Препораката за преговори со ЕУ е на тенок конец

Ја подготвува ли власта јавноста за губење на препораката за преговори со ЕУ? Најавата преку шефот на кабинетот на Груевски, Мартин Протогер, дека е можно Македонија годинава да ја изгуби препораката за преговори ако не се распишат избори веднаш, за Шеќеринска е почеток на нова алиби стратегија на владата за погубните политики. Македонија ќе ја изгуби препораката за добивање датум на преговори со ЕУ, но не поради изборите, туку поради лошите политики на Груевски. Ова е реакцијата на поранешната вицепремиерка за европски прашања Радмила Шеќеринска, откако викендов во интервју за „Публика“ шефот на кабинетот на Никола Груевски, Мартин Протогер ја најави опасноста годинава Македонија да ја изгуби препораката за почеток на преговорите, која според него ќе се случи доколку изборите не бидат распишани во најскоро време. Преку изјавата на Протогер, власта за првпат јавно ја споменува опасноста од губење на препораката од Брисел, за што опозицијата веќе подолго време предупредува. Според Шеќеринска, власта ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Препораката за преговори со ЕУ е на тенок конец

Од:
До кого (е-маил):
Порака: