Грците од Солун порачаа: „Македонија е една и грчка“


2 копии

„Македонија е една и значи Грција“, „Македонија е свето грчко име“, Решението е во граница со Србија“ се главните пораки кои беа упатени на денешниот протест во Солун за како што го нарекоа одбрана на Македонија.На протестот покрај пристаништето се собраа околу 50.000 луѓе дојдени од сите градови од Грција. Организирано, со возови и автобуси демонстрантите уште од рано утрото пристигнуваа во Солун од сите градови па дури и од островот Крит а билетите беа 50отсто поефтини од регуларната цена. На собирот присустуваа голем број на Грци од дијаспората посебно од Австралија. Во центарот на градот можат да се купат и реквизити за протестот, како и маички со сонцето на Вергина и грчка Македонија. На собирот се веат грчки и кипарски знамиња, слики со ликото на Александар Велики, како и тие на грчкиот регион Македонија. Организатори на собирот се грчки здруженија и организации од дијаспората, а имаат поддршка и од партии пред се од ултранационалистите од Златна Зора, спортски и христијански здруженија, ...
| | веќе видена | слични

Грција се наоѓа пред тешка задача да создаде внатрешен консензус околу тоа на кој начин ќе пристапи во преговорите со Македонија за решавање на деценискиот спор за името. Ако во минатото беше лесно да се каже дека нема отстапки од нивните црвени линии и сите партии се сложуваа со оваа надворешна политика сега Грција е ставена под поголем притисок да учествува во изнаоѓање на достоинствено решение што ќе значи компромис и од нивна страна наместо упорно и на моменти непријателско однесување кон Македонија. Со децении билданата националистичка реторика и сега ги покажува своите последици, народот веќе излезе на срамни и недостоинствени протести во Солун на кој истури огромна омраза кон македонскиот народ, а сличен потфат се организира и за во Атина на почетокот на февруари. Овие чекори се сосема јасно изведени од страна на грчката црква која има свој интерес во државните преговори, а тоа е да спречи етаблирање на Македонската православна црква - Охридска архиепископија и врши голем притисок врз владата на ...
| | веќе видена | слични

Организаторите на протестот во Атина од кој треба да се испрати порака дека за Грците терминот „Македонија“ е неприфатлив во сложеното име за нашата земја, очекуваат на улиците да се појават барем еден милион луѓе. Еден од огранизаторите на протестот закажан за четврти февруари, Стергиот Калогирос за АП изјавил дека таа бројка е достижна. „Локалните владини агенции го пддржуваат собирот и рекоа дека ќе им помогнат на градоначалниците ширум земјата за да обездбедат автобуси за превоз на народот до Атина. И црквата во суштина го даде својот благослов“ – изјави Калогирос за АП. Грчката православна црква јасно го изрази ставот дека се противи на можноста „Македонија“ да стои во сложеното име, а високи црковни лица се појавија и на демонстрациите во Солун, каде ја дополнуваа националистичката иконографија составена од активни грчки офицери, лица облечени како Андарти од почетокот на минатиот век и претсатвници на ултрадесничарската Златна зора со знамиња со сонцето од Вергина во рацете. Грчката влада нема ништо ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Новиот протест за „одбрана на името Македонија“ официјално е закажан за 4 февруари во 14 часот на плоштадот Синтагма во Атина, соопштија на прес-конференција организациите и здруженијата кои го организираат протестот, во голем дел од дијаспората, наведувајќи дека формирале координативен комитет задолжен за организацијата и повикаа на масовно учество. Организаторите соопштија дека го повикуваат грчкиот народ да продолжи во неговата борба, бидејќи како што наведуваат, територијалниот интегритет на земјата е под закана од отстапувањето на името Македонија и оти само масовно учество на народот може да го спречи тоа, пренесува МИА. Related
| | веќе видена | слични

Грците не се откажуваат од намерата да протестираат во Атина за одбрана на името „Македонија“. Новиот протест официјално е закажан за 4 февруари во 14 часот на плоштадот Синтагма во Атина, соопштија на прес-конференција организациите и здруженијата кои го организираат протестот, во голем дел од дијаспората, наведувајќи дека формирале координативен комитет задолжен за организацијата и повикаа на масовно учество. Организаторите го повикуваат грчкиот народ да продолжи во неговата борба, бидејќи како што наведуваат, територијалниот интегритет на земјата е под закана од отстапувањето на името Македонија и дека само масовно учество на народот може да го спречи тоа. За разлика од протестот во Солун, каде што на насобраните граѓани им се обратија претставници на организаторите, овој пат во Атина, нема да има говорници, освен ако не се најде општо прифатена личност што ќе ги поздрави присутните. Во овој контекст се споменува името на познатиот грчки композитор Микис Теодоракис. Претходно во Солун имаше протест со ...
| | веќе видена | слични

Опозициските партии во Македонија и Грција ги користат преговорите за името, за да добијат политички поени. Таков беше случајот со протестите во Солун но и тие во Атина закажани на 4-ти февруари, каде најгласни против употребата на терминот Македонија се токму политичките партии кои не се на власт, вели професорот по историја Мире Младеновски. Во вчерашниот дебатен магазин „Клик Плус“, Младеновски истакна дека тоа воопшто не помага да се дојде до решение, напротив се продлабочува омразата и на двете страни. Во емисијата која беше посветена на македонско-грчкиот спор гостуваше и новинарот Сеад Ризвановиќ кој вели дека на некои соседни држави па и пошироко им пречи Македонија да стане членка на Европската унија и НАТО. Горан Лазаров од МЦЕО вели дека и доколку се постигне решение за името, речиси е невозможно во ЕУ, Македонија да влезе во следните 5 години. Учеството на Македонија во безбедносните мисии предводени од НАТО Алијансата ја прави земјата мета на терористички напади смета граѓанскиот активист Гоце ...
| | веќе видена | слични

На прес-конференција, јорганизациите и здруженијата кои стојат зад организирањето на собирот, а во голем дел од дијаспората, соопштија дека формирале координативен комитет, задолжен за организацијата и повикаа на масовно учество. - Го повикуваме грчкиот народ да продолжи во неговата борба. Територијалниот интегритет на земјата е под закана од отстапувањето на името Македонија. Само масовно учество на народот во протестот може да го спречи тоа, соопштуваат организаторите. Еден од четворицата одговорни за организирањето, Јоргос Тациос, говорејќи утрово за грчката ТВ Скај, рече дека очекува да се испрати важна порака и од Атина и масовно присуство на Грците, особено оние од јужниот дел на земјата кои не биле во можност за учествуваат на собирот во Солун. Тациос, кој е претседател на „Федерацијата на културни здруженија на Македонците“, за Скај рече дека организирањето на протестот чини помалку од 10 илјади евра, а го плаќаат организациите од дијаспората. За разлика од протестот во Солун, каде што на насобраните ...
| | веќе видена | слични

Дали новото име на автопатот кон јужниот сосед, „Пријателство”, води до посакуваното место. Најавениот референдум треба да даде одговор колкав број од граѓаните посакуваат Македонија да стаса до таа дестинација. Која ќе биде цената која треба да се плати, што ќе добие, а што ќе изгуби земјава? Демонстрантите од Солун порачаа Македонија е само грчка , но може ли една земја да има вакво авторско право. За овие и многу други прашања вечерва во 21,30 часот на ТВ21, емисијата „Клик плус“ ќе дебатираат Гоце Маркоски, граѓански активист, Горан Лазаров, невладина организација Евротинк, Мире Младеновски, професор по историја и Сеад Ризвановиќ, новинар.
| | веќе видена | слични

#ClickPlus , вечерва, 21.30 во живо на ТВ21! Тема: Започнува ли крајот на деценискиот спор за името со Грција? Дебатираат: Гоце Маркоски, граѓански активист Горан Лазаров, невладина организација Евротинк Мире Младеновски, професор по историја Сеад Ризвановиќ, новинар Започнува ли крајот на деценискиот спор за името со Грција? Дали новото име на автопатот кон јужниот сосед – “Пријателство” води до посакуваното место. Најавениот референдум треба да даде одговор-колкав број од граѓаните посакуваат Македонија да стаса до таа дестинација. Која ќе биде цената која треба да се плати, што ќе добие, а што ќе изгуби земјава? Демонстрантите од Солун порачаа Македонија е само грчка, но може ли една земја да има вакво авторско право. Клик плус на ТВ21 во 21:30.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ставрос Теодоракис, претседателот на грчката либерална и социјал-демократска партија „Потами“ вчера по големиот протест во Солун, на својата Фејсбук страница излезе со остра осуда за грчкиот национализам. Во постот насловен „Зошто не сум на протестот во Солун“, тој вели дека Грција губи веќе 25 години со одржувањето на воинствена атмосфера кон една мала земја што може да биде нејзина верна сојузничка. Теодоракис ги презира оние кои си градат кариера преку популистичко однесување и национализам. „Бидејќи не гледам голема разлика помеѓу „Поранешна југословенска република Македонија“ – име што сите го прифативме – и Нова или Северна или Горна Македонија. Бидејќи во „македонското“ прашање, исто како во „кипарското“, неактивноста и одлагањето се на штета на Грција и елинизмот. Бидејќи со ништо не сум политички или естетски поврзан со оние што велат дека сме под окупација и зборуваат за предавници, анти-Хелени, бесења и ковчези. Бидејќи ваквото дејствување води до политички терор. Бидејќи секој пат кога една ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 214 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грците од Солун порачаа: „Македонија е една и грчка“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: