Со празничен хепенинг и ГТЦ ќе пулсира во духот на предновогодишната атмосфера


Предновогодишен хепенинг под наслов „Размрдај го ГТЦ“ ќе се одржува во еден од омилените објекти на скопјани од 28 до 30 декември. Како што најавуваат од управата на Градскиот трговски центар, на настанот ќе настапат некои од нашите најголеми музички уметници, како и млади бендови и диџеи. Настанот ќе се одржува на две сцени (по една на двата главни влеза). На влезот од кај плоштадот „Македонија“ ќе биде главната бина, додека на влезот од „Соравија“ ќе биде поставена диџеј-сцената. Притоа, посебен дел во секој од овие денови ќе биде посветен и на најмладите, за кои е подготвена специјална програма, со задолжителните дедомразовци и многу други изненадувања. „Периодот од 12 години во кои речиси ништо да не се случуваше во ГТЦ конечно ќе заврши, а новогодишните празници и еуфоријата што со себе ја носи овој период од годината се идеални за почеток на креирање на новиот дух на овој објект“, информираат од управата.
| | веќе видена | слични
2 копии

На 28, 29 и 30 декември ќе се одржи предновогодишен хепенинг под наслов „Размрдај го ГТЦ“, на кој ќе настапат некои од нашите најголеми музички уметници, како и млади бендови и диџеи. Посебен дел во секој од овие денови ќе биде посветен и на најмладите, за кои е подготвена специјална детска програма, со задолжителните дедомразовци и многу други изненадувања. Новогодинешните празници и еуфоријата која со себе ја носи овој период од годината, е идеален за почеток на креирање на свечениот празничен дух на ГТЦ.Настанот ќе се одржи на две сцени (по една на двата влеза) и тоа: На влезот од кај плоштад Македонија ќе биде главната бина, додека на влезот кај Соравија е поставена диџеј-сцената. Водител на програмата ќе биде Нора Шаќири.Распоред на програмата:28.12. (четврток) *Главна сцена: – Детска програма (12-13ч) – Бени и Нон Стоп (13-15ч) – Рингтонс (15-17ч) *диџеј-сцена: – Мартин (Antenna5) (12-14.30ч) – Вера Јанковиќ (14.30-17ч)29.12.(петок) *Главна сцена: – Детска програма (12-13ч) – ДНК (13-15ч) – Теа и бенд ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Од трговскиот центар Skopje City Mall известуваат дека работното време на 29 и 30 декември ќе биде продолжено до 23 часот (не е обврзувачко за сите локали). За прв пат оваа година Skopje City Mall 1-ви јануари го прогласува за неработен ден. Ќе работат само маркетот, киното, кафе-баровите и рестораните. Деталите за работното време на локалите можете да ги погледнете на фотографијата подолу. Од Skopje City Mall ги повикуваат сите да уживаат во богатата програма која ќе трае до 9 јануари 2018 година и да ја почувствуваат веселата новогодишна магија. Деталите за активностите и сите дополнителни информации можете да ги погледнете на www.skopjecitymall.mk/skazna. Од Градскиот трговски центар известуваат дека дуќаните во сабота и 31-ви декември ќе работат од 11:00 до 17:00 часот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Градскиот трговски центар, под мотото „Размрдај го ГТЦ“, денеска, утре и задутр ќе се одржат дневни новогодишни журки. Целта на настанот е заживување на трговскиот центар и враќање на некогашните дух и лик. На двата влеза во ГТЦ ќе бидат поставени бини, на кои ќе настапуваат наши пејачи и диџеи. Трите дена програмата ќе ја отворат лица со попреченост, кои ќе настапат со свои точки, а од 12 часот ќе има детска програма. В четврток од 13 до 15 часот ќе настапат Бени и „Нон стоп“, в петок се ДНК, а в сабота Златко Ориѓански, заедно со Бени. На втората сцена, пак, од страната на киното „Милениум“, секој ден од 12 до 17 часот диџеи ќе пуштаат музика. „Настанот ќе има и хуманитарен карактер. Ќе има место кадешто ќе се собираат донации секој ден за различно семејство, на кое му е потребна помош. Исто така, граѓаните ќе можат да донираат средства и за лицата со попреченост, кои, исто така, со свои точки ќе учествуваат“, рече Панчо ДНК.
| | веќе видена | слични

Првпат управата на Градскиот трговски центар реши да организира тридневна предновогодишна музичка програма насловена „Размрдај го ГТЦ“, која ќе почне овој четврток и ќе трае до сабота (30 декември) од 11 до 17 часот. Концертите ќе се одвиваат на две локации, поточно на двата главни влеза на трговскиот, кон плоштадот „Македонија“ и оној под градското кино „Милениум“. Програмата ќе биде составена од повеќе делови и тоа детска програма, понатаму ќе настапуваат некои од нашите најпознати музички имиња и надежни млади бендови претежно од рок и хипхоп-сцената, додека на задниот влез на трговскиот ќе настапуваат познати домашни диџеи за љубителите на поадреналинската музика. Во рамките на „Размрдај го ГТЦ“ како што се напомена на денешната прес-конференција, иако не стои во објавената програма на социјалните мрежи, ќе учествуваат и млади со посебни потреби, а тридневниот настан ќе има и хуманитарен карактер. Програмата секојдневно ќе почнува со креативни настапи на лицата со попреченост во 11 часот, а потоа ќе ...
| | веќе видена | слични

Повеќе новитети планира Ѓоко Трајчевси, директорот на ГТЦ, за враќање на сјајот на една од најпозните скопски локации и подобрување на условите како за трговците така и за посетителите. Ќе се изработи ново идејно решение за покривот на објектот на кој ќе има градина со стакло наместо со барокна фасада. Исто така Трајчевски ќе побара од ЈСП да ги врати автобусите на поранешната постојка во подрумот на ГТЦ за да има проток на повеќе луѓе. Ова може да биде и најголем проблем во планот бидејќи тука порано проаѓаа линиите 50 и 57 кои сега користат двокатни автобуси бидејќи се едни од најдолгите во градот и превезуваат најголем број на патници. Доколку на овие линии се користат едноподните кратки и ниски автобуси тоа ќе биде на штета на патниците бидејќи ќе се создаваат огромни гужви, особено во шпицот кога ни двокатните автобуси не се доволни за наездата на патниците. „Сакаме да ја вратиме автобуската постојка на 50 и 57 во подрумските простории со цел да го заживееме долниот дел на трговскиот. Во преговори сме ...
| | веќе видена | слични

ГТЦ нема да добие барокна фасада, но ќе се прават повеќе градежни зафати за да овој најстар трговски центар во градот добие лик на модерен и атрактивен шопинг центар. Ова го најави генералниот директор на ГТЦ, Ѓоко Трајчевски, кој во директорското столче седна во август годинава. – ГТЦ го затекнав во катастрофална состојба. За овие неколку месеци презедов неколку проекти со цел да се подобри состојбата. Ги ставивме во функција сите неисправни лифтови, а има и проект за реновирање на јавните тоалети. Остваривме соработка со дуќанџиите и стопанствениците кои имаат локали во ГТЦ и договоривме да се отворат нови девет дуќани кои стоеја заклучени – вели Трајчевски. Тој напомена дека за наредната година планираат реновирање на елеваторите и на фасадата на ГТЦ, отворање на атрактивна игротека за најмладите, како и поправка на покривот на трговскиот центар. – Сакаме да ја вратиме автобуската постојка на 50 и 57 во подрумските простории со цел да го заживееме долниот дел на трговскиот. Во преговори сме со Јавното ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Остануваат уште неколку дена до најлудата ноќ во годината и меѓу луѓето владее новогодишна еуфорија. Оваа позитивна енергија е најприсутна во Skopje City Mall, каде деновиве е актуелна Магичната сказна. Големата новогодишна елка како во европските метрополи, прекрасните декорации и сијалички ја доловуваат најавтентичната атмосфера која на сите им предизвикува празнично расположение, надополнето со звуците од богатата програма со харфа, саксофон, театарски престави и сл. Во рамки на Магичната сказна на Skopje City Mall се организираат многу интерактивни содржини, креативни работилници, музички настапи, можност за интересно фотографирање во духот на новогодишните празници и други забавни содржини. За време на викендите се организираат театарски претстави, а тука е и Дедо Мраз кој ги раскажува своите најинтересни приказни секој петок, сабота и недела. Од вчера започнаа и новогодишните намалувања во речиси сите локали во трговскиот центар, а попустите се движат од -30% до -70%, вистински императив за сите ...
| | веќе видена | слични

Автобуските линии 50 и 57 повторно ќе стојат во Градскиот трговски центар, ибјави порталот СДК.мк. Град Скопје заедно со новото раководство на ГТЦ ќе ја враќаат автобуската станица во трговскиот оти дуќанџиите се жалеле дека немаат работата откако постојката е преместена спроти поранешна Градска болница. Автобуските линии 50 и 57 добија нова станица откако беа набавени двокатните кинески автобуси бидејќи не ги собираше да влезат во подрумот на ГТЦ. „Ова е само една од мерките кои ќе ги преземе за да го вратиме стариот дух на трговскиот и повторно да го заживееме. Дуќаните долу немаат работа, ќе се постават рампи и нема да може да се паркираат возила туку само ќе биде дозволен влез за автобусите. Во изминативе четири месеци ги ставивме во функција лифтовите кои беа технички неисправни. Во моментов се менува мермерот низ трговскиот, се попрaваат ескалаторите и се бојадисуваат столбовите и внатрешната фасада. Ќе ја вратиме сината боја како што беше во минатото“, вели Ѓоко Трајчевски, директор на ГТЦ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Град Скопје заедно со новото раководство на ГТЦ ќе ја враќаат автобуската станица во трговскиот оти дуќанџиите се жалеле дека немаат работата откако постојката е преместена спроти поранешна Градска болница. Автобуските линии 50 и 57 добија нова станица откако беа набавени двокатните кинески автобуси бидејќи не ги собираше да влезат во подрумот на ГТЦ, пишува СДК . „Ова е само една од мерките кои ќе ги преземе за да го вратиме стариот дух на трговскиот и повторно да го заживееме. Дуќаните долу немаат работа, ќе се постават рампи и нема да може да се паркираат возила туку само ќе биде дозволен влез за автобусите. Во изминативе четири месеци ги ставивме во функција лифтовите кои беа технички неисправни. Во моментов се менува мермерот низ трговскиот, се попрaваат ескалаторите и се бојадисуваат столбовите и внатрешната фасада. Ќе ја вратиме сината боја како што беше во минатото“, вели Ѓоко Трајчевски, директор на ГТЦ. Догодина планирано е комплетно реновирање на тоалетите и хантердагласот кој се распаѓа, како и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 194 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со празничен хепенинг и ГТЦ ќе пулсира во духот на предновогодишната атмосфера

Од:
До кого (е-маил):
Порака: