Грчката влада разочарана од изјавите на Димитров за идентитетот


9 копии

Изјавите на Димитров не помагаат, вели портпаролот на грчката влада во интервју за државната ТВ ЕРТ, коментирајќи ги ставовите што вчера ги изнесе шефот на македонската дипломатија по средбата со Нимиц. – Политичкото раководство на поранешната југословенска Република Македонија, во последните месеци има променето низа изјави од минатото, има усвоено една поумерена позиција и тоа помогна преговорите и разговорите да одат напред и да се создаде една добра клима меѓу двете земји. Мислам дека изјавите на господинот Димитров, за време на преговорите, не помагаат во оваа насока, бидејќи знае многу добро, а за овие теми разговараа и двајцата лидери господинот Заев и господинот Ципрас дека постојат конкретни барања, политички барања за да можеме да стигнеме до заемно прифатлив договор, рече Димитрис Ѕанакопулос. При гостувањето во емисија на грчката државна телевизија ЕРТ, јавува дописникот на МИА од Атина, портпаролот на грчката влада рече дека во преговорите Атина смета дека постојат три различни прашања за кои ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најавеното интензивирање на преговорите меѓу Скопје и Атина на повисоко ниво ќе се случи следната недела во Софија, каде на 16 и 16 Фебруари во склоп на неформалната средба на министрите за надворешни работи и земјите кандидати на ЕУ, ќе разговараат шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција Димитров и Коѕиас. Оваа средба под покровителство на медијаторот на ОН Метју Нимиц ќе го означи и почетокот на посуштинските преговори за името кога двете страни. Откако премерот Заев вчера изјави дека земјава нема намера да го менува уставот во замена за решение за името, грчкиот претседател Прокопис Павлопулос повторува дека Македонија мора да направи уставни промени за како што вели да се отстранат иредентистичкиоте позиции. „За да постои решение на прашањето за името, оваа земја, која за жал во нејзиниот Устав има поставено прашања поврзани со името и други иредентистички прашања, треба да ги донесе сите промени во правниот поредок, особено во Уставот, за да може да се најде решение на името“, вели Прокопис ...
| | веќе видена | слични

Најважно е што Грција и Македонија моментно разговараат без посредник. „Не велам дека меѓународниот посредник Метју Нимиц ќе остане надвор од овие преговори, но сметам дека тој заврши голем дел од својата работа. Неговата задача од сега ќе биде поврзана и со тоа на меѓународната заедница да ѝ соопшти дека веќе имаме решение за името“,вели Спирос Сидерис, експерт за Балкан и основач и директор на Независната балканска новинска агенција. Вчера токму неговата агенција ја рашири веста за претстојната средба меѓу министрите за надворешни работи на Грција и Македонија, Никос Кодзияс и Никола Димитров, во Софија на 15-16 февруари. „Отсега натаму, разговорите ќе станат поинтензивни и ќе се водат на ниво министри за надворешни работи под надзор на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и, што е најважно, во моментов Грција и Македонија разговараат без посредник меѓу себе“”, изјави Сидерис за БГНЕС. Сидерис смета дека е малку веројатно на претстојните разговори Коѕиас – Димитров во Софија да присуствува и Нимиц, како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Преговорите за името влегуваат во фото финишот. Со средбата на министрите за надворешни работи Димитров и Коѕијас на 15ти и 16ти февруари во Софија, започнува интензивниот преговарачки процес кој се очекува да финишира до крајот на март - пишува Високи владни претставници велат дека до сега се соопштувале позициите на двете страни и се разгледувал предлогот на Нимиц, а суштинските разговори за решение допрва доаѓаат. Медијаторот Нимиц изразил подготвеност речиси секоја недела да се среќава со шефовите на дипломатиите од двете земји кои директно ќе ја преземат улогата да го водат процесот. Но доколку преговорите заглават на некоја од точките, можное вклучување на дипломатски тешкаш од САД или ЕУ кој би помогнал да се надминат разликите меѓу Скопје и Атина. Според последните изјави на премиерот Заев, во игра се сите 4 предлози со географска одредница. Заев не ја спомена можноста за определување временска одредница како што е Нова Макеоднија. Од владата не откриваат кој од 4те предлози на Нимиц е најприфатлив ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ниту една географска одредница не е прифатлива за повеќето од граѓаните што ги анкетира екипата на „Макфакс“. Некои од нив, сепак, се согласуваат дека треба да биде избрано решение, но кое нема да допира во идентитетот и јазикот, а како најприфатливо некои од граѓаните го оценуваат Република Македонија Скопје. – Република Македонија Скопје, најмалку губиме со тоа – вели еден граѓанин. – Ниту една, јас сум Македонка и ќе останам!, вели граѓанка. – Не гледам смисла, сигурно ќе биде некое решение донесено на сила, но сето тоа е силување на логиката, за жал, изгледа немаме сили, ниту политички ниту државни, да се избориме за уставното име – вели друг граѓанин. (Makfax)
| | веќе видена | слични

Министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕиас и посредникот на Обединетите нации, Метју Нимиц ќе седнат во Софија на нова рунда разговори за спорот за името. Преговарачите на двете земји последен пат со Нимиц се сретнаа кон средината на јануари. Доколку преговорите завршат, а спорот се реши, Македонија ќе напредува во евроатланските интеграции. Во Грција продолжуваат изјавите на дел од државниот врв дека неопходни се интервенции во Уставот на Република Македонија, затоа што сметаат дека во него има иредентистички членови. Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос неколкупати досега изјави дека тоа е предуслов за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО. За 25 месецов во Грција е најавен нов протест против употреба на терминот „Македонија“ во решението.
| | веќе видена | слични

Медијаторот Нимиц на 15-ти месецов ќе се сретне со шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција. Димитров, Коѕијас и посредникот на Обединетите нации ќе седнат на заедничка маса во Софија на нова рунда разговори за спорот за името. Ова ќе биде прва средба на министрите откако ги преземаа конците од преговарачите Наумоски и Василакис, кои последен пат со Нимиц се сретнаа кон средината на јануари. Доколку преговорите завршат, а спорот успешно се затвори, тогаш Македонија ќе биде во можност да ги престигне Србија и Црна Гора кои во моментов предводат во трката кон Брисел. Според Османи, Стратегијата која ја презентираа Хан и Могерини ги исполни очекувањата на Македонија. „Причина зошто ние сме задоволни со Стратегијата е фактот што вели дека кога Македонија ќе почне да преговара, може да ги престигне и првенците во процесот, доколку тоа го покажува со резултати. Ние тоа го посакувавме затоа што Македонија е најстара во овој процес. И пред Србија и пред Црна Гора и пред сите други држави од Западен Балкан“, ...
| | веќе видена | слични

Овој февруари се интензивираат и средбите меѓу Македонија и Грција. На 15 и 16 февруари во Софија на маргините на неформалната средба ќе се сретнат шефовите на дипломатиите на двете земји. Очекувањата на Владата се спорот со името да се реши до март, иако ниту македонската ниту грчката страна не знаат како. Самото име на државата не е веќе главен проблем во преговорите, вистинските црвени линии сега претставуваат Уставот и јазикот кои се спорни, откриваат високи владини извори. Откриваат дека ако заглават преговорите за името може да се вклучи и дипломатски тешкаш, но конкретни имиња на евентуалниот „булдожер“ не се споменуваат. Овој февруари се интензивираат и средбите меѓу Македонија и Грција. На 15 и 16 февруари во Софија на маргините на неформалната средба ќе се сретнат шефовите на дипломатиите на двете земји. Димитров и Коѕиас со оваа средба ќе ги утврдуваат деталите од преговарачкиот процес. Позициите на Македонија и Грција биле јасни уште од средбата на ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос вели дека името може да се реши само кога нема да зрачи иредентизам, бидејќи иредентизмот е спротивен на меѓународното право и на европското законодавство. Тој уште еднаш го повторува неговиот став за Македонија, дека потребни се уставни промени, за според него отстранување на иредентистичките позиции, а потоа решение на проблемот и евро-атлантска интеграција. „За да постои решение на прашањето за името, оваа земја, која за жал во нејзиниот Устав има поставено прашања поврзани со името и други иредентистички прашања, треба да ги донесе сите промени во правниот поредок, особено во Уставот, за да може да се најде решение на името, без иредентизам и да оди кон процесот за интеграција во НАТО и ЕУ. Ги чекаме овие промени, кои, го потенцирам тоа, се предуслов за да постои каква било перспектива за интеграција во НАТО и Европската унија“- вели Павлопулос. Тој во воведниот дијалог на средбата со неговиот грузиски колега, говореше за т.н. национални прашања и упати пораки ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос го повтори неговиот, но и ставот на владата дека се потребни промени во македонскиот устав за, како што вели отстранување на иредентистичките позиции, без да ги прецизира истите- пишува ,,За да постои решение на прашањето за името, оваа земја, која за жал во нејзиниот Устав има поставено прашања поврзани со името и други иредентистички прашања, треба да ги донесе сите промени во правниот поредок, особено во Уставот, за да може да се најде решение на името, без иредентизам и да оди кон процесот за интеграција во НАТО и ЕУ. Ги чекаме овие промени, кои, го потенцирам тоа, се предуслов за да постои каква било перспектива за интеграција во НАТО и Европската унија‘‘, рече Павлополулос на почетокот на средбата со грузискиот претседател. Во грчките медиуми како една од главните вести поврзана со спорот за името се потенцира одлуката на владата за промена на имињата на аеродромот и автопатот. Од друга страна, министерот за надворешни работи во сенка од Неа Демократиа, Јоргос ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 378 | | | веќе видена

Сѐ поголемиот број невакцинирани деца создаде пат до појавата на морбили во неколку земји низ светот денес. „Темелот за глобалната епидемија на морбили на која ...
сите 158 | | | веќе видена

Севернокорејската делегација предводена од лидерот Ким Џонг ун, која во средата стигна во Владивосток, ќе биде послужена руска кујна и тоа на нивно барање, ...
сите 161 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчката влада разочарана од изјавите на Димитров за идентитетот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: