„Пред дождот“ со нови глобални признанија од Бразил и Кина

3 копии

Филмот „Пред дождот“ на Милчо Манчевски продолжува со интернационалните успеси, скоро две децении после премеирата. Неодамна тој се појави на пазарот во Бразил во издание на Лума филмс, дистрибутер кој специјализира во работа со врвни авторски имиња од светот. Директорот на Лума, Фредерико Мачадо вели дека е голема чест за нив да го дистрибуираат овој македонско-британско-француски филм, која во 1995 беше филм на годината во Бразил и победник на Меѓународниот фестивал во Сао Пауло. Според Мачадо, досегашната продажба на филмот ги надминува нивните очекувања. „Пред дождот“ се појави дури и на пазарот во Кина. Куриозитет е што во Кина овој македонски филм нема официјален дистрибутер, и тој се продава „на црно“ како едно од пиратските изданија во оваа земја. И покрај тоа што „Пред дождот“ званично не е прикажан во Кина (освен на фестивалите во Хонг Конг и Шангај), тој е еден од највлијателните филмови на тамошните филмски академии. Филмот е исто така вброен во циклусот „Големи филмови во кусиот век“ во ...
| | веќе видена | слични

Откако неодамна во Италија крстија вино и ресторан по него, филмот на Манчевски се појавил како пиратско издание Филмот "Пред дождот" на Милчо Манчевски речиси две децении по премиерата не престанува да изненадува. Откако неодамна во Италија крстија вино и ресторан по него, сега го продаваат "на црно" во Кина. Филмот нема официјален дистрибутер во таа земја, па се продава како пиратско издание. Од продукцијата "С Прес" се фалат и дека покрај тоа што "Пред дождот" официјално не е прикажан во Кина (освен на фестивалите во Хонг Конг и Шангај), тој бил еден од највлијателните филмови на тамошните филмски академии. Новости за "Пред дождот" доаѓаат и од Бразил. Неодамна се појавил на пазарот во Бразил во издание на Лума филмс, дистрибутер кој специјализира во работа со врвни авторски имиња од светот. "Директорот на Лума, Фредерико Мачадо вели дека е голема чест за нив да го дистрибуираат овој македонско-британско-француски филм, кој во 1995 беше филм на годината во Бразил и победник на Меѓународниот фестивал во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 304 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 226 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Пред дождот“ со нови глобални признанија од Бразил и Кина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: