Името клуч за отворање на европската „брава“

Од Европската комисија препорака за преговори – трета мајка Европската комисија по трет пат ја потврди препораката за старт на пристапните преговори на Македонија со Европската унија, но укажува и на спорот за името, чие решавање е клучно за нивно отпочнување, истакна еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, пред Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент. „Остануваме на нашата препорака за почнување на пристапните преговори. Перспективите за интеграција во Европската унија се двигател за продолжување на реформскиот процес. Сепак, со продолжување на спорот за името, мотивираноста за реформи е намалена. Постигнат е мал прогрес во текот на изминатава година. Суштествените предизвици остануваат - независноста на судството, реформите во јавната администрација и борбата против корупцијата. Слободата на изразување и натаму останува сериозен предизвик. Затоа, клучно е да се постигне прогрес за прашањето за името. Решавањето премногу се оддолжува. Отворањето на пристапните преговори ќе биде корисно ...
| | веќе видена | слични

Нестандардниот однос на Филе на прес-конференцијата по повод извештајот за неименуваната земја можеби може да се смести во старата стратегија според која нападот е „најдобра одбрана“. Демек, еве вие сте тие што немаат реформи (при живи и здрави Бугарија и Романија како членки на ЕУ, при една Црна Гора низ чие море минаа многу шверцерски милијарди), глодајте се малку со оние вашите што жедно ја чекаат секоја таква забелешка, а ние во меѓувреме ќе продолжиме да ве бришеме од списокот на народи За разлика од самиот извештај на Европската комисија за Република Македонија, во кој нема ништо спектакуларно различно од тоа што веќе со години го читаме, доста големо изненадување беше прес-конференција на комесарот за проширување Штефан Филе, со невообичаено остар речник на критика кон состојбите во македонската држава. Заканата дека иднината година можеби нема да има препорака дури и да се реши спорот со името, исказот за „моменталниот недостиг од реформи и половичен пристап во имплементацијата“, како и забелешката ...
| | веќе видена | слични

Откако во 2009 година на адреса на Македонија беше доставена препораката за почнување преговори таа се повторува во секој нареден извештај Македонија низ ЕК-извештаите Она што се констатира во генералната оценка за земјава е дека Македонија продолжува да ги спроведува реформите, но остануваат уште многу предизвици. И ова не е случај само во овој туку и во претходните извештаи. Оценките варираат со години и констатациите, и се движат од „мал“, „ограничен“, „одреден“, „некаков“, „делумен“ или „значаен“ напредок. Значи, извештаите содржат речиси исти оценки од 2006-та, за разлика од 2005-та, кога го добивме кандидатскиот статус во кој преовладуваа позитивните оценки, или тоа дека сме направиле значаен прогрес во исполнувањето на политичките и на економските критериуми за членство во Унијата. Значи, ниту во овој извештај не изостанува констатацијата дека пред нас сé уште има дополнителни предизвици. По 2005-та и 2006-та, најголема дебата имаше во 2007 година, поради забелешките за политизација на јавната ...
| | веќе видена | слични

Мартин Пушевски Извештајот на Европската комисија за Македонија треба да отслика што е направено и што треба да се направи и тој е подобар од очекувањата. Експертите со коментар за напредокот на земјава во изминатава година. Поранешниот министер за надворешни работи и аналитичар, Слободан Чашуле, смета дека е нелогично што еврокомесарот Штефан Филе од една страна вели дека Македонија го загубила ентузијазмот, ги забавила реформите и направила мал напредок, а од друга дека името е главна пречка за добивање датум за почнување на преговори. „Стратегијата на Унијата со којашто сака да ја покрие својата немоќ кон Грција е готова, ние ќе ја видиме на Самитот на Советот на шефови на држави или влади, каде што нема да се прикаже името како главен услов, туку ќе се каже дека Р.Македонија треба многу да работи, но ако го смени името ќе добие датум за преговори”, изјави Слободан Чашуле, аналитичар „Намерно се потенцираат некои слабости во Р.Македонија, за на тој начин постојано да се врши притисок ...
| | веќе видена | слични

Што го изнервира толку премиерот да го нападне лично еврокомесарот Штефан Филе? Приказната за големиот прогрес на Македонија не успеа да помине во Брисел. И да е сличен извештајот годинава на тој од лани (а не е бидејќи е полош), и да е позитивно тоа што третпат добивме препорака за преговори со ЕУ, тој официјализираше нова политичка реалност - дека две држави од регионот направија голем чекор, а нашата остана на истата позиција, па и заостана реално, бидејќи се нацрта нова евроинтеграциска карта на Балканот. Во недостиг на ЕУ амбасадор кој ќе ни биде виновен за тоа, премиерот Никола Груевски го искара еврокомесарот Штефан Филе бидејќи кажа дека во клучните области Македонија не направила којзнае какви реформи и, ако таквата состојба продолжи и натаму, можно е да се повлече препораката за преговори.Ова е првпат јавно и директно да се оспори извештај на Европската комисија за Македонија, иако на сите ни е јасно дека Брисел е екстремно педантен во забележувањето што е позитивно а што не е во реформскиот процес ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Додека Македонија води политика на исполнување на критериуми и постојани реформи побарани од Европската Унија, другата страна, очигледно, ја менува политиката кон земјава. До минатогодишниот извештај Македонија добиваше признание за целокупниот успех кој постојано го постигнува, а како главна пречка за добивање на датум за преговори беше спомнуван спорот со името. По цела една година во која земјава продолжи со реформите во сите сектори и спроведе демократски избори, одеднаш се јавија проблеми и сектори во кои „потребен е поголем напредок“. А доколку зборуваме за напредок, земјава ниту во еден момент не скршна од поставениот предизвик. Сега Европската Комисија, која постојано ги фалеше македонските реформи, пронајде нешто да критикува. Но сепак, посочува, ако го решите името, ќе добиете датум. Дали ЕК замижува сега пред очигледниот напредок и измислува грешки или „ќе прогледа низ прсти“ за грешките само ако го смениме името? Премиерот на Република Македонија, синоќа од името на граѓаните на оваа земја, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 291 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски. ВМРО-ДПМНЕ беше вчера под ...
сите 140 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 101 | | | веќе видена

– Политичкиот прогон во Република Македонија од ден за ден завзема се поголеми размери. Полициската хајка која се одвиваше во текот на вчерашната вечер ...
сите 80 | | | веќе видена

Единствено што сметам дека е исправно е тоа да се одбие барањето за азил и Никола Груевски да биде екстрадиран во Македонија и да ја извршува казната. Тоа е ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Името клуч за отворање на европската „брава“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: