Папата со екипата го прослави роденденот на СДСМ

Vesna Bendevska додаде 2 нови фотографии — со Софија Куновска и 2 други . 20 Април 1991 – 20 Април 2017 26 години постоење… Во добро или лошо, на врвот или дното…. Македонија е се’ што имаме. Среќен роденден СДСМ https://www.youtube.com/watch?v=IyZS__C-bVk
| | веќе видена | слични

Во неодамна објавено истражување ги прашале учесниците дали би излегле од ресторан кога во него би виделе лебарки, муви, мрави или змии, односно – во кој случај најбрзо би излегле. Повеќе од 60 отсто од испитаниците како најлоши ги издвоиле лебарките. Но, научниците предупредуваат дека вистинската закана всушност доаѓа од мувите бидејќи пренесуваат двојно повеќе бактерии. Но, тоа не е најодвратно. Мувите обожаваат измет, ѓубре и мртви животни во фаза на распаѓање. Бидејќи не можат да џвакаат, храната која ја пронаоѓаат на овие места ја растопуваат со ензими кои ги плукаат, а потоа ги вшмукуваат. Со други зборови, кога мува ќе слета на вашата чинија, таа всушност „плука“ на храната која ја јадете. Освен тоа, на своето тело носи бактерии и вируси кои можат да останат на храната, пишува Country Living. Повеќе на Готви.мк: Преслатко: Реакција на бебиња кога за прв пат пробуваат сладолед (видео) Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките ВИДЕО: Вистинска „магија“ со која ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во текот на летниот период има огромна појава на муви, кои што особено се појавуваат додека има јадење на маса. И наместо да се плашиме од нив, ние само ги бркаме со рака ако случајно застанат на некоја храна. Но, научниците предупредуваат дека всушност мувите се мошне опасни. Заканата од мувите е во тоа што предизвикуваат дупло повеќе бактерии. Тие постојано летаат по измети, ѓубре и распаднати мртви животни. Со оглед дека не можат да џвакаат, храната која ја пронаоѓаат на овие одвратни места се растопува во ензими кои ги плукаат, а потоа ги цицаат. Со други зборови, кога мувата ќе слета во вашата чинија, таа ќе плукне на храната која ја јадете. Освен тоа, на своето тело, помеѓу влакната на нозете, носи бактерии и вируси кои ќе останат на вашата храна. - Најголемите штети поврзани со обична мува се пренесување на патогени организми (вируси, габички, бактерии, протози и нематоди) Телото на мувата е влакнесто и лесно се задржува нечистотијата по која таа се движи, објаснуваат научниците.
| | веќе видена | слични

Во неодамна објавеното истражување, ги запрашале испитаниците дали би излегле од ресторан кога во него би виделе бубашваби, муви, мравки или змии, односно во кој случај најбрзо би излегле. Во неодамна објавеното истражување, ги запрашале испитаниците дали би излегле од ресторан кога во него би виделе бубашваби, муви, мравки или змии, односно во кој случај најбрзо би излегле.Повеќе од 60% проценти од испитаниците како нешто најлошо ги издвоиле бубашвабите. Но, научниците предупредуваат дека вистинската закана доаѓа од мувите, бидејќи пренесуваат двоструко повеќе бактерии.Но, тоа не е најодвратното.Мувите обожаваат измет, ѓубре и распаднати мртви животни. Бидејќи не можат да џвакаат, храната која ја пронаоѓаат на овие места ја растопуваат со ензимите кои ги плукаат додека ја шмукаат.Со други зборови, кога мувата ќе слета на вашата чинија, таа всушност ќе плукне во храната која ја јадете. Освен тоа, на влакната од нејзините нозе има бактерии и вируси кои остануваат на храната.
| | веќе видена | слични

Пролетта и летото го носат топлото време и сонцето, но исто така го најавуваат и доаѓањето на досадните муви кои постојано се обидуваат да слетаат на вашата храна. Многу луѓе мислат дека тие се само мала непријатност, но не е така бидејќи мувите се полни со бактерии кои претставуваат сериозна опасност за вашето здравје. Не само тоа, мувите речиси секогаш оставаат секрет на храната, кога ќе слеетаат на неа. Мувите во просек носат повеќе од 200 облици на штетни бактерии, поради нехигиенските работи на кои често слетуваат, како што е расипаната храна и фекалните материи. „Штом ја допрат храната, дури и на секунда, илјадниците ситни влакненца на нивните нозе, пренесуваат јајца, бактерии и сите валкани нешта кои ги носат на нив“, вели ентомологот Рон Харисон. „Со оглед на тоа дека мувите можат да пренесат сериозна, заразна болест како што е колерата, дизентеријата и тифусната грозница, кои се само неколку од опасните, можеби е најдобро да не ја јадете храната, на која претходно застанала мува“, истакнува Харисон.
| | веќе видена | слични

Познатиот модел наполни 22 години, а својот роденден одлучи да го прослави со своето семејство, блиските пријатели и секако нејзиното момче, познатиот пејач Зејн Малик. Џиџи Хадид на својот профил на Инстаграм објави фотографија од неа и Малик, како тој нежно ја бакнува, а таа во рацете држи роденденска торта. A post shared by Gigi Hadid (@gigihadid) on Apr 23, 2017 at 6:34pm PDT 24-годишниот пејач исто така објави фотографија на својот профил на Инстаграм, на којашто ја бакнува во образ својата девојка, а под фотографијата напиша: „Среќен роденден на моето сè“. A post shared by Zayn Malik (@zayn) on Apr 23, 2017 at 9:32pm PDT Бела Хадид исто така јавно ѝ го честиташе роденденот, така што на својот профил на Инстаграм објави фотографии од нив две. „Среќен роденден на мојата доживотна пријателка!!!!! Мојот пример! Мојата личност. Се чувствувам среќна секој ден што можам да те наречам сестра. Не знам дали некој може да биде толку дарежлив, паметен, забавен, талентиран, вреден, креативен, грижлив, полн со ...
| | веќе видена | слични

Џиџи Хадид го прослави својот 22-ри роденден, а кога си светски топ модел честитките и подароците пристигнуваат од сите страни.Моделот роденденот го прослави вчера во интимна атмосфера, опкружена со семејството и нејзиното момче Зајн Малик.Музичарот реши да ја изненади својата девојка и и подари букет рози, торта, а роденденот и го честиташе и на Инстаграм.Зајн објави заедничка фотографија и напиша:„Среќен роденден на моето се“.Џиџи доби и еден куп подароци од нејзините соработници и дел од нив објави на Инстаграм.Среќен роденден Џиџи!
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 122 | | | веќе видена

Неименуван американски претставник, задолжен за одбранбени прашања, за американските медиуми кажал дека „САД се сомневаат дека Иран веќе запленил танкер со ...
сите 127 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 208 | | | веќе видена

Нежни женски прсти, со црвен лак на ноктите, бројат и ги редат во скапа торба Луи Витон, дел од 1,5 милиони евра кои им биле исплатени на Бојан Јовановски ...
сите 433 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Папата со екипата го прослави роденденот на СДСМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: