Какво време не очекува во последниот ден од 2016?


Какво време не очекува во последниот ден од годинава, а во 15:30 ќе дознаете и какво време ќе имаме во новогодишната ноќ, во специјалното издание на НТВ Метео. Среќни празници! Во рамки на новиот концепт на работа, секој ден во 16:30 / 19:30 и 22:30 правиме преесек на најважните информации и настани во 60 секунди. Инфомраците за времето следете ги во 10:00 наутро и во 17:30 попладне. Најновите информациите низ призмата на информативното издание NEWSFLASH на Гласот на Америка прследете го во 18:30, а вестите од САД во минута во 20:30. Во наредниот период очекувајте и многу нови содржини. Вашите предлози, критики и идеи испраќајте ни ги на info@ntv.mk или на нашата Фејсбук фан страна. Следете не`!
| | веќе видена | слични
9 копии

Граѓаните да не патуваат и да не излегуваат од дома доколку немаат поголема потреба. Да носат топла облека, да конзумираат топли напитоци и доколку треба да работат на отворено тоа да го прават со паузи. Ова се дел од препораките до граѓаните во пресрет на најавениот студен бран што според УХМР ќе ја зафати земјава од вечерва. Температурите се очекува во текот на ноќта да се спуштат до -13 степени, а во недела до -20 степени. Засега, како што информираа на прес-конференција, портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев, портпаролката на Центарот за управување со кризи Надица Вчкова и директорката на Здравствен дом Скопје Татјана Баевска Вучковиќ, состојбата е стабилна и добра. Има прекини во сообраќајот за тешки товарни возила на Стража и Маврово-Дебар и од попладнево и на Пресека. Воздушниот и железничкиот сообраќај се одвиваат без застои. Предизвици има само во снабдувањето со електрична енергија кои се од помал карактер во Тетовско, односно селата Челопек, Стенче, Волковија, Милетово и Теново и на потегот во ...
| | веќе видена | слични

Ова се дел од препораките до граѓаните во пресрет на најавениот студен бран што според УХМР ќе ја зафати земјава од вечева. Температурите се очекува во текот на ноќта да се спуштат до -13 степени, а во недела до -20 степени. Ситауацијата се оценува како стабилна и добра. Сите надлежни институции се на терен и ќе останат и натаму за да одговорат на предизвиците што ќе се појават од најавеното време. Засега, како што информираа на прес-конференција, портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев, портпаролката на Центарот за управување со кризи Надица Вчкова и директорката на Здравствен дом Скопје Татјана Баевска Вучковиќ, состојбата е стабилна, има прекини во сообраќајот за тешки товарни возила на Стража и Маврово-Дебар и од попладнево и на Пресека. Воздушниот и железничкиот сообраќај се одвиваат без застои. Дефектот со снабдувањето со електрична енергија во тетовско и на потегот кај Шуто Оризари, веќе е саниран. – Сите надлежни институции на централно и локално ниво се на терен. Постапуваат. Редовно се вршат ...
| | веќе видена | слични

Од 6 до 9 јануари да не се престојува на отворено, а доколку е тоа неопходно, престојот да не биде подолг од два часа, препорачува Центарот за јавно здравје – Битола во пресрет на снежниот и студен бран. – Хронично болните лица да одбегнуваат непотребно излаегување на отворено, да ја обезбедат редовната терапија и редовно да ја консумираат. Граѓаните да одбегнуваат непотребно патување поради ризик од непроодни или отсечени делници, да носат топла облека, обувки кои спречуваат лизгање и да побараат помош доколку е потребна од дежурните служби: Итна медицинска помош или Регионалниот центар за управување со кризи, се дел од препораките. Според Центарот, најранливи групи за време на студен бран се старите лица, новороденчињата и децата, социјално загрозените, работниците кои работаат на отворено, лицата со хронични, кардиоваскуларни и респираторни заболувања, како оние кои консумираат прекумерна количина алкохол. – На претставниците од локалната самоуправа и центрите за социјална работа им препорачуваме да ...
| | веќе видена | слични

Хронично болните навреме да се снабдат со терапија, а работниците на отворено на секои два часа да прават пауза во топла просторија, препорачуваат лекарите Поради ризикот од скршеници и смрзнувања, препорачливо е да се седи дома, а доколку мора да се излегува надвор, тоа да биде во периодот од 11 до 16 часот, топло облечени и престојот да не биде подолг од час и пол. Хронично болните навреме да се снабдат со терапија за да не излегуваат непотребно, а работниците на отворено да работат во потоплите часови од денот и на секои два часа да прават пауза во топла просторија. Ова се дел од здравствените препораки за заштита од екстремно ниските температури и до минус 20 Целзиусови степени, кои според Управата за хидрометеоролошки работи се очекуваат од петок до понеделник. „Според Акцискиот план за превенција од штетни последици од студено време којшто го има донесено Министерството за здравство, би требало да бидеме во жолта фаза или предупредувачка фаза. Препораката за бремени жени и хронично болни лица над 60 ...
| | веќе видена | слични

 Советите до граѓаните во ваква состојба на ниски температури до минус 20 степени и снег е да се сведат на минимум излегувањата особено наутро и навечер или ако тоа се прави топло да се облечат и да се внимава на обувките да не се лизгаат. Хронично болните во овие два дена да се снабдат со лекови а препораките до брзата помош и болниците е да имаат доволно персонал, лекови и легла. Работниците на отворено да прават паузи на секој два часа по половина час во топли простории а трудниците и постарите лица да седат дома на топло. Предвиден е и план за згрижување на сите бездомници во ваквите услови. Комбинација од снег и студ е она што се надеваат дека нема да биде во драстични размери но за што се подготвуваат надлежните служби. Веќе се разработуваат акциски планови за критични точки за поделба на екипи за расчистување и превентивно делување во рамките на владиниот управувачки комитет Од градските власти на Скопје велат дека зимската служба е подготвена за справување со очекуваното невреме а ги потсетуваат  ...
| | веќе видена | слични

Оваа 2016-та година ќе ја испратиме со студено време, ширум земјава особено утрото ќе биде многу ладно. Температурите речиси секаде ќе се спуштат под нула, а на повисоките места и на планините тие ќе бидат -15*. Среќни празници! Во рамки на новиот концепт на работа, секој ден во 16:30 / 19:30 и 22:30 правиме преесек на најважните информации и настани во 60 секунди. Инфомраците за времето следете ги во 10:00 наутро и во 17:30 попладне. Најновите информациите низ призмата на информативното издание NEWSFLASH на Гласот на Америка прследете го во 18:30, а вестите од САД во минута во 20:30. Во наредниот период очекувајте и многу нови содржини. Вашите предлози, критики и идеи испраќајте ни ги на info@ntv.mk или на нашата Фејсбук фан страна. Следете не`!
| | веќе видена | слични

Изминува и последниот петок од оваа 2016-та година. Утре на полноќ ќе и ги отвориме вратите на Новата 2017-та а она што го најавуваат прогнозите е дека ширум земјава утрото ќе биде многу студено. Температурите речиси секаде ќе се спуштат под нула, а на повисоките места и на планините тие ќе бидат -15 степени. Во недела или во првото утро од новата година ќе биде со температури за два степени повисоки од саботното утро. Тоа значи дека вредноста на температурите ќе од -13 до -4 степени. Дневните температури се очекува да бидат од 2 до 2 степени.
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Какво време не очекува во последниот ден од 2016?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: