ТЕСТ: BMW X3 xDrive 20d M Sport – Динамичен и созреан премиум SUV!


Сподели! ;) Растечката популарност на SUV моделите не покажува никакви знаци на успорување – а ние поминавме неколку дена со еден од најпопуларните модели во премиум сегментот – новиот BMW X3! Пред скоро 20 години BMW го започна трендот на спортски SUV модели – со тоа што понуди SUV кој не „возеше како теренец“, туку зад управувачот беше скоро како обичен автомобил со спортски карактеристики. Со тоа купувачите ги добија сите придобивки од ваквите автомобили – практичноста, просторноста и можноста да се напушти асфалтот, без притоа да мораат да се справуваат со незграпноста на традиционалните теренци. Пуристите гласно протестираа против ваквите автомобили – но сега веќе знаеме дека сето тоа беше залудно – SUV доминацијата е во полн ек, а токму BMW X3 е меѓу најдобрите автомобили во овој сегмент. Секако, баварците не престанаа со зголемување на палетата на X-модели – она што започна со X5, продолжи со X3, а сега веќе имаме X-модели од X1 до X6, а наскоро ќе имаме и X7 – па токму X3 е „златната средина“ во оваа ...
| | веќе видена | слични

Новиот Kia Ceed е официјално претставен на Женева 2018... Излегоа и официјални фотографии со Kia Ceed на интернет. Ceed сега е надграден со новата платформа K2, при што возилото е 2см пошироко и 2,3см пониско. Волуменот на багажникот е зголемен за 15 литри и сега изнесува 395 l. Моторот на Ceed сега има два бензински мотори со зафатнина од 1,4 литри – атмосферски и турбо, а моќноста варира од 100, до 140 коњски сили. Ќе има и 1,6-литарски турбодизел, со две варијанти на моќност – 115 и 136 коњски сили. Производството на Ceed почнува во мај, а продажбата во Европа во текот на летото.
| | веќе видена | слични

Корејската компанија „Kia“ ги објави официјалните фотографии од новата генерација на „Ceed“ – хечбекот има нов дизајн, а исчезна и апострофот кој стоеше пред последната буква. Светската премиера на новиот модел ќе биде во Женева во март. Новиот „Ceed“ е поставен на новата платформа на „Kia K2“, а димензиите му остануваат речиси без промена, колата е со 2 см поширока и со 2,3 сантиметри пониска. Основата на тркалата останува непроменета – 2650 mm. Волуменот на багажникот се зголеми за 15 литри – до 395 литри. Моторната гама на новиот „Ceed“ вклучува два бензински мотори со зафатнина од 1,4 литри – атмосферски и со турбо, а моќноста им варира од 100 во 120 до 140 коњски сили. Исто така, ќе има 1.6-литарски турбо дизел кој ќе има две варијанти на моќност – 115 и 136 коњски сили. „Kia“ ќе понуди шестстепен рачен менувач или автоматски со 7 брзини и две спојки. Од компанијата го дефинираат новиот „Ceed“ како „технолошкиот модел“ во сегментот, а опремата му вклучува адаптивна крус-контрола, управување на дел од ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Новиот Audi A7 Sportback претставува нов стил на Гран Турер кој нуди систематска дигитализација, динамично возење и просторен концепт. Големото купе со четири врати е суштината на новиот дизајнерски јазик на Audi. Прогресивни спортски карактеристики Надворешниот дизајн на новиот A7 Sportback го отелотворува новиот, прогресивен дизајн на Audi, фокусиран на големи површини и остри рабови. Широката ниска Singleframe решетка и истакнатите отвори за воздух уште на прв поглед го изразуваат динамичниот карактер на Гран Турер. Задниот дел е заострен како јахта. Спојлерот интегриран на крајот од багажниот простор електрично се активира при брзина од 120 км/ч. Светлосна лента ги поврзува задните светла, составена од 13 индивидуални сегменти. Кога вратите се отклучени или затворени, динамичните анимации за осветлување на задните светла и фаровите го истакнуваат Audi A7. Внатрешен дизајн Дизајнерскиот јазик во внатрешноста на новиот Audi A7 Sportback е симплифициран и чист. Хоризонталните линии и елеганцијата на ...
| | веќе видена | слични

Пазарот на жестоки хечбеци е преполн во моментов. Тука се голф ГТИ, леон купра, ауди С3 и РС3, сивик тајп Р, БМВ М140и, фокус РС и меган РС, а нов во „бандата“ е и30Н на Хјундаи.И секој од нив се бори за своето место на пазарот, и затоа е неопходно да се истакнува. Како на пример фокусот со погон на сите четири тркала и „дрифт модусот“, сивик со својот голем спојлер и рекордниот круг на Нирбургринг, а и30Н... па затоа што е Хјундаи.Што е тогаш специјално кај новиот меган РС? Ако погледнете во листата на спецификации, одговорот ќе биде „не многу“ – има 280 коњски сили, што не е многу и е помалку од фокусот и сивикот. А под хаубата има само 1,8-литарски мотор.Она по што меганот се истакнува е управувањето со сите четири тркала, што значи дека и покрај тоа што не е најмоќниот во класата, тој е најагилниот спортски хечбек во моментов на пазарот. Ова е автомобил на кој може да му избегате на правец, но ќе се појави во ретровизорот кога ќе почнат свиоците.Што се однесува до возачкото доживување, дури и без ...
| | веќе видена | слични

„Mercedes-Benz“ ја претстави „надуената“ верзија на новата генерација на „G-Class“. Модификацијата „G 63“ доби нов мотор и е скоро една секунда побрз од својот претходник во забрзувањето од 0 до 100 км/ч. „Mercedes-AMG G 63“ е базиран на 4.0-литарски би-турбо V8 мотор со систем за исклучување на 4 од цилиндрите. Моторот развива моќност од 585 КС. и 850 Nm вртежен момент, достапен во опсегот 2500-3500 вртежи во минута. Моторот работи во комбинација со 9-брзински автоматски менувач, каде што брзините може да се менуваат од воланот. Оваа енергетска единица го замени претходниот 5.5-литарски би-турбо V8 со моќност од 571 КС. Машината забрзува од 0 до 100 км/ч за 4,5 секунди, што е 0,9 секунди побрзо од неговиот претходник. Максималната брзина е 220 км/ч, а со дополнителниот спортски пакет „AMG Driver“ може да се зголеми до 240 км/ч. Потрошувачката на гориво, објавена од производителот, изнесува 13,2 л/100 км. За споредба, старата верзија имаше потрошувачка од 13,8 л/100 км. Како и стандардниот „Glendevagen“ ...
| | веќе видена | слични

Сподели! ;) Имавме одлична можност да поминеме малку време со новиот, високо-технолошки знаменосец на Audi и можевме самите да се увериме во хај-тек пристапот кон луксузот на големиот А8! Пристапот на Audi кон луксузот секогаш бил малку различен од оној на директните конкуренти – инженерите и дизајнерите на Audi секогаш сакале нивните автомобили да бидат малку порезервирани, дури и подискретни, но да импресионираат со технологиите кои ги нудат. Токму таква е приказната и со новиот знаменосец од Инголштад. Новиот А8 ја продолжува традицијата од своите претходници – односно, она што го добиваме е голем, луксузен седан кој не настапува премногу агресивно, а притоа ги нуди сите најнови технологии со кои располага Audi. Дизајнот е комбинација од внимателна еволуција и дискретна револуција. Дизајнерски, новиот А8 е интересна комбинација од внимателна еволуција на силуетата и формата, но и забележителна револуција во деталите. Збунети? Да појасниме. А8 верно ги следи правилата за тоа каква форма треба да има еден ...
| | веќе видена | слични

Германскиот гигант „Volkswagen“ ќе го започне производството на првите едници од новата „I.D.“ серија на електрични автомобили во ноември 2019-та, а првите возила ќе бидат испорачани во текот на 2020-та. Хечбекот со пет врати и пет седишта ќе биде првиот целосно електричен „VW“ од семејството „I.D.“, изработен на „MEB“ платформата. „VW“ зацрта амбициозен план за продажба од дури 100.000 единици годишно од 2020-та, и покрај тоа што овој хечбек нема да биде понуден на северноамериканскиот пазар. Во САД од серијата „I.D.“ прв ќе пристигне „SUV“ моделот наречен „CROZZ“. Според првите најави сите „VW“ електрични модели ќе имаат домет од 400-600 километри, а користат електромотор од 125 Kw со погон на задните тркала. Сепка, се очекува „VW“ да понуди и опција со погон на сите четири тркала. За 30 минути батеријата би требало да се наполни до 80%. Забрзувањето од 0 до 100 km/h би требало да биде за помалку од осум секунди, а максималната брзина до 160 km/h. Ќе има и можност за автономно возење со највисок степен. ...
| | веќе видена | слични

Време е да проверите дали може да земете доволно голем кредит од банка, бидејќи се враќа легендарниот ланча стратос (Lancia Stratos) во модерна форма.Меѓутоа, новиот модел нема да биде дело на Ланча, туку на Манифатура аутомобили Торино (МАТ) и Њу Стратос Гбр, кои се надеваат дека ќе го претстават на автомобилскиот саем во Женева годинава.Производството ќе биде ограничено на 25 примероци, за разлика од култниот предок кој беше произведен во 492 примероци од 1973 до 1978. Сепак, ќе биде сличен на класичниот модел што се однесува до екстериерот и ентериерот.Под хаубата ќе има нов мотор со над 550 коњски сили, најверојатно во комбинација со автоматски менувач, но тоа е сѐ што МАТ откриваат засега.Проценетата почетна цена ќе биде околу 700.000 евра, односно околу 250.000 евра повеќе од цената на стариот модел.Новиот автомобил беше презентиран како концепт во 2010 година, дизајниран од Пининфарина, и поставен на модифицирана платформа на ферари Ф430 скудерија. Го имаше моторот на италијанскиот суперавтомобил со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 131 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 262 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 314 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 72 | | | веќе видена

На полноќ заврши изборната кампања за претседателските избори и за предвремените локални што ќе се одржат во општините Охрид, Дебар и Ново Село и започна ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ТЕСТ: BMW X3 xDrive 20d M Sport – Динамичен и созреан премиум SUV!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: