Касиљас: Јас не би гласам за себе

Професионалната етика прави разлика помеѓу голманот на Реал Мадрид и Португалецот Кристијано Роналдо, кој неодамна потврди дека скромноста не му е доблест. Без срам, пред некој ден Кристијано Роналдо изјави дека кога би можел, би гласал за себе за изборот на кандидат на Златната топка. За разлика од него, голманот на Реал Мадрид Икер Касиљас изјави: „Искрено, никогаш не би гласал за себе. Повеќе сакам кога мојата работа ќе ја вреднуваат другите луѓе“, додавајќи дека професионалната етила не му дозволува да се става себеси пред другите. Тој ќе го даде својот глас на Серхио Рамос. Во врска со ова, Икер изјави: „Тој е неверојатен одбрамбен играч кој игра на високо ниво веќе осум години. За жал, многу се сеќаваат на пеналот кој што не го постигна во полуфиналето во Лигата на шампионите“, откривајќи дека останатите гласови ќе ги подели помеѓу Кристијано Роналдо и Чави Хернандез. „Не гласам спрема личниот авторитет туку се водам спрема постигнувањата кои момците ги оствариле. Нема тоа никаква врска со вредноста на ...
| | веќе видена | слични

Според премиерот на Шпанија Мариано Рахој, “Златната топкта“ ја заслужува голманот на Реал Икер Касиљас. „Јас би му ја дал ’Златната топка’ на Касиљас. Тој ја заслужува. Икер е светски шампион, двапати со Шпанија ја освои и европската титула, освои титула со Реал Мадрид, а исто така ја има освоено и Лигата на Шампионите“ , коментира премиерот на Шпанија. „Знам дека е многу тешко голман да ја освои оваа награда. Точно е дека Роналдо и Меси се одлучни фудбалери, исто како и Рамос.“ „Јас сепак сметам дека Касиљас ја заслужува ’Златната топка’ и би гласал за него“ , заврши Мариано.
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 194 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 196 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 101 | | | веќе видена

– Политичкиот прогон во Република Македонија од ден за ден завзема се поголеми размери. Полициската хајка која се одвиваше во текот на вчерашната вечер ...
сите 80 | | | веќе видена

Во однос на обвинувањата упатени до судот поврзани со предметот, од обвинителството означен како „Тенк“, Кривичниот суд излезе со соопштение во кое се огради ...
сите 102 | | | веќе видена

Возилото на Воената полиција синоќа случајно се нашло пред партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ, тврди министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Според неа, ...
сите 88 | | | веќе видена

„Либералната партија смета дека со воведувањето на црвена, жолта и зелена еколошка налепница за возилата нема да се реши проблемот со загадувањето. Ќе се удри ...
сите 141 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Касиљас: Јас не би гласам за себе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: