(ВИДЕО) Заев: Националната галерија помага идните генерации да се поврзат со историјата и делата на тие кои живееле пред нас


5 копии

Бројот на години за кој сме собрани тука е најдобар аргумент дека делата се потрајни од луѓето, ние сме минливи, но вредностите кои ги оставаме зад себе се ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија, вчера во Даут пашиниот амам се одржа јубилејната манифестација и изложба „Почетоци за паметење“. На настанот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Францускиот институт во Скопје и Националната галерија на Македонија го најавуваат отворањето на изложбата на најзначајниот француски фотограф во 19 век и ...
| | веќе видена | слични
5 копии
5 копии

Документот за основање на Уметничката галерија во 1948 година, денес Национална галерија на Македонија (НГМ ), решенијата за назначување на Борко Лазески како ...
| | веќе видена | слични

“Почетоци за паметење 1948-1956” е наслов на изложбата која се реализира во рамките на одбележувањето на јубилејот “Седумдесет години Национална галерија на ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 164 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 186 | | | веќе видена

Скопје е на врвот во Европа и петти најзагаден град во светот. Позагадени од нашиот главен град вчера беа единствено градовите Лахор во Пакистан, Калкута и ...
сите 92 | | | веќе видена

Да се формира независно тело кое ќе ја расчисти најновата афера со прислушувањето на обвинителите – бара опозицијата. ВМРО-ДПМНЕ предлага таквото тело да биде ...
сите 323 | | | веќе видена

Република Македонија не била во поголема правна провалија од осамостојувањето до денес. Црнилото во кое е втурната државата резултира со Кацарска судство и ...
сите 264 | | | веќе видена

Еден француски пар, веројатно воден од паролата “водете љубов а не војна“, дал свој “допринес“ на протестите против францускиот претседател Емануел Макрон и ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) Заев: Националната галерија помага идните генерации да се поврзат со историјата и делата на тие кои живееле пред нас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: