Кој е денот Д за телефонскиот разговор на Заев и Ципрас?


Според грчки „Катимерини“ тој може да се реализира и во наредните неколку часа, но на домашен терен сѐ уште нема потврда дали се исполнети условите за финален разговор меѓу двајцата премиери Премиерот Зоран Заев до синоќа не го реализирал клучниот телефонски разговор со грчкиот колега Алексис Ципрас , по кој би било јасно дали предлог-рамката за решавање на спорот води кон финален договор. „Не, се уште не сме разговарале. Тимовите работат на договорот, на принципите, на тоа што е разговарано. Веднаш штом ќе се оствари разговорот јас ќе ја информирам македонската јавност“, рече синоќа премиерот, одговарајќи на новинарско прашање. Тој не го коментираше предлогот во контекст на опсегот ерга омнес, како што рече, „за да му даде шанса на преговарачкиот процес“. „Се надевам дека денови се во прашање, затоа што следува Самитот на ЕУ. Јас верувам дека ќе се изнајде решение. Тоа е многу важно, да има решение кое ќе биде масовно поддржано од граѓаните и од сите политички партии. Но, да му дадеме шанса на процесот“, ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Грција не успеале да најдат заедничко решение за спорот со името и тие преговори пропаднаа пишуваат медиумите од регионот. Како што се наведува, грчката страна барала „премногу“, поточно од името целосно да се исфрли одредницата „Македонија“ и од долго најавуваниот компромис засега нема ништо и покрај најдобрата волја. Колку за потсетување, двете страни во последните неколку месеци излегуваа со оптимистички ставови во врска со пронаоѓањето решение кое е прифатливо за двете страни, а поддршка доаѓала и од челните места на ЕУ и САД. МНР на Македонија соопшти дека не треба да се брза со текстот за договорот со името, бидејќи квалитетот на одлуката е поважен од рокот за завршување на процесот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија и Грција не успеаја вечерва да најдат заедничко решение на спорот за името и преговорите пропаднале, дознава Курир.рс . Според српскиот портал, грчакта страна побарала „премногу“, односно од името целосно да се исфрли одредницата „Македонија“, па така и покрај добрата волја, преговорите пропаднале.
| | веќе видена | слични
5 копии

Стејт департментот ја потврдува својата континуирана поддршка за разговорите меѓу Македонија и Грција, истовремено охрабрувајќи ги лидерите на двете земји да постигнат заемно прифатливо решение, изјавија од Стејт департментот за грчката новинска агенција АНА-МПА. „САД продолжуваат да ги поддржуваат тековните разговори под покровителство на Обединетите нации за решавање на прашањето за ПЈРМ. Ги охрабруваме лидерите на Македонија и Грција да најдат заемно прифатливо решение во интерес на евро-атлантската интеграција, економскиот просперитет, мирот и безбедност во регионот“, се вели во писмената изјава.
| | веќе видена | слични

Трајче Стојанов, професор по филозофија на Факултет за образовни науки во Штип, во колумна за хрватскиот портал „Дневно“ го коментира проблемот што Грција го има со името на Македонија и уште во насловот констатира дека „на Македонија ѝ преостанува уште да се самоукине“. „По распадот на Југославија, во која Македонија имаше статус на република, Грците, од страв дека Македонија ќе побарува и територии, и античко наследство, го преименуваа целиот регион околу Солун во ‘Македонија’ за да го приграбат за себе македонското наследство и и да го инкорпорираат во својот идентитет. Така, денешна Грција има најкомплексен идентитет во Европа: православно-византиски (таа е единствената несекуларна држава во Европа, во која православната религија е уставна и официјална), античко-грчки, хеленски, македонски…“, пишува професорот Стојанов, кој докторира филозофски науки на Филозофски факултет при Универзитет „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје. Детално елаборирајќи го историјатот на речиси тридеценискиот наметнат спор од ...
| | веќе видена | слични
11 копии

САД ги поддржуваат преговорите и ги охрабруваат властите во двете земји да најдат заемно прифатливо решение, вели претставник на Стејт департментот одговарајќи на прашање на грчката новинска агенција АНА-МПА. - Соединетите американски држави, продолжуваат да ги поддржуваат разговорите што се во тек под покровителство на Обединетите нации за решавање на прашањето со името. Ги охрабруваме лидерите на двете земји да најдат заемно прифатливо решение во интерес на евроатлантската интеграција, на економскиот просперитет, на мирот и стабилноста во регионот, рекол функционер од Стејт департментот за грчката новинска агенција, јави дописничката на МИА од Атина.
| | веќе видена | слични

- Соединетите американски држави, продолжуваат да ги поддржуваат разговорите што се во тек под покровителство на Обединетите нации за решавање на прашањето со името. Ги охрабруваме лидерите на двете земји да најдат заемно прифатливо решение во интерес на евроатлантската интеграција, на економскиот просперитет, на мирот и стабилноста во регионот, рекол функционер од Стејт департментот за грчката новинска агенција, јави дописничката на МИА од Атина.
| | веќе видена | слични

Процесот за решавање на прашањето за името е во критична фаза, САД ја повторуваат својата постојана поддршка за преговорите и ги охрабруваат властите во двете земји да најдат взаемно прифатливо решение, изјавил претставник на Стејт департментот, одговарајќи на прашање на грчката новинска агенција АНА-МПА.„Соединетите американски држави, продолжуваат да ги поддржуваат разговорите што се водат под покровителство на Обединетите нации за решавање на прашањето со името. Ги охрабруваме лидерите на двете земји да најдат взаемно прифатливо решение во интерес на евроатлантската интеграција, на економскиот просперитет, на мирот и стабилноста во регионот“, вели претставникот на Стејт департментот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Има ли крај на гротескниот спор меѓу Македонија и Грција околу името?, се прашува денеска весникот Франкфуртер алгемајне цајтунг. И покрај приближувањето на владите, националистите од двете страни го блокираат решението. Добрата вест е дека здодевниот спор за името меѓу Грција и Македонија е поблиску до решение од кога било претходно. Лошата: тоа сепак сѐ уште не значи дека решението е блиску. На овој начин Франкфуртер алгемајне цајтунг денеска го објаснува актуелниот момент во преговорите за решавање на деценискиот спор меѓу двете соседни земји. На своите читатели ФАЦ на следниот начин им го опишува спорот: „Грција не дозволува Македонија да се вика Македонија затоа што тоа државно име ги навредува грчката историја и здравото чувство на национална припадност на Грците. (…) Само Грците смеат да го користат името Македонија, затоа што она го Александар Велики му го приреди на светот со меч и оган, во крајна линија беше елинистичката култура. Така накусо гласи грчката позиција. Како што дознавме и пред ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Течат последните денови за одлука околу предлог-пакетот за решавање на спорот за името. По синоќешните протести во Грција, организаторите најавија „голем протест“ во Атина на 8 јули, три дена пред Самитот на НАТО Од денеска до сабота, течат последните рокови во кои граѓаните на Македонија и Грција треба да бидат информирани дали постои заемна согласност околу последниот предлог-пакет за компромисно решавање на дводеценискиот спор за името. „Ако Владата на ПЈРМ одговори позитивно, тогаш телефонскиот повик ќе биде упатен до Алексис Ципрас. Доколку тоа не се случи, преговорите пропаѓаат и двете земји ја губат можноста сега да најдат решение“, пишуваат повеќе грчки медиуми. Според нивни, неофицијални информации, за ставот за предлогот Заев прво треба да го информира посредникот на ОН во преговорите, Метју Нимиц, а потоа и грчкиот премиер. Во однос на името, грчките медиуми пишуваат дека „станува збор за предлогот ‘Република Северна Македонија’, со опсег на употреба erga omnes, но со диференцијација, односно со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 108 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која на почетокот на неделава си поднесе неотповиклива оставка, а неколку ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој е денот Д за телефонскиот разговор на Заев и Ципрас?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: