Мета: Сите теми под мраз додека не се избере специјален обвинител

Работните групи на политичките партии за Договорот од Пржино, до 15 септември нема да разговараат за изборните закони и правила, туку целата енергија ќе ја насочат кон прашањето за специјален јавен обвинител, дознава „Мета“ од извори инволвирани во преговарачките тимови. Партиите се договориле приоритет да му дадат на ова прашање, поради најблискиот рок кој треба да се испочитува од Договорот од Пржино. Поради тоа, договорено е до 15 септември да се состануваат секојдневно и колку што е потребно, па дури и за време на викенд, само за да се испочитува рокот кој партиите го аминувале со својот потпис. Според информациите што ги добивме, има мало поместување околу преговорите за специјален обвинител и тој, најверојатно, ќе се избира според постојниот закон, но со негова измена и дополнување. Исто така, голема е можноста тој да се избира од редот на веќе постојните обвинители. Во врска со изборните закони, „Мета“ дознава дека е постигнат мал напредок околу активната регистрација на гласачите, со задолжително ...
| | веќе видена | слични

Нов обид да се постигне договор околу законот со кој треба да се прецизира изборот на специјален јавен обвинител, особено во делот околу тимот обвинители кои што ќе треба да работата заедно со специјалниот обвинител на аферата „Прислушување“ и случајот „Пуч“. Извори од преговорите велат дека и по вчерашното компромисно решение на ЕК за бројот на обвинители, специјалниот обвинител да ги избере обвинителите што му се потребни, несогласувањата се повторно за тоа прашање. Неофицијално за преговарачите на ВМРО-ДПМНЕ тоа и понатаму останува неприфатливо и надвор од рамката на договорот во Пржино. Медијаторот на ЕК, Питер ван Хауте вчера порача дека се соочува со сериозни проблеми од една од најголемите партии бидејќи не го почитува договореното. Според извори од преговорите синоќа се отвиориле и номинациите за евентуален кандидат за специјален обвинител, но тоа предизвикало дополнителни продлабочувања на позициите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Нема договор за изборот на специјалниот јавен обвинител. Вчерашните јавни прозивки на медијаторот Ван Хауте не помогнаа и партиите и понатаму остануваат закопани на своите позиции, јави 24 Вести. Преговорите синоќа траеа речиси до полноќ, сепак извори од тимовите велат дека се уште сите прашања остануваат отворени. Независноста во функционирањето на органот специајлен обвинител, буџетот и бројот на обвинители кои треба да работат со него на случаите „Пуч“ и аферата „Прислушување“ и понатаму се отворени и покрај предлог законот што го изготви медијаторот на ЕК Питер ван Хауте. Целиот текст е тука .
| | веќе видена | слични

„Зборот си е збор“ и „Отчетност“ се паролите што вчера на новинарите им ги покажа белгискиот експерт Питер Ванхојт, очигледно незадоволен од текот на преговорите. Една од поголемите партии не го почитува договореното, рече Ванхојт, очигледно веќе изнервиран од текот на разговорите за специјален јавен обвинител. Преговорите продолжуваат и денеска.„Вака не се преговара. Зборот си е збор. Ако еднаш сме се договориле за нешто, ако сме дале збор, ако сме се договориле за рокови, нема враќање назад. Европските вредности подразбираат и отчетност. Ако сакате да станете членка на ЕУ, ќе мора да се почитуваат овие вредности“.Вака Ванхојт вчера го опиша досегашниот тек на преговорите на работната група за специјален обвинител.Преговорите за тоа кој ќе биде специјален обвинител, за неговиот тим и за законската рамка продолжуваат и денеска. Посредникот од Брисел, белгискиот експерт, и денеска продолжува со зачестените билатерални средби со претставниците на партиите, а можно е денес да се одржи уште една средба на ...
| | веќе видена | слични

Три дена пред истекот на рокот за избор на Специјален јавен обвинител, четирите партии сеуште не постигнале договор. Преговорите продолжуваат попладнево, бидејќи синоќешните разговори, кои траеја речиси до полноќ, не дадоа резултати. Најпроблематична точка останува тимот на обвинителот, бројот на евентуалните помошници или заменици, стручната служба, финансиската автономија, независното работење од сегашното Јавно обвинителство. Според последните информации, веројатно со закон ќе му се дадат овластувања на избраниот обвинител самиот да го составува својот тим. Истовремено, се разговара и за името на обвинителот. Секоја партија доставила по неколку предлози, кои не сакаат да ги обелоденат во јавноста. Синоќа, белгискиот експерт Питер Ван Хауте, кој ги води меѓупартиските разговори, изјави дека постојат сериозни проблеми бидејќи една голема партија не ги почитува договорите и роковите и побара отчетност од сите јавни функционери. Сепак, европскиот посредник изрази оптимизам дека има време до 15 септември да ...
| | веќе видена | слични

Целиот политички нерационален “инает”, што го изнервирал олеснувачот Питер Ван Хojте и го натера да излезе на прес-конференција и да каже дека една голема партија не стои на зборот, е дека ВМРО-ДПМНЕ одбива било каков предлог за се формира тим од најмлаку 10 помошници-обвинители на спецобвинителот. Ова за локално.мк го брифираат дипломатски извори. Според нив “отчетноста” што вчера Ван Хojте ја спомена на прес-конференцијата доаѓа оттаму што најголемата владејачка партија не сакала да допушти силен и независен спецобвинител, иако тоа Груевски јавно го вети на одбележувањето на Демот на независниста. Како што бирифираат дипломатите денеска врз власта се врши силен дипломатски притисок и тоа од високи претставници на меѓународната заедница. Вчера несвојствено за македонската политичка дебата, а соесема нормално за западниот свет, олеснувачот Питер Ван Хojте јавно изјави дека една од најголемите политички партии не се придржува до она што е договорено и не почитува никакви крајни рокови, што е неприфатливо во ...
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика ќе го има клучниот збор за разрешување на разликите околу изборот на специјалниот јавен обвинител откако преговорите меѓу партиската четворка по ова прашање влегоа во ќорсокак, извор фактор “Не се исклучува Јоханес Хан во Скопје да допатува и пред 18 септември како што првично беше најaвено , поради бавното спроведување на договорот од Пржино. Тоа би се случило доколку амбасадорите на САД и ЕУ Џес Бејли и Аиво Орав, за време на викендот не успеат да ги приближат позициите меѓу партиите ,“ велат извори за Фактор. Според дипломати, во ЕУ не се задоволни од динамиката со која се реализираат обврските договорени во резиденцијата на евроамбасадор. „Ако не биде запазена временска рамка за изборот на специјалниот јавен обвинител тоа ќе биде прв индикатор за можно пролонгирање на парламентарните избори кој би требало да се одржат на 26 април следната година . Но сепак Вашингтон и Брисел нема да дозволат политичките преговори во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Работните групи за Договорот од Пржино вечерва ги продолжуваат разговорите за специјалниот обвинител. Белгискиот експерт и олеснувач во разговорите меѓу партиските работни групи Питер Ванхауте ќе им претстави предлог верзија за измена на Законот за избор на специјалниот обвинител. Ванхауте во изјава за медиумите вечерва соопшти дека преговорите се соочуваат со сериозни проблеми, односно дека не се почитува дадениот збор. – Доколку договорите крајни рокови тие треба и да се испочитуваат, рече Ванхауте и додаде дека во моментов една од најголемите партии не го почитува рокот и исто така не го почитува и договорот. Според него ова не е начинот да се преговара и не може да се постигне договор ако не се почитува договореното. Потенцира дека во Европа постои систем на вредности, а доколку Македонија сака да биде дел од неа, тогаш ќе мора тие вредности да ги почитува. – Тоа значи дека секој функционер е должен и е одговорен пред народот. Тие треба да покажат одговорност пред граѓаните, и на одговорен начин да им ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Преговорите се соочуваат со сериозни проблеми, односно не се почитува дадениот збор, изјави вчеравечер Питер Ванхауте, медијатор во преговорите меѓу работните групи на партиите кои расправаат по точките од договорот од Пржино. „Доколку договорите крајни рокови тие треба и да се испочитуваат“, рече Ванхауте, при тоа додавајќи дека во моментов една од најголемите партии не го почитува рокот и исто така не го почитува и договорот. Тој додаде дека во Европа постои систем на вредности и дека Македонија треба да ги почитува тие вредности, доколку сака да биде дел од европското семејство. „Тоа значи дека секој функционер е должен и е одговорен пред народот. Тие треба да покажат одговорност пред граѓаните, и на одговорен начин да им објаснат што работат, а тие да имаат можност тоа да го прифатат или одбијат. Ако има сомнеж за можна злоупотреба, тогаш тоа треба да подлежи на кривично гонење“, рече Ванхауте. Извор:„Макфакс“
| | веќе видена | слични

Медијаторот на Европската Комисија Питер Ванхауте се налути и реши да одржи јавна лекција. Порача дека подготвил предлог-закон за избор на специјалниот обвинител и очекува да биде прифатен од сите. Една од најголемите партии не го почитува договореното, вели бриселскиот експерт, без да прецизира која, и се пожали дека му прават сериозни проблеми. Медијаторот ги потсети дека договореното мора да се почитува и дека роковоите мора да се запазат, но функционерите мора да покажат отчетност. Медијаторот порача дека клучното несогалсување, околу бројот на обвинители кои ќе работат со специјалниот обвинител е се уште отворено, но вели во Законот тоа е прецизирано. Освен за Законот за јавен обвинители, работната група од вечерва ја почнува лицитацијата на имиња за евентуелен кандидат за позицијата. Според извори од преговорите, партиите треба да достават по 5 предлога за специјален обвинител. Ванахауте вели, доколку нема договор Брисел размислува за повеќе опции, меѓу кои и Брисел да го назначи. Ванхауте замина на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 234 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 159 | | | веќе видена

Народна партија на Австрија (ОВП) на канцеларот Себастијан Курц веројатно е јасен победник на денешните избори за Европскиот парламент, покажува прогнозата на ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мета: Сите теми под мраз додека не се избере специјален обвинител

Од:
До кого (е-маил):
Порака: