше поделени мислења за утрешниот настан. Дел се надеваат дека се работи за историски момент и проблемите околу спорот за името на Република Македонија ќе бидат решени. Други пак се плашат дека Македонија ќе си ја врати територијата како пред Букурешкиот договор пред повеќе од 100 години, со ...
| | веќе видена | слични

По потпишувањето на договорот за името, жителите на Преспа се надеваат дека повторно ќе се отвори граничниот премин Маркова Нога-Герман за да не мора да патуваат по 100 километри до соседното село. Спуштена рампа до половина коловоз со прицврстен знак стоп стои на македонско-грчкиот граничен премин Маркова Нога-Герман. Половина век жителите на Преспа од двете страни на границата чекаат да се дигне старата рампа и да се отвори граничниот премин. По потпишувањето на договорот за името во Нивици или на грчки Псарадес , се подгреа надежта кај нив дека можно е преминот повторно да проработи. И на средбата меѓу грчкиот и македонскиот премиер Алексис Ципрас и Зоран Заев во Давос пред три месеци беше најавено отворање на преминот. Жителите од македонскиот дел на Преспа сметаат дека отворањето на преминот Маркова Нога-Герман ќе донесе развој на пограничниот преспански регион. Велат дека во минатото надежите многупати им ги подгреале политичарите, но сè останало на зборови. „Отворањето на преминот би значело економски ...
| | веќе видена | слични

Освен полициската станица и по некој дежурен полицаец, овој пат не го поминува никој во последните 60-тина години. Од македонска страна патот е асфалтиран, а од грчка страна како никогаш и да не постоел. Прашина, земјен пат кој завршува во нива, спуштена рампа и само еден знак СТОП– вака изгледа граничниот премин Маркова нога во Преспа. Освен полициската станица и по некој дежурен полицаец, овој пат не го поминува никој во последните 60-тина години. Од македонска страна патот е асфалтиран, а од грчка страна како никогаш и да не постоел. Некогаш глава врска со селата во другиот дел на Преспа, сега штуро место заборавено од политичките чинители. Љубојно, Покрвеник, Долно Дупени, Волкодери овие преспански села денес замираат. Но локалците во Преспа кои не сакаат да говорат во камера велат дека немаат големи очекувања од договорот, ама знаат да се присетат на едни убави времиња кога го поминувале овој граничен премин. Велат имало развиена трговија меѓу селата, со мрежи ловеле риба и таму и овде, се случувале ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонци, македонски јазик беа зборови кои мошне често можевме да ги чуеме од локалните жители на малото рибарско место Псарадес во грчкиот дел на Преспа, кои во разговорот со новинарската екипа на МИА, малку срамежливо, но со радост во очите ги кажуваа завчера додека ги пречекуваа гостите од Македонија, кои присуствуваа на настанот на потпишувањето на договорот за решавање на спорот со името. Псарадес или на македонски Нивици, завчера беше домаќин на свечената церемонија, на која во присуство на високи претставници на меѓународната заедница беше потпишан договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот со името. Локалните жители беа исклучително љубезни и покажаа големо гостопримство кон делегациите, новинарските екипи, имаше околу 60-тина од Македонија, Грција, Бугарија, Албанија, но и досписици на познати светски медиуми и кон сите оние кој дојдоа во нивното родно место за да присуствуаат на потпишувањето. Велат дека толку многу луѓе во нивното место не виделе со години. Псарадес е мирно рибарско ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните од Егејска Македонија до пред неколку години биле репресирани затоа што зборувале на македонски јазик, потврдуваат за МИА грчки новинари. Мнозинството жителите на Флорина (Лерин), Касторија (Костур), Преспа, Орестида, Гревена се грчки државјани кои говорат славомакедонски јазик, како што го нарекуваат грчките новинари.Според новинарите по граѓанската војна па до неодамна, односно до пред неколу години, зборувањето на македонски јазик ги навредувало националните чувства во Грција и претставувало национална опасност. Но, велат грчките новинари, ситуацијата е сменета во изминатите неколку години. Сепак употребата на јазикот се уште е табу тема, велат тие.На прашањето дали сметаат дека по договорот оваа ситуацијата ќе се смени, нагласуваат дека тие се грчки граѓани, имаат грчки идентитет и тие заслужуваат да зборуваат на јазикот кој го сакаат, тоа е нивно цивилно право.Грчките новинари, со кои МИА разговараше во Псарадес на денот на потпишувањето на договорот, веруваат дека ако се отвори границата ...
| | веќе видена | слични

Изминатите 40 години не сме виделе некој тука да дојде со брод од другата страна, велат локалните жители на Псарадес, откако македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев во неделата пристигна со брод во Нивици, на свеченото потпишување на договорот со Грција. Малото рибарско место Псарадес останува изолирано зад границата. Најблискиот граничен премин со Македонија се уште е затворен. Преминот Маркова нога – Герман не е во функција веќе половина век, затворен е во 1967 година, а грчкиот премиер Алексис Ципрас на првата средба со премиерот Зоран Заев по обновувањето на преговорите за името, во Давос во јануари, вети дека преминот ќе биде отворен. Според репортажата на МИА поголемиот дел од жителите на Псарадес го поддржуваат договорот и сметаат дека со него работите ќе се придвижат, границите ќе се отворат и сето тоа го гледаат од економска гледна точка, поголеми можности за размена и соработка со другата страна. Псарадес или на македонски Нивици е мирно рибарско местенце со околу 70 постојани ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќе од 60 новинари, сниматели и фоторепортери тргнаа во рани зори од Скопје кон Преспа за да известуваат од „историскиот настан“. Интересот разбирливо беше голем – потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција ќе остане долго запаметен ден во професионалните кариери на овие луѓе. Тежината на настанот се споредуваше со потпишувањето на Рамковниот договор. „Оттука единственото чувство што можам да го издвојам е чувството на надеж дека веројатно доаѓаат подобри времиња. Ова е сепак прв чекор од процесот, останува уште многу работа. За да го добие епитетот „историски“ веројатно ќе треба да почекаме уште малку, но мислам дека првиот чекор е исклучително важен.“ – вели новинарот Борис Георгиевски. По поминувањето на границата и влегувањето на грчка територија добивме полициска придружба. По пат ни стана јасно и зошто. Веќе започнале подготовки за протест против потпишувањето на Договорот. Силно полициско обезбедување имаше се до брегот на Преспанското езеро. По речиси шест часа патешествие и во ...
| | веќе видена | слични

Селото Нивици, Преспанско, Егејска Македонија, е дел од општината Преспа, во Леринскиот округ во Грција. На последниот попис од 2011 година, селото имало 83 жители, сите Македонци, според книгата на Тодор Симовски, „Населените места во Егејска Македонија“. Селото се наоѓа во најјужниот дел на големото Преспанско Езеро, на подножјето од продолжетокот на Галичица, наречен Сува Гора, на надморска височина од 860 метри. Во близината е тромеѓата на денешна Грција со Р. Македонија и со Албанија. Нивици е сместено на полуостров, кој самиот има долг тесен залив, крај кој лежи селото. Атарот зафаќа 16 квадратни метри. Селото првпат се спомнува во 15 век. Селската црква „Успение на Пресвета Богородица“ датира од 19 век и има статус на заштитено културно добро. Вo „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Нивици (Nivitzi) било село во Ресенската каза со 30 домаќинства и со 92 жители Македонци. Во истиот период, според патописните пописи на Милош Милоевиќ, во селото имало 93 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Грција и Македонија потпишаа договор кој ако биде ратификуван, ќе го реши деценискиот спор за името на Македонија, oбјави денеска „Вашингтон пост“. Весникот истакнува дека тромеѓето што ги дели Грција, Македонија и Албанија, селото Псарадес на Преспанско Езеро од грчка страна, е симболично место избрано за потпишување на договорот според кој северниот сосед на Грција ќе биде преименуван во Северна Македонија, јави дописникот на МИА од САД. -Лидерите на двете земји укажаа дека овој чекор одбележува почеток на поблиски и пријателски односи и е пример за сите балкански народи. Договорот исто така е можност за Македонија да се приклучи на НАТО е ЕУ, наведува весникот. За време на церемонијата на потпишувањето, на кое присуствувале високиот претставник за надворешна политка на ЕУ, Федерика Могерини и комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, како и министрите за надворешни работи на двете земји и медијаторот од ОН во преговорите, Метју Нимиц, недалеку од Псарадес се одвивале насилни протести. Споед весникот, ...
| | веќе видена | слични

Групата од десетина новинари на кои им беше забрането од Нивици преку Лерин и Меџитлија да се вратат во Македонија безбедно се вратила во земјава. Наместо по рутата по која дошле десетина новинари кои беа блокирани на тромеѓето меѓу Грција, Македонија и Албанија се вратила преку граничниот премин Маркова нога. Овој премин не функционира официјално поради одбивање на Атина да го отвори и покрај барањето на неколку македонски влади во последниве 20 години. Денеска преминот е отворен откако грчката полиција имаше негативна безбедносна проценка за нивното враќање дома преку Лерин каде денеска се протестираше. Македонски новинари блокирани во Грција
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ТВ 21: Потписот ќе се стави во село Нивици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: