Ракометарите задоволни од жрепката за ЕУРО 2012

Среќата ни се насмевна, добивме посакувана група и сега сé од нас ќе зависи. Со добри подготовки можеме да бидеме најпријатното изненадување на шампионатот „Добивме посакувaни противници, да се разбереме нема слаби селекции на Европското првенство, но во секој случај мора да бидеме задоволни од ждрепката. Сигурно дека Чешка е селекцијата против која ќе ја бараме нашата шанса. Сигурно дека и тие се задоволни што не добија нас за противник. Носителот во нашата група, Германија е селекцијата против која може да се носиме и да се надеваме на победа, Шведска е селекција во подем и исто така не е противник од кој треба да стравуваме“ смета пивотменот Ванчо Димоски . Најдобриот македонски ракометар за минатиот век Пепи Мансков , е оптимист дека можеме да ја минеме прелиминарната група и да се најдеме во главната фаза во Белград. „На хартија коцките се поклопија, останува да видиме што ќе се случува на терен. Како играч се концентрирав натпревар за натпревар и тие треба да се подготват така. На мечот со Шведска ...
| | веќе видена | слични

Машката ракометна репрезентација на Македонија би можела да игра во квалификациите за Олимписките игри во Лондон ако во најдобар случај заврши на деветтото или на десеттото место на Европското првенство што ќе се одржи од 14 до 29 јануари 2012 година во Србија. Услов за тоа е да биде најмалку трета во групата Б во Ниш во конкуренција на Германија, на Шведска и на Чешка, а потоа да се најде пред барем една селекција во групата од втората фаза во Белград. Ако стигнат до таму, избраниците на селекторот Звонко Шундовски би играле со трите најдобри состави од групата А, во која се Полска, Данска, Србија и Словачка. Теоретски, за учество во квалификациите за ОИ би можело да биде доволно само едно реми во групата од првиот круг, како што Црна Гора како дебитант на ЕП 2008 во Норвешка се проби во втората фаза, а таму да се има подобар скор од директниот конкурент за петтото место. Германија, на пример, на последното ЕП во Австрија беше десетта со два бода во вториот круг, од кои еден пренесен од првиот! Ова е ...
| | веќе видена | слични

Групата “Б“ во која се најде Македонија заедно со Германија, Шведска и Чешка, како поволна ја оценуваат и македонските медиуми. По ждрепката, селекторот и репрезентативците потенцираа дека добивме група за респект во која може да се надигруваме. “Дневник“ “Нова Македонија“ “Утрински Весник“ “Вест“
| | веќе видена | слични

РАКОМЕТ ЗА ВРЕМЕ НА ЕП 2012 Поради близината на овој град до Македонија нашите ракометари очекуваат целосна поддршка од трибините, а домаќините полна сала со македонски навивачи, но, истовремено и профит Македонска песна, навивачка инвазија, полни кафеани со Македонци кои „таманат“ српска скара и пијат пиво, и европски ракомет. Така ќе изгледа Ниш најмалку пет дена во јануари 2012 година за време на прелиминарната фаза од ЕП во ракомет, мажи. По 14 години Македонија повторно е во европскиот крем, а поради близината на Ниш, нашите ракометари очекуваат целосна поддршка од трибините, а домаќините полна сала со македонски навивачи, но, истовремено и профит од парите што ќе ги остават навивачите. Очекувањата на домаќините е дека во Ниш ќе има полна сала, односно најмалку 3.000 Македонци, кои доколку би потрошиле меѓу 10 и 20 евра дневно за време на мечот, заработката ќе биде меѓу 30.000 и 50.000 евра. Најмногу на дополнителен профит се надеваат кафеаните. Гладни за спортски успеси, македонските навивачи уште сега ...
| | веќе видена | слични

Македонските ракометари на ЕП 2012 ќе играат во групата Б во Ниш против Германија, Шведска и Чешка, што може да се оцени како најлесна од четирите групи, од кои најтешка е групата Ц Се очекува македонска инвазија во Ниш Она што го посакуваа македонските ракометари и селекторот Звонко Шундовски пред вчерашната ждрепка во Белград за 10. Европско првенство (ЕП) во Србија в година (15-29 јануари), се исполни. Македонија ќе игра против Германија (од 1. барабан), Шведска (2. барабан) и Чешка (3. барабан), што објективно се многу полесни противници од преостанатите. Да не говориме за групата Ц, која може да се нарече и група на смртта, бидејќи во неа се актуелниот светски, европски и олимписки шампион Франција, потоа Унгарија, Шпанија и Русија. Предноста за избраниците на селекторот Шундовски е и фактот дека ќе играат речиси како да се на свој терен, со оглед на близината на Ниш, како и тоа што преостанатите репрезентации што ни се конкуренти ќе имаат далеку помалку навивачи, со оглед на далечината од каде што ...
| | веќе видена | слични

Машката ракометна репрезентација на Македонија имаше среќа во вчерашниот ждреб во Белград да добие посакувани противници на Европското првенство, кое ќе се одржи од 15 до 29 јануари 2012 година во Србија. Во групата Б, која ќе се игра во Ниш, Македонија за противници ќе ги има селекциите на Германија, Шведска и на Чешка. Добри противници доби и домаќинот Србија. Во групата А во Белград, Србите ќе играат со Полска, Данска и со Словачка. „Група на смртта“ на ова првенство е групата Ц во Нови Сад, во која се актуелниот светски и европски првак Франција, Унгарија, Шпанија и Русија, а неизвесно се очекува да биде и во групата Д во Вршац, во која ќе играат репрезентациите на Хрватска, Норвешка, Исланд и на Словенија. - Добивме посакувани противници иако од првиот барабан повеќе ја префериравме Полска отколку Германија, најмногу поради привилегиите и третманот што „панцирите“ го имаат во ЕХФ. Но, генерално, добивме противници со кои можеме квалитетно и рамноправно да се натпреваруваме и да избориме позитивен ...
| | веќе видена | слични

Го добивме посакуваното Тоа што го посакувавме, (делумно) и го добивме. Машката ракометна репрезентација ќе игра со Германија, Шведска и Чешка во првата фаза од Европското првенство во Србија (15-29 јануари 2012), што во голема мерка со совпаѓа со претходните посакувања на речиси сите членови на нашиот национален тим. Македонија избегна некои од најголемите фаворити на вчерашната ждрепка во Белград, како апсолутниот шампион Франција и Данска, и општиот впечаток е дека во Ниш одиме со значителни шанси за пласман во вториот круг, каде што одат трите првопласирани селекции од секоја група. - Го добивме она што го посакувавме. Генерално, треба да бидеме задоволни од ждрепката. Противниците се за респект, но со секого од нив можеме да играме рамноправно. Згора на тоа, во Ниш ќе играме како на домашен терен и тоа само ги зголемува нашите очекувања за пласман во втората фаза - беа првите впечатоци на селекторот Звонко Шундовски. Сепак, голманот Борко Ристовски повикува на претпазливост и да не се залетуваме. - Може ...
| | веќе видена | слични

Чешките медиуми селекцијата на Македонија ја сврстуваат во редот на аутсајдерите. Чешкиот веб-портал sport.cz ја пренесува изјавата на селекторот на националниот тим кој вели дека е задоволен од ждрепката. - Јас сум многу среќен и мислам дека можевме да добиmе уште подобра група доколку ја добиевме Норвешка. Во групата се силни тимови како Германија и Шведска, за Македонија самиот пласман на Европското првенство е голем успех. Имаме обврска да ја победиме Македонија и со уште една победа да се пласираме во понатамошната фаза -вели тренерот на националната селекција Мартин Липтак. Чешкиот тим кој е предводен од најдобриот играч во светот за минатата година, Филип Јиха на минатото СП во Австрија ремизираше со Германија. Весникот сепак наведува дека Македонија има ракометар од светски калибар во името на Кирил Лазаров. М.П.
| | веќе видена | слични

Најкомплетниот играч во светот во моментов Филип Јиха е дел од селекцијата на Чешка , вели капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров, кој во изјава за А1 телевизија потенцираше дека ги добивме противниците кои ги посакувавме. Лазаров со свое гледиште на групата Б која ќе се игра во Ниш, каде покрај Македонија ќе бидат уште Германија, Шведска и Чешка. „ Треба да бидеме реални и искрени, Германија е фаворит не само поради квалитетот на лигата која ја имаат туку и самиот факт што успеаја преку ноќ од вториот да се префрлат во првиот шешир и така имаат поголеми шанси за добар пласман и за влез во квалификациите за Олимписките игри. Шведска како репрезентација исто така беше посакувана, но ако се присетиме дека на последното Светско првенство, каде што беа домаќини играа полуфинале, се бореа за медал. Репрезентација која е во голем подем, со млади играчи, така да ни малку не е наивен противник. Нашата најпосакувана репрезентација е репрезентацијата на Чешка, која е состав по мерка со кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На најдобрите македонски ракометари без малку им се исполни желбата во однос на изгледот на групата Б од прелиминарната фаза на 10. Европско првенство во Србија, во која за противници ги добија Германија, Шведска и Чешка. Од првиот шешир тие ја посакуваа Полска, од вториот Шведска или Норвешка, а од третиот буквално сите навиваа за Чешка. Токму против Чесите во последното коло на 19 јануари, објективно, ќе се бараат бодовите за вториот круг, во кој ќе има место за трите најдобри селекции од групата во Ниш. Избраниците на селекторот Звонко Шундовски ќе стартуваат на 15 јануари против Швеѓаните, а два дена подоцна во СРЦ „Чаир“ ќе се судрат со Германците. „Потајно посакувавме ваква група, но да останеме на земја и да не се залажуваме дека веќе сме во вториот круг. Шведска играше полуфинале на последното Светско првенство, на кое беше домаќин. Германија има страшно лоби, кое издејствува во ждрепката таа да биде префрлена од вториот во првиот шешир. Чешка, пак, го има, според мене, најдобриот светски ракометар ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 218 | | | веќе видена

Лав Од сите огнени знаци, лавовите се најромантични. Тие имаат „најголемо срце“, а нивните врски се секогаш страствени и моќни. Иако многумина ги доживуваат ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ракометарите задоволни од жрепката за ЕУРО 2012

Од:
До кого (е-маил):
Порака: