Премиерот Заев во Португалија на Конгресот на Партијата на европските социјалисти


Како што соопшти владината прес-служба, за време на посетата Заев ќе има одвоени средби со премиерот на Португалија Антонио Коста и со премиерот на Шпанија Педро Санчез. Премиерот Заев ќе оствари работна средба и со Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, која заедно со него ќе учествува и на панелот што ќе го модерира претседателот на Партијата на европските социјалисти (ПЕС), Сергеј Станишев. За време на посетата на Лисабон премиерот Заев ќе учествува и на лидерската средба на шефови на влади и високи претставници на сестринските партии на ПЕС. Премиерот и претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, во Португалија ќе учествува на Конгресот на Партијата на европските социјалисти (ПЕС) на кој треба да биде избран заедничкиот кандидат на ПЕС за претседател на Европската Комисија, чиј избор треба да се случи после изборите за Европскиот Парламент идната година, наведуваат од владината прес-служба. 
| | веќе видена | слични

-Работевме многу на овој договор со премиерот Ципрас и со нашите тимови. Секако огромна беше поддршката од нашите пријатели од ЕУ, НАТО и од останатите од меѓународната заедница. Од голема важност во постигнувањето на пријателската атмосфера за време на одржувањето на преговорите беше блискоста на нашите политички определби, социјал-демократските и социјалистичките политички концепти на колегата Ципрас, и моите. Сега сме блиску до конечното спроведување на договорот со Грција и очекувам пратениците во Собранието да ја верификуваат историската димензија на овој процес, рече премиерот Заев кој на покана на Конгресот на Партијата на европските социјалисти (ПЕС), беше говорник на панелот посветен на новите лидери на Европа што денеска се одржа во Лисабон, Португалија, во рамките на неговата дводневна работна посета на оваа земја. Како што соопшти владината прес-служба, на панелот, кој го модерираше новоизбраниот претседател на ПЕС, Сергеј Станишев, поранешен премиер на Бугарија, и на кој учествуваше и ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев, на покана на Конгресот на Партијата на европските социјалисти (ПЕС), беше говорник на панелот посветен на новите лидери на Европа што денеска се одржа во Лисабон, Португалија, во рамките на неговата дводневна работна посета на оваа земја.На панелот, како што соопшти владината прес-служба, кој го модерираше новоизбраниот претседател на ПЕС, Сергеј Станишев, поранешен премиер на Бугарија, и на кој учествуваше и министерката за европски прашања на Шведска Ан Линде, премиерот Заев во излагањето накусо ги опиша настаните и причините кои ги предизвикаа, и кои „заробената држава“ Република Македонија, каква што ја препознаваа европските и светските лидери до 2016 година, ја вратија во редот на демократските и напредни земји. Со огромната поддршка на изборите во 2016 година, на политичката сцена на земјата започна делувањето на новата владејачка коалиција предводена од СДСМ која, како што рече, ја врати надежта, ги отвори и забрза евроатлантските процеси кои беа блокирани и ги продлабочија ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев во рамки на работната посета на Португалија се сретна со премиерот Антонио Коста. Средбата, како што соопштуваат од владината прес-служба, Заев ја оценил како одлична можност за унапредување на односите меѓу Република Македонија и Република Португалија на највисоко ниво.и го покани португалскиот премиер Коста во официјална посета на нашата земја. На средбата, како прва на ниво на премиери на двете земји, Заев и Коста имаа заеднички став дека застапуваат идентични интереси на двете земји и кога станува збор за некои од глобалните, европските и регионалните прашања. Во таа насока, премиерот Заев го информираше својот колега од Владата на Република Португалија за актуелниот момент на односите на Република Македонија со соседите и со другите земји од Западен Балкан, и го нагласи позитивниот и активен пристап на нашата земја во унапредувањето на односите со секоја земја од регионот одделно. Во таа насока, премиерот Заев информираше за резултатите од договорите со Република Бугарија, и посебно ...
| | веќе видена | слични

Како што соопшти владината прес-служба, на панелот, кој го модерираше новоизбраниот претседател на ПЕС, Сергеј Станишев, поранешен премиер на Бугарија, и на кој учествуваше и министерката за европски прашања на Шведска Ан Линде, премиерот Заев во излагањето накусо ги опиша настаните и причините кои ги предизвикаа, и кои „заробената држава" Република Македонија, каква што ја препознаваа европските и светските лидери до 2016 година, ја вратија во редот на демократските и напредни земји. Со огромната поддршка на изборите во 2016 година, на политичката сцена на земјата започна делувањето на новата владејачка коалиција предводена од СДСМ која, рече, ја врати надежта, ги отвори и забрза евроатлантските процеси кои беа блокирани и ги продлабочија разликите меѓу соседите во регионот. -Паралелно со домашните реформи, високо во приоритетите ги ставивме и прашањата на добрите меѓусоседски односи. Уште во првите три месеци го потпишавме Договорот за пријателство и добрососедство со Република Бугарија. Нашите политички ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на покана на Конгресот на Партијата на европските социјалисти (ПЕС), беше говорник на панелот посветен на новите лидери на Европа што денеска се одржа во Лисабон, Португалија, во рамките на неговата дводневна работна посета на оваа земја.На панелот, со кој модерираше новоизбраниот Претседател на ПЕС, Сергеј Станишев, поранешен премиер на Бугарија, и на кој учествуваше и министерката за европски прашања Ан Линде, премиерот Заев во своето воведно излагање накусо ги опиша настаните и причините кои ги предизвикаа, и кои „заробената држава“ Република Македонија, каква што ја препознаваа европските и светските лидери до 2016 година, ја вратија во редот на демократските и напредни земји.„Претходната владејачка гарнитура ја оддалечи Република Македонија и нејзините граѓани од европските вредности какви што се демократијата, владеењето на правото и човековите права и слободи. Тоа беше движење на погрешен пат кој мораше да биде запрен, и беше запрен со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Заев на дебата на ПЕС – европските социјалдемократи и социјалисти од земјите членки на ЕУ се горди што беа со Република Македонија во борбата за демократија Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на покана на Конгресот на Партијата на европските социјалисти (ПЕС), беше говорник на панелот посветен на новите лидери на Европа што денеска се одржа во Лисабон, Португалија, во рамките на неговата дводневна работна посета на оваа земја. На панелот, со кој модерираше новоизбраниот Претседател на ПЕС, Сергеј Станишев, поранешен премиер на Бугарија, и на кој учествуваше и министерката за европски прашања Ан Линде, премиерот Заев во своето воведно излагање накусо ги опиша настаните и причините кои ги предизвикаа, и кои „заробената држава“ Република Македонија, каква што ја препознаваа европските и светските лидери до 2016 година, ја вратија во редот на демократските и напредни земји. „Претходната владејачка гарнитура ја оддалечи Република Македонија и нејзините граѓани од европските ...
| | веќе видена | слични

Средбата, како што соопштуваат од владината прес-служба, Заев ја оценил како одлична можност за унапредување на односите меѓу двете земји и го покани португалскиот премиер Коста во официјална посета на нашата земја. На средбата, како прва на ниво на премиери на двете земји, Заев и Коста имаа заеднички став дека застапуваат идентични интереси на двете земји и кога станува збор за некои од глобалните, европските и регионалните прашања.  Во таа насока, премиерот Заев го информираше својот колега за актуелниот момент на односите на Република Македонија со соседите и со другите земји од Западен Балкан, и го нагласи позитивниот и активен пристап на нашата земја во унапредувањето на односите со секоја земја од регионот одделно.
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев во рамки на работната посета на Португалија имаше средба со премиерот Антонио Коста која што, како што соопшти владината прес-служба, ја оценил како одлична можност за унапредување на односите меѓу Република Македонија и Република Португалија на највисоко ниво. На средбата, како прва на ниво на премиери на двете земји, Заев и Коста имале заеднички став дека застапуваат идентични интереси на двете земји и кога станува збор за некои од глобалните, европските и регионалните прашања. Притоа Заев го информираше својот домаќин за актуелниот момент на односите на Република Македонија со соседите и со другите земји од Западен Балкан, и го нагласил позитивниот и активен пристап на нашата земја во унапредувањето на односите со секоја земја од регионот одделно. „Премиерот Заев информираше за резултатите од договорите со Република Бугарија, и посебно со Република Грција во однос на прашањето за името, и го истакна позитивниот развој што ги направи реални можностите за членство на Република ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев се сретна со премиерот на Португалија Антонио Коста во рамките на работната посета на оваа земја, како прва на ниво на премиери на двете земји. „Премиерот Заев ја оцени средбата како одлична можност за поттикнување на можностите за унапредување на односите меѓу Република Македонија и Република Португалија на највисоко ниво, и го покани португалскиот премиер Коста во официјална посета на нашата земја. Двајцата премиери имаат заеднички став дека застапуваат идентични интереси на двете земји и кога станува збор за некои од глобалните, европските и регионалните прашања. Во таа насока, премиерот Заев го информираше својот колега од Владата на Република Португалија за актуелниот момент на односите на Република Македонија со соседите и со другите земји од Западен Балкан, и го нагласи позитивниот и активен пристап на нашата земја во унапредувањето на односите со секоја земја од регионот одделно“, соопштија од Владата. Во таа насока, премиерот Заев информирал за резултатите од договорите со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Судскиот совет Киро Здравев вели дека е неспорно дека одредбите од Законот за употреба на јазиците не може да се спроведува во судските ...
сите 365 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 411 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 128 | | | веќе видена

Поднесените 5000 амандмани не се ништо повеќе од 5000 причини за блокирање на парламентарната расправа за измените на изборниот законик. Од друга страна, ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премиерот Заев во Португалија на Конгресот на Партијата на европските социјалисти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: