Украдени компјутерски монитори од училиште во Вруток

5 копии

Непознати лица украле 24 компјутерски монитори од ОУ „Лирија“ во гостиварското село Вруток. Според пријавата, тешката кражба била извршена во периодот помеѓу 14-ти и 18-ти овој месец. Од СВР Тетово, информираат дека крадците, влегле преку необезбедениот сутерен на објектот, а потоа насилно ги отвориле вратите од двете училници кои се наоѓаат во приземјето. Од училниците биле изнесени 24 компјутерски монитори, откако претходно ги пресекле сите кабли со кои тие мрежно биле поврзани. – Вредноста на одземеното се проценува на 40 илјади денари, а причинетата материјална штета изнесува 15 илјади денари. Извршен е увид, се расветлува пријавеното и се работи на откривање на сторителите, вели Марјан Јосифоски портпарол на СВР Тетово.
| | веќе видена | слични
8 копии

Во Народниот театар „Антон Панов“ во Струмица вечер премиерно ќе биде изведена претставата „Второ пришествие“. Претставата е во режија на Васил Михаил, а улогите ги толкуваат Ангелина Тренчева Ангелова, Оливера Аризанова и Игор Тодоров. Драматургијата е на Васил Михаил, сценографијата на Никола Пијанманов, а костимографијата на Елена Дончева.
| | веќе видена | слични

Претставата е во режија на Васил Михаил, а улогите ги толкуваат Ангелина Тренчева Ангелова, Оливера Аризанова и Игор Тодоров. Драматургијата е на Васил Михаил, сценографијата на Никола Пијанманов, а костимографијата на Елена Дончева. /МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставата на драматургот и режисер Васил Михаил, која ќе биде изведена и в недела, е втора во годинешната сезона на ансамблот на Народниот театар "Антон Панов" во Струмица. Претставата "Второто пришествие" на Струмичкиот театар вечерва премиерно ќе биде изведена на сцената 112 во Центарот за култура "Антон Панов". Претставата на драматургот и режисер Васил Михаил, која ќе биде изведена и в недела, е втора во годинешната сезона на ансамблот на Народниот театар "Антон Панов" во Струмица. "Времето на дејството е во иднината, значи футуристичка трагикомедија, фарса, гротеска, сатира, нешто што варира е еклектиката на овие би рекол, комични жанрови. Ова е пред се необична претстава, интересен чин за нашиот театар, но и за театарот во Македонија воопшто", вели режисерот и драматург Михаил. Тој додава дека освен негова драматизација, во тексот се вметнати и цитати на Режек, Вапцаров, Рацин и на Светото писмо. Според директорот на Струмичкиот театар, Драган Маџиров, претставата ја подготвувана речиси шест месеци. ...
| | веќе видена | слични

В четврток, 27 април, на сцената на Центарот за култура Беране, ќе биде изведена претставата „Последен чин на комедијата на смртта“ од драмскиот автор и драматург на Народен театар Охрид, главен и одговорен уредник на „Јавност“, „Раст“, „Современи дијалози“… Со него поразговаравме за наградите, поезијата, театарот… Адаптацијата е на Горан Бјелановиќ, а претставата се изведува по повод одбележувањето на триесетгодишниот јубилеј, кој го слави Пејковски. Имено, оваа претстава за прв пат била изведена во 1987 година и оттука во чест на авторскиот јубилеј повторно ќе биде изведена истата. -Во текот на целата 2017 година во чест на јубилејот покрај драмски изведби , ќе следуваат промоции, претстави, гостувања и многу активности, информира Пејковски.
| | веќе видена | слични

Премиера на театарската претстава „Второ пришествие“, во режија на Васил Михаил, ќе биде прикажана во сабота и недела, во струмичкиот народен театар „Антон Панов“.Во претставата, режисерот Васил Михаил на сцена ги поставува вечните дилеми, за тоа што е слободата, замка или клуч, кафез или крилја.- Да бидеш во сегашноста, врзан со минатото, копнеејќи по иднината е сложена задача. Да знаеш што и како, а да не го правиш е големо страдање. Колку долго ќе издржиме во чекање на спасението? - се прашува тој.Улогите во претставата ги толкуваат актерите Ангелина Тренчева Ангелова, Оливера Аризанова и Игор Тодорв.Сценографијата за претставата е на Никола Пијанманов, костимографијата на Елена Дончева, музиката на Горан Алиќ, а плакатот за претставата го изработи Марјан Ѕин. С.Џ.
| | веќе видена | слични

Во сабота, 22 април, во театарот „Антон Панов“ во Струмица премиерно ќе биде прикажана претставата „Второ пришествие“... Драматургија: Васил Михаил и духовите на С.Мрожек, К.Рацин, Н.Вапцаров и Светото Писмо. Режисер на преставата е Васил Михаил, сценограф Никола Пијанмано, костимограф Елена Дончева, а музиката на Горан Алиќ. Улогите ги толкуваат Ангелина Тренчева Ангелова, Оливера Аризанова и Игор Тодоров.
| | веќе видена | слични
4 копии

Претставата „Второто пришествие“ на Струмичкиот театар в сабота премиерно ќе биде изведена на сцената 112 во Центарот за култура „Антон Панов“.Претставата на драматургот и режисер Васил Михаил, која ќе биде изведена и в недела, е втора во годинешната сезона на ансамблот на Народниот театар „Антон Панов“ во СтрумицаВо претставата играат Ангелина Тренчева Ангелова, Оливера Аризанова и Игор Тодоров, кои со неа прославуваат јубилеи 10 и 15 години театарско работење.- Времето на дејството е во иднината, значи футуристичка трагикомедија, фарса, гротеска, сатира, нешто што варира е еклектиката на овие би рекол, комични жанрови. Ова е пред се необична претстава, интересен чин за нашиот театар, но и за театарот во Македонија воопшто, рече на денеска на прес-конференција, режисерот и драматург Михаил.Појасни дека освен негова драматизација, во текстот се вметнати и цитати на Режек, Вапцаров, Рацин и на Светото писмо.Според директорот на Струмичкиот театар, Драган Маџиров, претставата ја подготвувале речиси шест ...
| | веќе видена | слични

Поради големиот интерес на публиката, понеделник 1-ви мај, повторно ќе биде изведена претставата „Аналфабет“- комедија работена псоред текст на Бранислав Нушиќ, а во режија на Ѓорѓи Ризески. Во претставата играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша, Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак, Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија, Елизабета Стефановска - Магдалена Лапајкоска – Дупева. Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев. Картите се продаваат по цена од 200 денари. Претставата не е за лица помлади од 14 години. Во претставата се користат пиротехнички средства.
| | веќе видена | слични

Од Народен театар Охрид информираат дека поради зголемениот интерес, во понеделник на 1 мај 2017 година, повторно ќе биде изведена претставата „Аналфабет“ – комедија според Бранислав Нушиќ, во режија на Ѓорѓи Ризески. Во претставата играат: Горан Стојаноски – Максим Благадуша, Никола Тодороски – Митре П. Клатипатлак, Стрезо Стаматовски – Румен Вујаклија и Елизабета Стефановска – Магдалена Лапајкоска – Дупева. Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев. Билетите се во продажба по цена од 200 денари. Претставата не е за лица помлади од 14 години и во истата се користат пиротехнички средства.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 212 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Украдени компјутерски монитори од училиште во Вруток

Од:
До кого (е-маил):
Порака: