Културно-забавна - „Рекламна бајка“ - премиера на Театарот за деца

2 копии

Театарот за деца и за младинци во рамки на „Скопско лето 2011“ денеска во 20.30 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Рекламна бајка“ од Русомир Богдановски, кој е и режисер на претставата-приказна за злоупотреба на детската доверба. „Рекламна бајка“ раскажува како лошиот волшебник ја граба Рекламната принцеза за да ја принуди да ги рекламира како здрави неговите штетни производи. Но, тоа нема да му го дозволи Голомеше, кое ќе ги придобие ликовите што работат за волшебникот и тие да станат свесни дека му служеле на погрешен човек. Шест актери играат девет улоги. Предраг Павловски го игра волшебникот Шашма, Мартин Јорданоски е во улогата на Дете Голомеше, а Винета Дамческа е Рекламната принцеза. Играат и Елена Трајковска, Игор Ангелов и Марија Ѓорѓијовска. Сценографијата е на Кирил Василев, костимографијата на Маја Димовска и Елена Вангеловска, кореографијата на Јана Андрејевиќ, а музиката на Љупчо Мирковски. Директорот на Театарот за деца и за младинци Драган Довлев е задоволен од сите фази на ...
| | веќе видена | слични

Детската претстава „Рекламна бајка“во авторство и режија на Русомир Богдановски, беше премиерно изведена вечерва, во Театарот за деца и младинци во Скопје, во рамки на Скопското културно лето. Децата со аплауз ја поздравија едночасовната изведба на приказната за рекламната принцеза, која е грабната од лошиот волшебник Шашма и неговата помошничка вештерката Камиша, кои се обидуваат да ја принудат да прави реклами за нивните вештачки производи. Дете Голомеше со помош на Џинот Акоте и Пипер џуџе ја спасува принцезата, а со тоа и вистинската детска среќа и смеа кои волшебникот сака да ги уништи преку продавањето вештачки производи, направени од неприродни состојки. 46-минутната претстава, ја пренесува пораката за победата за доброто над злото, но овој пат преку грижата и заштитата на природата.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска на прес – конференција уште еднаш ја појасни Спогодбата којашто на 17 јуни ја потпишаа Република ...
сите 75 | | | веќе видена

Новата верзија на популарниот OnePlus 6 доаѓа со голем број на исти опции, а од новитетите најмногу се истакнува поголемиот екран и селфи камерата која што ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - „Рекламна бајка“ - премиера на Театарот за деца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: