Културно-забавна - „Рекламна бајка“ - премиера на Театарот за деца

2 копии

Театарот за деца и за младинци во рамки на „Скопско лето 2011“ денеска во 20.30 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Рекламна бајка“ од Русомир Богдановски, кој е и режисер на претставата-приказна за злоупотреба на детската доверба. „Рекламна бајка“ раскажува како лошиот волшебник ја граба Рекламната принцеза за да ја принуди да ги рекламира како здрави неговите штетни производи. Но, тоа нема да му го дозволи Голомеше, кое ќе ги придобие ликовите што работат за волшебникот и тие да станат свесни дека му служеле на погрешен човек. Шест актери играат девет улоги. Предраг Павловски го игра волшебникот Шашма, Мартин Јорданоски е во улогата на Дете Голомеше, а Винета Дамческа е Рекламната принцеза. Играат и Елена Трајковска, Игор Ангелов и Марија Ѓорѓијовска. Сценографијата е на Кирил Василев, костимографијата на Маја Димовска и Елена Вангеловска, кореографијата на Јана Андрејевиќ, а музиката на Љупчо Мирковски. Директорот на Театарот за деца и за младинци Драган Довлев е задоволен од сите фази на ...
| | веќе видена | слични

Детската претстава „Рекламна бајка“во авторство и режија на Русомир Богдановски, беше премиерно изведена вечерва, во Театарот за деца и младинци во Скопје, во рамки на Скопското културно лето. Децата со аплауз ја поздравија едночасовната изведба на приказната за рекламната принцеза, која е грабната од лошиот волшебник Шашма и неговата помошничка вештерката Камиша, кои се обидуваат да ја принудат да прави реклами за нивните вештачки производи. Дете Голомеше со помош на Џинот Акоте и Пипер џуџе ја спасува принцезата, а со тоа и вистинската детска среќа и смеа кои волшебникот сака да ги уништи преку продавањето вештачки производи, направени од неприродни состојки. 46-минутната претстава, ја пренесува пораката за победата за доброто над злото, но овој пат преку грижата и заштитата на природата.
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев вчера на два пати ја пласираше тезата дека Груевски бил киднапиран. Со сета тежина на премиерската функција, Заев вчера на два пати ја обвини ...
сите 162 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 200 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 363 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 170 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 75 | | | веќе видена

По неуспешниот обид да му се достави упатен акт од судот за издржување затворска казна од две години за предметот „Тенк“ и откако полицијата наиде на затворена ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - „Рекламна бајка“ - премиера на Театарот за деца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: