Месецов во Женева

Грците и Турците се согласија да ги продолжат преговорите за Kипар Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изјави дека лидерите на кипарските Грци и Турци се согласиле во текот на овој месец во Женева да ги продолжат преговорите за повторно обединување на Kипар, пренесува „Њузобзервер“. Гутереш во неделата во седиштето на Обединетите нации се сретна со претседателот на Kипар, Никос Анастасијадис, и лидерот на кипарските Турци, Мустафа Акинџи. Акинџи и Анастасијадис од мај 2015 година повремено и без премногу успех преговараат за повторно обединување на Kипар за што предуслов е решавањето на серија комплицирани правни и технички прашања, а не е јасно и расположението на јавноста. Гутереш по средбата изјави дека двете страни се сложиле дека безбедноста е од витален интерес и ќе биде приоритет во текот на преговорите. - Лидерите се сложија да го продолжат дијалогот на сите други отворени прашања, почнувајќи од територијата, имотот и поделбата на власта - додаде генералниот секретар на ОН. Kипарскиот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Обединетите Нации, соопштуваат дека лидерите на грчката и турската заедница во Кипар ќе се вратат во Женева на 28 јуни за преговори со цел справување со чувствителните прашања, кои стојат пред историскиот договор за повторно обединување на островот. „Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ќе присуствува на преговорите заедно со претседателот на Кипар Никос Анастасиадис и на непризнатата Севернокипарска турска република Мустафа Акинџи“, информира ОН. Земјите-гаранти Грција, Турција и Велика Британија, исто така ќе присуствуваат на средбата, како и претставник на ЕУ во улога на набљудувач. Специјалниот претставник на ОН за Кипар Еспен Барт Еиде изјави дека дипломатските напори за повторно обединување на островот се финализираат./ Loading...
| | веќе видена | слични

Обединетите нации денеска соопштија дека лидерите на кипарските Грци и Турци, Никос Анастасиадис и Мустафа Акинџи, на 28 јуни во Женева ќе ги продолжат разговорите за повторно обединување на островот.- Двајцата лидери ќе се сретнат под покровителство на ОН, со Грција, Турција и Велика Британија, како сили гаранти на процесот и ЕУ, како набљудувач - изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.Островот, кој се наоѓа во источниот дел на Средоземно Море, е поделен од 1974 година кога турски трупи извршија инвазија на северната третина од Кипар, како одговор на превратот во Никозија поттикнат од Атина, кој имаше за цел обединување со Грција.
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 162 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 202 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

Собранието го отфрли барањето за расправа за законот за амнестија за осудените за настаните од 27 април. Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Месецов во Женева

Од:
До кого (е-маил):
Порака: