Марк Маркез - новата ѕвезда е родена

Марк Маркез по денешната трка во Валенсија стана најмладиот освојувач на МотоГП титулата, 20 годишниот возач на Хонда имаше неверојатна дебитантска сезона, со што собори уште еден рекорд стар 35 години. За оние кои не се запознаени со биографијата на шпанецот, ќе кажеме дека кариерата во тогашната класа до 125цц ја започна во 2008, но во 2010 го покажа својот талент кога извојува 10 победи и ја освои титулата. Незаборавен момент од таа сезона ќе остане трката во Есторил кога стартуваше од последната позиција, за на крајот да победи на трката. Следен чекор беше преминувањето во Мото2 класата, импресивното но агресивно возење стана карактеристично за Маркез, а првата сезона во Мото2 ја заврши на втората позиција, иако имаше шанси да ја освои и титулата. Затоа пак во 2012 тој не ја испушти шансата да покаже што знае, притоа ја освои титулата и си го визираше пасошот за во „Кралската“ класа. 2013 година за Маркез ќе остане запаметена по многу работи, почнувајќи од првата трка во Катар, па се до последната ...
| | веќе видена | слични

Младиот шпански моторциклист Марк Маркез со третото место во последната трка Валенсија ја освои титулата во Мото ГП и стана најмладиот светски првак во кралската класа со наполнети 20 години. Во својата дебитантска сезона претходно тој стана и најмладиот возач на пол-позицијата и најмладиот победник во трка. - Знаете, ова е како сон што ви се остварил. Можеби прерано, бидејќи не го очекував ова во првата сезона во Мото ГП. Чувството е одлично! Не можам да објаснам што чувствувам, да се бориш на чело со Хорхе и Дани, двајца од најдобрите возачи во историјата на спортот. Сега сакам да и се заблагодарам на Хонда, на мојот тим, на сите луѓе што ми помогнале, на моето семејство. Тие се секогаш тука. Навистина не знам што друго да кажам, бидејќи се чувствувам толку добро, истакна Маркез. Маркез го повтори успехот на Кени Робертс од 1978 година, но го подобри рекордот за најмлад шампион, кој го држеше Фреди Спенсер со 21 година и 258 дена на 20 години и 266 дена. Тој е четвртиот со освоени титули во сите три ...
| | веќе видена | слични

Шпанецот Марк Маркес стана најмладиот мотоциклист кој триумфирал во Мото ЏП шампионатот, иако на трката во Валенсија тој го освои третото место. Маркес има 334 бодови, четири повеќе од ланскиот победник Хорхе Лоренцо и 34 повеќе од Дани Педроса. Марк титулата ја освои на 20 години, соборувајќи го рекордот на Фреди Спенсер од 1983 година, кој пехарот го освои кога имаше 21 година. (Крај)
| | веќе видена | слични

Марк Маркез со третото место во последната трка возена на патеката Рикардо Тормо крај Валенсија ја освои титулата во Мото ГП, а триумфот е увеличан со фактот дека е најмладиот светски првак во кралската класа со само 20 наполнети години. Во својата дебитантска сезона претходно тој стана и најмладиот возач на пол позиција и најмладиот победник во трка. - Знаете, ова е како сон што ви се остварил. Можеби прерано, бидејќи не го очекував ова во првата сезона во Мото ГП. Чувството е одлично! Не можам да објаснам што чувствувам, да се бориш на чело со Хорхе и Дани, двајца од најдобрите возачи во историјата на спортот. Сега сакам да и се заблагодарам на Хонда, на мојот тим, на сите луѓе што ми помогнале, на моето семејство. Тие се секогаш тука. Навистина не знам што друго да кажам, бидејќи се чувствувам толку добро,- рече Маркез по трката за Големата награда на Валенсија. Како дебитант кој станал светски првак, Маркез го повтори успехот на Кени Робертс (сениор) од 1978 година, но го подобри рекордот за најмлад ...
| | веќе видена | слични

Маркез, во Валенсија, го освои третото место и стана најмладиот шампион во историјата на најсилната класа, со што им се предружи на Мајк Хејлвуд, Фил Рид и Валентино Роси, кои пред него ги освојувале титулите во трите класи. Шпанецот со 20 години и 266 денови го престигна Американецот Фреди Спенсер кој во 1983 година ја освои шампионската титула со 21 година и 258 денови. „Сонот е остварен, можеби е прерано бидејќи не го очекував ова во првата сезона во кралската класа. Сепак се чувствувам многу добро. Не можам да опишам какво е чувството по борбата со Роси и Лоренцо, најдобрите возачи во историјата“, изјавил 20-годишниот Маркез, кој не пропушти да му се заблагодари на тимот за историскиот успех. „Благодарност до сите во Хонда, на сите кои ми помагаа, на моето семејство кое секогаш беше со мене. Бев малку нервозен на почетокот. Знам дека реков дека не бев нервозен, но бев. Хорхе одлично тргна и не знаев што да правам. Беше ова одлична година“, заклучил Маркез. Шпанецот сезната ја заврши со 334 бодови, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 226 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Марк Маркез - новата ѕвезда е родена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: