Коста Конкордија „заглави“ со месеци

Бродот Коста Конкордија ќе остане на местото на несреќата најмалку до крајот на оваа година, а можеби и многу подолго, пред да биде „распарчен“ пренесува Ројтерс. Поради лошото време, големите бранови и силниот ветер кои „значително го поместиле бродот“ во неделата била прекината потрагата по телата на евентуалните загинати лица, додека акцијата за отстранување на 2300 тони дизел гориво во резервоарите на бродот е одложена. „Распарчувањето“ на Коста Конкордија не може да започне пред да биде отстрането горивото и маслото, нешто што може да потрае околу месец дена. Потоа ќе биде потребно да се завршат и други операции да се спречи еколошка катастрофа, па дури потоа некоја компанија може да добие договор да „ја отстрани Коста Конкордија“. Несреќата се случи на 13. јануари кога 114.500 тонскиот Коста Конкордија удри во гребен, се преврте и делумно потона во близина на брегот на Тоскана, откако капетанот Франческо Скетино сакал да направи т.н. маневар “salute”. Во неделата беше пронајдено телото на 17. жртва, а ...
| | веќе видена | слични

Џиљо – Денес е прекината е потрагата по исчезнатите патници на луксузниот крузер “Коста Конкордија“, затоа што новите проценки укажуваат на тоа дека потопените делови на бродот не се повеќе безбедни за куркачите. Луксузниот крузер тежок 114.500 тони на 13 јануари годинава заринка во близина на островот Џиљо во Тоскана со 4200 патници и членови на екипажот. Седумнаесет лица го загубија животот, од кои едно женско лице сеуште не еидентификувано, а 15 се уште се водат за исчезнати. потрагата ќе продолжи на површината на морето, а со посебна опрема ќе биде пребарано морското дно на територија од 18 квадратни метри околу потонатиот брод. Нуркачите неколку пати известија за непријатностите при самата потрага. Тие се ограничени на 50 минути куркање што не им дозволува да нуркаат подлабоко во бродот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Денеска е прекината потрагата по исчезнати патници од луксузниот италијански брод „Коста Конкордија“, зашто проценките укажале дека потонатите делови на бродот повеќе не се безбедни за нуркачите. Бродот "Коста Конкордија", на 13-ти Јануари заринка на брегот на Тоскана, а во моментот на несреќата на бродот се наоѓале 3200 патници и 1023 членови на екипажот, од кои повеќето беа евакуирани со чамци за спасување, хеликоптери и бродови, кои беа во таа област. - Дефинитивно ја прекинавме подводната потрага, изјави портпарол на островската пожарникарна служба, додавајќи дека ситуацијата во внатрешноста на потонатиот брод станала премногу ризична.
| | веќе видена | слични

Завршена потрагата во „Коста Конкордија“ Италијанските власти ја завршија потрагата во луксузниот крузер „Коста Конкордија“ што на 13.јануари заринка кај островот Џилио во близина на Тоскана во Тиренското море. Условите во 290 метарскиот потопен брод оневозможуваат безбеден продолжеток на потрагата на нуркачите. Одлуката за престанок на потрагата ќе биде официјално соопштена откако за тоа ќе бидат известени семејствата на 15 – те лица кои се водат за исчезнати. Во потрагата спроведена изминатите 17 дена пронајдени се вкупно 17 тела. Потрагата ќе биде продолжена во други делови на делумно потонатиот брод и на 18 квадратни километри море околу бродот каде се видени неколку неистражени објекти. На крузерот „Коста Конкордија“ во моментот на заринкување имало 4.200 патници и членови на екипажот.
| | веќе видена | слични
5 копии

Нуркачи го нашле телото на младата келнерка Ерика Сориа Mолина од Перу, која го соблекла својот елек за спасување и го дала на едно постаро лице. Нејзиното тело било најдено на шестата палуба на полупотонатиот брод „Конкордија“. Очевидци изјавиле дека Сориа Mолина им пружила помош на десетина патници да влезат во чамците за спасување, а пред тоа својот елек за спасување му го дала на еден постар маж. До сега е потврдено дека 17 лица загинале кога 17-катниот брод со 4.200 патници и членови на екипажот удрил во гребен и заринкал. Како исчезнати се водат повеќе од 15 лица. Бродот заринкал бидејќи капетанот Франческо Скетино погрешно ја проценил близината со којa поминал покрај островот Џиљо по што удрил во карпа.
| | веќе видена | слични
5 копии

Пронајдено телото на 17-та жртва на „Коста Конкордија“ На шесттата палуба на луксузниот туристички брод „Коста Конкордија“, кој на 13 јануари се насука кај островот Џиљо, во близина на брегот на Тоскана, пронајдено е телото на 17-та жртва, млада конобарка, која спасила повеќе десетици патници и потоа својот појас за спасување му го дала на еден постар маж. Телото на Перуанката Ерике Фани Сориамолине (25), која работела на бродот е пронајдено вчера, а очевидци тврдат дека таа им помагала на патниците да се качат на чамците за спасување. Таа, според изјавите на очевидците на крајот својот појас за спасување му го дала на еден постар маж, кој немал свој и тој преживеал. Кога е пронајдена Сориамолина на себе ја носела бродската униформа, но не и појас за спасување. На бродот во моментот на несреќата се наоѓале повеќе од четири илјади патници и членови на екипажот. Во несреќата загинаа 17 лица, а како исчезнати се водат 15 лица.
| | веќе видена | слични

Пронајдено е телото на 17-та жртва, млада конобарка, која спасила повеќе десетици патници и потоа својот појас за спасување му го дала на еден постар маж. На шесттата палуба на луксузниот туристички брод „Коста Конкордија“, кој на 13 јануари се насука кај островот Џиљо, во близина на брегот на Тоскана, е пронајдено телото на Перуанката Ерике Фани Сориамолине (25), која работела на бродот е пронајдено вчера, а очевидци тврдат дека таа им помагала на патниците да се качат на чамците за спасување. Таа, според изјавите на очевидците на крајот својот појас за спасување му го дала на еден постар маж, кој немал свој и тој преживеал. Кога е пронајдена Сориамолина на себе ја носела бродската униформа, но не и појас за спасување. На бродот во моментот на несреќата се наоѓале повеќе од четири илјади патници и членови на екипажот. Во несреќата загинаа 17 лица, а како исчезнати се водат 15 лица.
| | веќе видена | слични

Недалеку од брегот на Тоскана, пронајдено е телото на келнерката која спасила десетици патници, и на крај го дала својот елек за спасување на еден постар маж. На шестата палуба на луксузниот туристички брод "Коста Конкордија", која на 13-ти Јануари заринка на островот Џиљо, во близина на брегот на Тоскана, пронајдено телото на 17-та жртва, млада келнерка кој спасила десетици патници, и која на крај го дала својот елек за спасување на еден постар маж. Очевидци раскажале како младата Ерика Фани Сориамолине (25), која на бродот работела како келнерка, им помогнала на десетици луѓе да се спасат и да се качат во чамците за спасување, а на крајот го го дала својот појас за спасување на некој постар маж, пренесуваат светските медиуми. Кога ја пронашле, Ерика на себе ја имала само униформата, но не и елекот за спасување. Во оваа катастрофа загинале 17 лица а уште 15 се водат за исчезнати.
| | веќе видена | слични

Најмалку 10 месеци ќе поминат пред Коста Конкордија да биде распарчена и извлечена од морето. 114 ипол тони тешкиот луксузен брод е заглавен на длабочина од околу 20 метри и според италијанските служби нема опасност од негово потонување подлабоко. Од трупот на некогаш луксузното пловило се извлечени над 2.300 тони нафта, за кои се стравуваше дека можат да се излеат во морето и да предизвикаат еколошка катастрофа. Во меѓувреме, потрагата по уште 15 исчезнати е запрена поради невремето. Досега од трупот се извадени телата на 17 загинати во бизарната бродска несреќа, кои заедно со уште 4.200 патници и членови на екипажот беа на бродот кога тој се насука кај италијанскиот остров Џиљо пред повеќе од две недели. /С.Т.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коста Конкордија „заглави“ со месеци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: