Три златни глобуси за `Уметникот`

Омажот на немиот филм, освои три статуетки во Лос Анџелес на доделувањето на престижните "Златни глобуси" (69 издание), како "предвесник" на Оскарите. За најдобар филм во категорија драма беше прогласен "Потомци", додека "Уметникот" победи во конкуренција на мјузикли и комедии. Џорџ Клуни за улогата во "Потомци" го освои Златниот Глобус за најдобра машка роља, додека Мерил Стрип за насловната улога во филмот "Железната дама" беше прогласена за најдобра женска актерка. Мартин Скорсезе ја однесе титулата најдобар режисер за филмот "Хуго". Оваа година, специјалната "Сесил Б. ДеМил" награда за исклучително значаен придонес во светот на забавата, ја доби Морган Фримен. Кај споредните улоги, во машка конкуренција Кристофер Палмер ("Почетници") и Октавија Спенсер ("Служавки") заминаа со статуетка во рацете, а за најдобар "странски" филм беше прогласена иранската драма за разводот "Разделба" ("A Separation"). Покрај наградата за најдобар филм, "Уметникот" ја доби статуетката и во конкуренција за најдобра музика, ...
| | веќе видена | слични

Тажно е да се гледа како Маргарет Тачер не се сеќава дали нејзиниот сопруг е се уште жив, коментираат политичари од Британија за филмот кој според претседателот на Владата, Дејвид Камерон, е снимен премногу рано Оскарите се ближат, номинации се нижат - по доделувањето на Златните глобуси вчера беа објавени и филмовите кои ќе се борат за големите британски филмски награди Бафта. Филмот за Маргарет Тачер, "Челичната леди" е во фокусот на вниманието на британскиот еквивалент на Оскарот, откако лично премиерот Дејвид Камерон излезе со тврди ставови, велејќи дека "Челичната леди" е направен премногу рано. Некои од конзервативните политичари изјавуваа и дека е тажно да се гледа како Тачер, поранешниот шеф на британската Влада, не се сеќава дали нејзиниот сопруг е се уште жив, поради болеста деменција. Сепак, овој филм има номинации за најдобро сценарио и најдобра главна и споредна женска улога, па веројатно Мерил Стрип повторно ќе земе уште една награда за главна улога. И останатите номинации се "веќе видени": ...
| | веќе видена | слични

Немиот црно-бел филм „Уметникот“ во режија на Мишел Хавазаникиус е номиниран во 12 категории за британските филмски награди Бафта кои се сметаат за британски еквивалент на Оскарите. Британскиот шпиунски филм„ Tinker Tailor Soldier Spy “ на режисерот Томас Алфредсон пак, е номиниран во 11 категории. За најдобри филмови номинирани се „Уметникот“, „Потомци“ на Александар Пеин, „Вози“, на Николас Виндинг Реифн „ Тајниот живот на домашните помошнички “ и „ Tinker Tailor Soldier Spy" на Томас Алфредсон. Анимираниот филм на Мартин Скорсезе „Хуго“ е номиниран во девет категории, а по него следуваат „Мојата недела со Мерилин“ со шест номинации, додека по пет номинации имаат филмовите „Тајниот живот на домашниот помошнички“ и „Воен коњ“. Како што се очекуваше Мерил Стрип се пронајде помеѓу номинираните за најдобра женска улога за улогата на поранешната британска премиерка во филмот „Челичната Леди“. Во истата категорија номинирани се и Беренис Бежо за улогата во „Уметникот“, Мишел Вилијамс за „ Мојата недела со ...
| | веќе видена | слични

Мишел Вилијам е овенчана со „златен глобус“ за најдобра актерка во комедија или мјузикл за улогата на Мерилин Монро во филмот „Мојата недела со Мерилин“. Интересно е што самата Мерилин ја доби истата награда пред 52 години Екипата од филмот „Уметникот“ освои „златен глобус“ во категориите комедија и мјузикл Филмовите „Уметникот“ и „Наследници“ се големите победници на 69-то издание на манифестацијата на доделувањето на наградите „златен глобус“. Црно-белиот нем филм „Уметникот“ освои „златен глобус“ во категоријата за комедија и мјузикл, а „Наследници“, во кој глуми Џорџ Клуни, престижната награда за најдобра драма. Жан Дужардан доби „златен глобус“ за најдобар актер во комедија или мјузикл за улогата во „Уметникот“, а Џорџ Клуни за најдобар актер во драма за улогата на депресивен татко во „Наследници“. Мишел Вилијам е овенчана со „златен глобус“ за најдобра актерка во комедија или мјузикл за улогата на Мерилин Монро во филмот „Мојата недела со Мерилин“. Интересно е што самата Мерилин ја доби истата ...
| | веќе видена | слични

Мерил Стрип за улогата на Маргарет Тачер и Џорџ Клуни за улогата во филмот „Потомци“ се меѓу годинешните добитници на Златниот глобус. На церемонијата што се одржа синоќа, црно-белиот нем филм „Артист“ го освои „Златниот глобус“ во категоријата за комедија и мјузикл, а „Потомци“ ја доби престижната награда за најдобра драма. За најдобар актер во комедија или мјузикл е прогласен Жан Дјужардан, а Мишел Вилијамс доби „Златен глобус“ за најдобра актерка во комедија или мјузикл за улогата на Мерилин Монро . Мартин Скорсезе беше прогласен за најдобар режисер за филмот „Хуго“, а Вуди Ален беше одлукуван за најдобро оригинално сценарио за „Полноќ во Париз“.Морган Фримен доби признание за животно дело.Мадона ја освои наградата за најдобра песна во нејзиниот филм „W.E.“ Еве ги наградените на 69то доделување на „Златен глобус“ кое се одржа вчера: ФИЛМОВИ - Драма: The Descendants - Мјузикл или комедија: The Artist - Актер, драма: Џорџ Клуни „The Descendants“ - Актерка: Мерил Стрип „The Iron Lady“ - ...
| | веќе видена | слични

Овогодинешното доделување на наградите Златен глобус и не беше така интересно и зачинето со пикантерии, како што тоа било на минатите доделувања. Дури и водителот на доделувањата, Рики Гервис, го ’заузда’ својот дрзок јазик и се воздржуваше од неговите зајадливи коментари и шеги на сметка на холивудските ѕвезди. Тој церемонијата ја започна оддавајќи му особена „важност“ на настанот и наградите, велејќи: „Златните глобуси за Оскарите се како што е Ким Карадшијан за Кејт Мидлтон. Малку погласни, малку покич, малку попијани и многу полесно купени. Наводно. Ништо не е докажано“. Доделувањето на наградите беше со една умерена распределеност, па поради тоа ниту еден филм не доминираше експлицитно над другите. Најнаграден беше филмот „ The Artist “ со три статуетки: за најдобра комедија или мјузикл, за најдобар актер во истата категорија, за која глобусот го зеде Жан Дужадан и за најдобра музика. Како најдобар драма филм, категорија што соодветствува на таа за најдобар филм на Оскарите, ја освои филмот со Џорџ ...
| | веќе видена | слични

“Златните глобуси“ оваа година и не беа така интересни. Дури и водителот на доделувањето Рики Гервис го “собра“ својот дрзок јазик, па останавме покуси за неговите пикантерии и смешни коментари на сметка на холивудските ѕвезди со кои не забавуваше минатата година, пренесува “Нетпрес”. Но, затоа многу интересна беше рамномерноста на доделувањето на наградите. Многу беше тешко еден филм да се истакне како добитник на вечерта. Најблиску до тоа со три Глобуси беше немиот црно – бел филм “Артист“, кој се наметна како изненадување на годината. Филмот доби награда за најдобра комедија или мјузикл, и за најдобар актер, Џин Дујардин, во истата категорија. Третиот Глобус филмот го освои за најдобра музика. Вредни награди собра и филмот “Потомци“ на Александар Пајн, кој триумфираше во категоријата најдобра драма и најдобар актер во драма, Џорџ Клуни. Но, ако бараме вистински добитник на вечерта, тоа секако е шефот на “Мирамакс“ Харви Вејнстеин. А никако не треба да се заборави ниту необичниот детаљ на вечерта: ...
| | веќе видена | слични

"Не ми се верува дека го реков тоа на телевизија!", кажа 63-годишната актерка наградена за улогата на Маргарет Тачер во "Челичната леди" Откако пред почетокот на доделувањето на "Златните глобуси" изјави дека ќе биде губитник на вечерта, Џорџ Клуни си замина дома со златна статуетка за најдобра глума во филмот "Потомци". Завчера на гламурозното доделување на престижните филмски награди немаше речиси никакви изненадувања, па статуетка за најдобра женска актерка доби Мерил Стрип. Таа била очигледно изненадена, па си ги заборави очилата, по што ненамерно рекла срање, ги заборавив очилата на масата". "Не ми се верува дека го реков тоа на телевизија!", кажала 63-годишната актерка која зеде уште една награда меѓу стотиците други, овојпат за улогата на Маргарет Тачер во "Челичната леди". И останатите награди се поделија според прогнозите. Филмовите "Артист" и "Потомци" се големите победници на 69. издание на "Златен глобус". Првиот е најдобар во категоријата за комедија и мјузикл, а вториот во категоријата драма. ...
| | веќе видена | слични

Џорџ Клуни го победи Бред Пит, а Мерил Стрип со својот седми „Златен глобус“ беше подобра од одличните Глен Клоуз и Тилда Свинтон „Потомци“ на Александар Пејн е прогласен за најдобра драма на 69. доделување на наградите „Златен глобус“, додека францускиот нем филм „Уметник“ на Мајкл Хазанавициус ја понесе оваа позната и влијателна награда на акредитираните новинари во Холивуд, во категоријата мјузикл или комедија. Наградите беа доделени завчеравечер, во хотелот „Беверли Хилтон“ во Лос Анџелес. „Уметник“ освои најмногу, три „Златни глобуси“, па, сепак, годинава не може да се каже дека еден филм го понел триумфот, бидејќи наградите во главните категории се поделени меѓу, барем, четири филма. „Уметник“ и „Потомци“ добија награди за филм и за најдобра машка главна улога, но наградата за режија му припадна на Мартин Скорсезе за филмот „Иго“, а признанието за сценарио отиде кај Вуди Ален за „Полноќ во Париз“. Додека наградите за улоги ги понесоа многу различни филмови. Мерил Стрип ја доби наградата за „Железната ...
| | веќе видена | слични

Филмските и телевизиски ѕвезди синоќа се собраа во Лос Анџелес за годишните холивудски награди Златен глобус, со кои се оддава признание на најдобрите остварувања во областа на филмот и телевизијата. Францускиот нем филм, Артист, и семејната драма Descendents , или Потомци, ги однесоа најголемите филмски награди. Artist доби најмногу награди, меѓу кои и трите највисоки – за најдобар мјузикл или комедија, за најдобар актер во мјузикл или комедија за Жан Дажарден, и најдобра оригинална музика. Descendents добија две награди, за најдобра драма и најдобар актер во драма за Џорџ Клуни. Ветеранката Мерил Стрип ја однесе наградата за најдобра актерка во драма, за нејзината улога на поранешната британска премиерка Маргарет Тачер, во Iron Lady , Железната дама, додека Мишел Вилијамс доби награда најдобра актерка во мјузикл или комедија за портретирање на Мерилин Монро во „Мојата недела со Мерилин Монро“. Октавија Спенсер доби награда за најдобра актерка во споредна улога, за нејзиното доловување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 216 | | | веќе видена

Опозицијата категорично бара да го види конечниот и пречистен текст на македонскиот устав со се вметнатите измени, власта уверува дека нема ништо спорно и дека ...
сите 59 | | | веќе видена

Имал само 21 година кога се оженил со Карлеуша.Душко Тошиќ станал популарен фудбалер со дваесет години. Тогаш и започнала во нагорна линија неговата кариера.Во ...
сите 177 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 210 | | | веќе видена

Од кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас коментираат дека изјавата на специјалниот претставник на Обединетите Нации, Метју Нимиц, „става крај на ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Три златни глобуси за `Уметникот`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: