Заштитникот на лозарите Свети Трифун се прослави во ЗЕГИН лозарство

Заштитникот на лозарите Свети Трифун се прослави во ЗЕГИН лозарство. На чинот на закројувањето му претходеше литургија одржана од свештеници од Повардарска епархија. Ниските температури ќе го намалат годинешниот род, вели сопстевникот Благој Механџиски кој нагласува дека и понатами ЗЕГИН лозарство ќе се труди да произведе квалитетен род бидејќи од родот зависи и квалитетот на …
| | веќе видена | слични

Безмалку 55 милиони евра стасале од Германија во Македонија во текот на целата година само преку каналите за брз трансфер на пари. Преку „Мониграм“ или „Вестерн унион“ од оваа земја лани стасале најмногу пари, па следуваат САД, од каде што кон земјава се уплатени над 20 милиони евра, и Италија со исплатени 14 милиони евра. Станува збор за исплати што во Македонија се направени преку компаниите што вршат брз трансфер на пари, а на листата држави од каде што пристигнуваат пари, но и каде што нашинците праќаат пари, се наоѓаат и Авганистан, Бахреин, Азербејџан. Најмногу нашинци на работа „Дневник“ анализира само за минатата година, а на листата земји со кои сме имале уплати или исплати преку брз трансфер на пари се наоѓаат речиси 350 држави. Анализата на сумата покажува дека Германија е несомнен лидер, а освен исплатените 55 милиони евра кон Македонија, нашинците и странците кон оваа силна европска земја лани испратиле 2,5 милиона евра. Од САД сме примиле 20 милиони евра, а таму сме испратиле 740 илјади евра. ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Заклучно со 15 февруари годинава, кога истече законскиот рок за исплата на втората рата од средствата за откупеното грозје од последната берба, винарската визба „Тиквеш“ исплати близу 63 отсто од вкупната вредност на откупеното грозје. Во соопштението до медиумите се вели дека винарницата повторно го надмина законскиот праг кој предвидува до средината на февруари на лозарите да им бидат исплатени минимум 60 проценти од средствата за откупеното грозје. „На ваков начин ’Тиквеш‘ го потврдува својот сериозен однос кон своите партнери - лозарите, овозможувајќи им навремено и квалитетно да ги реализираат сите планирани подготовки за новата винска сезона“, велат од винарската визба „Тиквеш“. Минатата година, винарската визба „Тиквеш“ откупи околу 17,5 милиони килограми грозје со вкупна вредност од 263,5 милиони денари. (Ек.Р.)
| | веќе видена | слични

- Повторно го надминавме законскиот праг кој предвидува до средината на февруари на лозарите да им бидат исплатени минимум 60 проценти од средствата за откупеното грозје. На ваков начин го потврдуваме својот сериозен однос кон своите партнери - лозарите, овозможувајќи им навремено и квалитетно да ги реализираат сите планирани подготовки за новата винска сезона, велат од „Тиквеш“. Минатата година, винарската визба „Тиквеш“ откупи околу 17,5 милиони килограми грозје со вкупна вредност од 263,5 милиони денари. /МИА
| | веќе видена | слични

Со желби за квалитетен род и добра винска година, во чест на свети Трифун - заштитникот на лозарите и винарите, вчера се закроија лозовите насади на винарската визба „Тиквеш“. И оваа година се почитуваше традицијата поврзана со празникот на лозарите и винарите со надеж за поволни услови кои ќе овозможат добар род. Чинот на закројување беше извршен според сите обичаи, од страна на членовите на Управниот одбор, менаџментот и вработените на ВВ „Тиквеш“, претставници на дипломатскиот кор, на државните институции и на голем број партнери и соработници на винарницата. Добар принос, квалитетно грозје и исплата на средствата за предаденото грозје, им порача на лозарите од Тиквешко министерот за земјоделство, Михаил Цветков. Тој истакна дека и годинава има проблеми, но надлежните се тука да ги решаваат. Тој ги повика сите да се сплотат и да го направат тоа што треба да се направи за добросостојба на целата гранка. „Да ги примениме сите агротехнички мерки, да закроиме така за да добиеме што поквалитетен род, имајќи ...
| | веќе видена | слични

Со традиоционалното закројување на лозовите насади, почна лозарската сеозна. Свети Трифун, заштитиникот на лозарите и градинарите го одбележаа и винарите и лазарите. Си посакаа добар род, но и навремена исплата на договорената цена. Претседателот Иванов присуствуваше на одбележувањето на празникот во Демир Капија. Од таму порача македонското вино почесто да го има на странските пазари. Македонците полека но сигурно стануваат нација со добра винска култура. Квалитетните вински сорти се се позастапени на домашните плантажи, но останува проблемот со пласманот на македонското вино. И натаму најголем дел во извоз оди како наливно. Во земјава има 77 винарници кои најмногу извезуваат во Европа, кина, САД и Автсралија. Лани од извоз инкасирале 47 милиони евра. Освен вино, макеоднските винарници обезбедуваат пласман из а други производи од грозје кои се барани на странските пазари. Денешниот ден е значаен и за дечињата од училиштето за деца со посебни потреби иднина од Чаир кои во винаријата шато Сопот се пофалија со ...
| | веќе видена | слични

До почетокот на овој месец, околу 46.24 проценти од парите за откупеното грозје се исплатени, за ова денеска новинарите беа информирани од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, за време на симболичното закројување винови лози, во чест на Свети Трифун. - Дваесет и седум проценти од грозјето било исплатено во рок од седум дена по откупот, со искористување на законската можност за исплата на денар помалку по килограм во таков случај, ни појаснија од Министерството. Минатата година беа откупени околу 140 милиони килограми винско грозје. Смедеревката се откупуваше по 11 денари за килограм со 17 и 18 шеќерни единици, а вранецот по 13 денари за килограм со 19 и 20 шеќерни единици. Од вкупно 75 винарници, откуп на грозје вршеле 50. Од Mинистерството ја добивме и информацијата дека во 2016 година бил регистриран зголемен извоз на наливно вино во Европската Унија за 55 проценти во однос на 2015 година. Стопроцентно била исполнета и квотата за флаширано вино. Извозот на ова вино во 2016 година ...
| | веќе видена | слични

Добар принос, квалитетно грозје и исплата на средствата за предаденото грозје, им порача на лозарите од Тиквешко денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков закројуваќи винови лози во насадите на винарската визба „Тиквеш“ по повод празникот свети Трифун заштитникот на лозарите. - Како и секоја година и оваа година проблеми. Затоа сме ние тука да ги решаваме, како министерство, како држава, како Влада, сите да се сплотиме и да го направиме тоа што треба да го направиме во лозарството. Да ги примениме сите агротехнички мерки, да закроиме така за да добиеме што поквалитетен род, имајќи предвид дека во нашето окружување, а и во светот каде што ние тежнееме да го извезуваме нашето вино, се бара квалитет, рече министерот. Тој нагласи дека за да се направи квалитетно вино, потребно е квалитетно грозје. - Во тој правец ние како Министерство ги преземаме сите мерки за лозарите да произведат грозје од кое што може да се нпарави квалитетно вино. Во тој правец еве имаме доставено ...
| | веќе видена | слични

- Дваесет и седум проценти од грозјето било исплатено во рок од седум дена по откупот, со искористување на законската можност за исплата на денар помалку по килограм во таков случај, ни појаснија од Министерството. Минатата година беа откупени околу 140 милиони килограми винско грозје. Смедеревката се откупуваше по 11 денари за килограм со 17 и 18 шеќерни единици, а вранецот по 13 денари за килограм со 19 и 20 шеќерни единици. Од вкупно 75 винарници, откуп на грозје вршеле 50. Од Mинистерството ја добивме и информацијата дека во 2016 година бил регистриран зголемен извоз на наливно вино во Европската Унија за 55 проценти во однос на 2015 година. Стопроцентно  била исполнета и квотата за флаширано вино. Извозот на ова вино во 2016 година  бил зголемен за седум отсто, споредено со 2015 година. По исплатата на првичните дваесет, заклучно со утрешниот ден на лозарите треба да им бидат исплатени уште четириесет проценти од парите за продаденото грозје, или втората рата од исплатата. 
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заштитникот на лозарите Свети Трифун се прослави во ЗЕГИН лозарство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: