Тотенхем со титулата во мислите

Тотенхем на Вајт Харт Лејн со 2-0 го совлада Евертон во заостанатиот натпревар од првото коло на Премиер Лигата, па сега е на делба на 2. место заедно со Манчестер Јунајтед со по 45 бодови. Манчестер Сити е пред нив со три бодови предност. Креатор на победата за Спарси беше Асу-Екото, кој прво му асистираше на Арон Ленон за 1-0 во 35. минута, додека со прекрасен удар од околу 30 метри во 63. минута стави точка на натпреварот. Инаку, натпреварот со Евертон беше одложен поради немирите во Лондон. Хари Реднап презадоволен: „Сега притисокот е врз Манчестер Сити. Толку пари потрошија – за очекување е дека ќе бидат на врвот... Или тие или Манчестер Јунајтед. Ние играме опуштено, со насмевка на лицата и засега секако можеме да уживаме во успехот“. Сепак вистински барометар за силата на Спарси ќе биде гостувањето кај Манчестер Сити за две недели, натпревар кој ќе покаже какви се вистинските шанси на Тотенхем за титулата. Реднап засега не сака да коментира: „Не ме интересира ништо повеќе од натпреварот со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Англиското фудбалско првенство, претстојниве три дена ќе се играат натпреварите од 21-то коло, кое ќе мине без дерби натпревар. Сите седум натпревари закажани за во сабота ќе стартуваат во 16 часот, а двојките ги сочинуваат: Астон Вила – Евертон, Блекбурн – Фулам, Челзи – Сандерленд, Ливерпул – Стоук, Манчестер Јунајтед – Болтон, Тотенхем - Вулверхемптон и Вест Бромвич Албион – Норвич. Во недела на програмата се два натпревари, Њукасл - КПР (14 часот 30 минути) и Свонси – Арсенал (17 ч.), додека оваа рунда во Премиер лигата ќе биде заокружена во понеделник со средбата Виган - Манчестер Сити (21 ч.).
| | веќе видена | слични

БиХ на 28 февруари во швајцарскиот Сент Гален ќе игра пријателски меч со Бразил. Големата вест за избраниците на Сафет Сушиќ ја потврдија челните луѓе на Фудбалската федерација на БиХ. Тие го договориле натпреварот во Виена, а сега се чека само согласноста на Фудбалска федерација на Швајцарија, за да се одреди цената на влезниците. Колку и да чинат влезниците, сигурно е дека стадионот ќе биде полн, бидејќи капацитетот му е 20.000 места. Инаку, БиХ и Бразил имаат одиграно еден натпревар и тоа во 1996 година, кога „кариоките“ победија со голот на Роналдо со 1:0. Во заостанатиот меч од 1. коло во Премиер-лигата, кој не се одигра минатото лето поради нередите во Лондон, Тотенхем на својот „Вајт Харт Лејен“ го совлада Евертон со 2:0. Стрелци на головите беа Ленон во 35. минута и Екото во 63. минута. Сега Тотенхем е трет на табелата со ист број бодови како и Манчестер јунајтед и со три бода минус во однос на водечкиот Сити, кој завчера беше поразен на свој терен од Ливерпул во првиот полуфинален натпревар од ...
| | веќе видена | слични

Навивачите во “белиот” дел на Лондон се во еуфорија. Причина за тоа е вчерашната победа над “Евертон” во заостанатиот натпревар од англиската лига. Тие на “Вајт Харт Лејн” ги победија “Евертон” со 2-0 со головите на Арон Ленон и Асу-Екото. Со оваа победа тие се израмнија по бројот на бодови со второпласираниот “Манчестер Јунајтед”, а се само три бода зад водечките “Манчестер Сити” и со тоа се вклучија во борбата за титулата. Иако насекаде низ деловите од Лондон каде се навива за “Тотенхем” еуфоријата ни денес не може да стивне, тренерот на овој тим – Хари Реднап во денешните интервјуа се труди да ја “спушти” топката и целиот притисок да го префрли на “граѓаните” од Манчестер: “Според мене, сега “Сити” треба да чувствуваат притисок. Погледнете само колку пари имаат вложено во тимот”, изјави Реднап. Но сепак она што најмногу ги радува навивачите на “Спарс” е фактот дека се цели 9 поени пред најголемиот ривал “Арсенал”. “Најмногу ме радува што сме пред “Арсенал” и се надевам дека сезоната ќе ја завршиме пред ...
| | веќе видена | слични

Лондонскиот Тотенхем славеше со 2-0 на дуелот со Евертон и со тоа се искачи на второто место во Премиер лигата, кое го дели со Манчестер Јунајтед. Ова беше натпревар од првото коло, кој на стартот беше одложен поради протестите во Лондон но сепак Тотенхем на Вајт Харт Лејн рутинирано славеше и се вмеша во битката за титулата. Стрелеци на погодоците за Спарси беа Арон Ленон во 35. минута од средбата, додека конечниот резултат на средбата го постави Екото во 65. минута. Со оваа победа, Лондончани на најдобар начин ги искористија грешките кои ги направија фаворитите за време на божиќните натпревари и стигнаа до втората позиција. Лидер во Премиер лигата сеуште останува Манчестер Сити со три поени предност пред Јунајтед и Тотенхем.
| | веќе видена | слични

Тотенхем го победи Евертон и со нови три поени дојде на врвот од табелата Фудбалерите на Тотенхем ја оправдаа улогата на фаворити во дуелот со Евертон. Домашниот тим во поголем дел од натпреварот беше доминантен и заслужено дојде до поените. Тотенхем поведе со помош на Ленон во 35 минута а конечниот резултат го постави Асу-Екото во 63 минута од натпреварот. Тотенхем со овие три поени ја делат втората позиција со Манчестер Јунајтед.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со победата од 2:0 во заостанатиот натпревар од Премиерлигата Тотенхем се изедначи на второто место на табелата со шампионот Манчестер Јунајтед. Фудбалерите на Тотенхем одиграа одличен натпревар против Евертон и докажа дека може сериозно да конкурира за титулата во Премиер лигата. Во главна улога на синоќешниот натпревар беше Асу-Екото кој во 35-та минута му асистираше Арон Ленон при постигнувањето на првиот гол. Камерунецот го реши натпреварот во 63-та минута кога и самиот се запиша во листата на стрелци со прекрасен погодок од 30-тина метри. По 20 одиграни натпревари Тотенхем ја забележа и 14-та победа и со 45 поени се израмни со Манчестер Јунајтед, и има само три помалку од лидерот Манчестер Сити, но и цели осум повеќе од четвртиот Челзи. szólj hozzá: Tottenham H. 2-0 Everton
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалерите на Тотенхем синоќа на својот стадион „Вајт Харт Лејн“ во Лондон го совладаа Евертон со 2:0 во одложениот натпревар од 1.коло на Премиер лигата и сега имаат ист број бодови со Манчестер Јунајтед. Задоволен е од натпреварот - Хари Реднап тренерот на Тотенхем Стрелци на головите за Тотенхем беа Арон Ленон во 35.минута и Бену Асу-Екото во 63.минута. Овој натпревар не се одигра во август минатата година поради нередите кои беа присутни тогаш во главниот град на Англија. По овој дуел сите екипи од Премиер лигата имаат одиграно по 20 натпревари, а лидер на табелата со 48 бодови е Манчестер Сити. По 45 бодови имаат освоено Манчестер Јунајтед и Тотенхем, следуваат Челзи со 37, Арсенал со 36 и Ливерпул со 34.
| | веќе видена | слични

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 253 | | | веќе видена

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова вечерва од Кратово им одоговори на сите загрижени за тоа како ќе била претседател на државата и врховен ...
сите 233 | | | веќе видена

Со оглед на тоа дека во недела ни претстојат претседателските избори на сите нас ни е важно тоа какво време не очекува за време на изборите. Времето во недела ...
сите 193 | | | веќе видена

Пендаровски ги повике граѓаните во недела, на 21 април, со својот глас  за бројот 3 да одлучат за сигурна иднина и да изберат напредок за европска држава Со ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тотенхем со титулата во мислите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: