Германија го суспендира шенгенот

Германија одлучи денеска привремено да воведе контроли на границата со Австрија од каде што доаѓаат десетици илјади бегалци. Германија го суспендира договорот од Шенген за слободно движење во Европа, објавија денес германските весници „Билд“ и „Шпигел“. Градот Минхен денес иформираше дека во тек на две недели во градот дошле 63.000 бегалци. Од овој број 13.000 влегле во градот вчера.
| | веќе видена | слични
6 копии

На барање на германските власти железничкиот сообраќај е запрен во две насоки меѓу австрискиот град Салцбург и Германија, соопшти денеска австриската железничка компанија „ОеББ“. Дополнителни проверки на границата предизвикале и поместувања и одложувања на линиите на таа пруга од Салцбург, последен австриски град на патот за Германија за многу илјади бегалци. Претставник на „ОеББ“ рече дека детали за причините за прекин на железничкиот сообраќај на таа делница засега не се достапни.
| | веќе видена | слични
7 копии

Германската национална железничка компанија „Дојче бан“ ја информира јавноста дека утринава повторно е обновено, но само делумно, движењето на возовите од Австрија за Германија, информираа француските медиуми. Како што беше предвидено, движењето на возовите беше обновено во 7 часот по локално време, изјави портпаролката на „Дојче бан“. Главната железничка линија Салцбург-Минхен, на почетокот останува затворена заради присуство на луѓе на шините на делницата меѓу австрискиот град Салцбург и пограничен град во Германија Фрајласинг. Портпаролката не прецизираше дали станува збор за бегалци, забележаа БТА. Движењето на патничките возови беше во прекин 12 часа, а движењето на товарните возови, исто така, вчера беше запрено од 18 до 22.30 часот. Австриските федерални железници соопштија дека го воспоставија сообраќајот на нивните возови за Германија, но патниците ги предупредија дека треба да очекуваат проверка на личните документи од страна на германските власти, пренесе ДПА.
| | веќе видена | слични

Германски „Билд“ соопшти дека Берлин сакал привремено да ја обнови граничната контрола заради бегалскиот прилив и оти тоа првенствено ке се однесува за границата со Австрија. Во телефонски разговор канцеларот Меркел го известила австрискиот колега Вернер Фајман дека германските власти имаат намера да воспостават контрола на границата со Австрија и на лице место да утврдуваат кои мигранти нема да добијат статус на бегалец. Дел од медиумите објавија дека овие мерки почнале да се применуваат уште од  синоќа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Канцеларот на Германија Ангела Меркел го информираше денеска во телефонски разговор австрискиот колега Вернер Фајман дека германските власти имаат намера да воведат контрола на границата со Австрија и на самото место да утврдуваат кои мигранти немаат право да добијат статус на бегалец. Според информациите на австриските весници „Пресе” и „Круне“ кои ја пренесуваат информацијата на своите интернет страници, цитирајќи извори од австриската влада, овие проверки може да почнат уште оваа вечер. По барање на Берлин, австриските железници ги запреа возовите за Германија, соопшти портпаролката на австриската железничка компанија, пренесува ДПА. Причина е бегалската криза. Се уште не се знае дали ќе запре движењето на возови од Германија за Австрија. Германскиот весник „Билд” соопшти дека Берлин сака привремено да ја обнови граничната контрола заради приливот на бегалци и дека тоа првенствено ќе се однесува на границата со Австрија.
| | веќе видена | слични
6 копии

Виена, 14 септември 2015 (МИА) - По барање на Берлин, австриските железници ги запреа возовите за Германија, соопшти портпаролката на австриската железничка компанија, пренесува ДПА. Причина е бегалската криза. Се уште не се знае дали ќе запре движењето на возови од Германија за Австрија. Германскиот весник „Билд" соопшти дека Берлин сака привремено да ја обнови граничната контрола заради приливот на бегалци и дека тоа првенствено ќе се однесува на границата со Австрија. Во меѓувреме, канцеларот на Германија Ангела Меркел го информирла денеска во телефонски разговор австрискиот колега Вернер Фајман дека германските власти имаат намера да воведат контрола на границата со Австрија и на самото место да утврдуваат кои мигранти немаат право да добијат статус на бегалец. Според информациите на австриските весници „Пресе" и „Круне“ кои ја пренесуваат информацијата на своите интернет страници, цитирајќи извори од австриската влада, овие проверки може да почнат уште оваа вечер.
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германија го суспендира шенгенот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: