Спорт - Џенова чека на Пандев

Раководството на Џенова продолжува со напорите во следната сезона за предводник на својот напад да го има Горан Пандев. Овој италијански тим веќе извесно време е во преговори со Интер за размена на македонскиот капитен за аргентинскиот голгетер Родриго Паласио. Преговорите се интензивираа откако Интер го ангажираше за тренер поранешниот стратег на Џенова, Џампјеро Гасперини, кој не крие дека по секоја цена сака да го види Паласио во дресот на „нероаѕурите“. Гасперини им соопштил на клупските директори дека е подготвен да се откаже од Пандев за да го ангажира својот поранешен миленик. Сега, останува на македонскиот репрезентативец да се изјасни дали сака да се пресели во Џенова и да биде стандарден првотимец во овој тим или, пак, цела година да ја грее клупата на Интер, како што тоа го правеше во вториот дел од ланската сезона. - Ние имаме добри односи со Интер и верувам дека можеме многу лесно да постигнеме договор за Родриго Паласио. Чекаме само на Пандев, тој треба да се изјасни дали сака да дојде во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Џенова, Енрико Прециози вели дека би го пуштил Родриго Паласио во Интер само доколку во спротивен правец се пресели Горан Пандев. Откако Гасперини седна на кормилото на Интер, Паласио почна да се поврзува со трансфер на Џузепе Меаца. Се говори за размена во која Паласио би заминал во Интер, а Горан Пандев во Џенова. Престедателот на Џенова вели дека Паласио би заминал во Интер само доколку Пандев дојде во неговиот тим иако нашиот репрезентативец не сака да слушне за преселба во овој клуб. - Вистина е, Интер се интересираат за Паласио, па ќе видиме дали ќе успееме да го финализираме овој договор или не - изјави Прециози за Radio Radio. "Веќе зборувавме за тоа и јас нема да го продадам Паласио само за Пари. Доколку Пандев прифати трансфер во Џенова, може да се реализира зделката. Доколку не, тогаш Паласио ќе остане со нас". "По Алексис Санчез, мислам дека Родриго е најдобар играч на таа позиција во Италија во моментов". Се споменуваат и други опции за Џенова, но Прециози го посакува исклучиво ...
| | веќе видена | слични

Спортските медиуми во Италија шпекулираат за трампа на најдобриот македонски фудбалер со црногорскиот напаѓач на "волчицата" Вучиниќ Ќе треба да почекаме уште неколку дена да видиме дали како точни ќе се покажат информациите на италијанските весници или оние на фудбалскиот агент Карло Палавичино, што се однесуваат на иднината на репрезентативецот на Македонија и фудбалер на калчо гигантот Интер, Горан Пандев. За разлика од спортските весници кои се убедени дека нашиот интернационалец ќе ја промени клупската средина и најверојатно повторно ќе се врати во Рим или во Џенова, агентот на Македонецот изјави дека неговиот клиент сака по секоја цена да остане во Милано и дека не сака да биде дел од евентуалната размена со Мирко Вучиниќ или со Родриго Паласио. - Не знам ништо за шпекулацијата Пандев за Вучиниќ. Не сум контактиран ниту од раководните лица на Интер. Одговор на прашањето колку вреди Пандев може да добиете само од сопственикот на "нероазурите". Се друго знаете, а и нема потреба да се коментираат ...
| | веќе видена | слични

Интер сака да го размени Горан Пандев за Аргентинецот Родриго Паласио од Џенова, но најдобриот македонски фудбалер се противи на ваквата можност. Новиот тренер на „нероаѕурите“ Џанпјеро Гасперини, кој дојде токму од Џенова, смета дека неговиот довчерашен играч Паласио подобро би се вклопил во неговата тактика 3-4-3. Џенова се согласува со трансферот, чија реализација сега зависи само од одлуката на Пандев Струмичанецот веќе претходно изјави дека нема намера да си оди од Интер, со кој има договор до 2014 година и дека миланскиот клуб ќе биде негов последен во Италија. Шансите за трансфер во Џенова се особено мали затоа што Интер има големи амбиции како во Италија, така и во Лигата на шампионите, за разлика од Џенова која минатиот шампионат го заврши на средина на табелата во Серија А и воопшто нема да настапи во Европа сезонава. Од друга страна, во полза на трансферот на Пандев одат најавите дека новиот тренер Гасперини ќе прави реконструкција на тимот. Во неговата досегашна кариера поранешниот тренер на ...
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Горан Пандев ги отфрли тврдењата дека напаѓачот на Интер може да биде вклучен во евентуална размена за фудбалерот на Рома, Мирко Вучиниќ. Голгетерот од Црна Гора се очекува да го напушти Рим ова лето, додека постојат голем број на шпекулации во кои се вклучува и заминување на капитенот на нашата репрезентација од редовите на Интер. За Пандев беше заинтересирана Џенова, но тој не сака да замине од Милано. Во последниве денови се појавија информации дека ќе биде дел од трампата во која Вучиниќ ќе се пресели меѓу “неразурите”, а Пандев ќе замине во Рома. “Не знам за таквата можност. Интер не ме контактирал и затоа не можам да зборувам за оваа можност. Само ако Интер ме контактира тогаш може да се разговара за тоа”, изјави менаџерот на Пандев, Карло Палавичино. Цената на Вучиниќ е околу 20 милиони евра, а беше поврзуван со трансфер во Јувентус. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Горан Пандев и дефинитивно ја одби понудата во следната сезона да го носи дресот на Џенова, без оглед на сериозниот интерес на овој италијански прволигаш за него. Капитенот на нашиот национален тим беше поврзуван со трансфер во Џенова како замена за Родриго Паласио, фудбалер што се наоѓа на листата со желби на новиот тренер на Интер, Гасперини. Сепак, Пандев преку својот агент им порачал на челниците на Џенова дека воопшто не е заинтересиран за овој трансфер и дека сигурно во следната сезона нема да настапува за италијанскиот тим. Медиумите на Апенинскиот Полуостров прогнозираат дека Пандев летово сигурно ќе си замине од „Џузепе Меаца“ и ќе се пресели во друга земја, најверојатно во Германија, каде што интерес за неговите услуги искажаа Баер Леверкузен, Баерн Минхен и Борусија Дортмунд.
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец бил во игра за размена според која требало да замине во Џенова, а во Интер да пристигне Аргентинецот Родриго Паласио Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев одби да замине во Џенова. Тој требаше да биде дел од трампата со која би се преселил во Џенова, а во Интер би дошол офанзивецот Родриго Паласио. Македонскиот интернационалец има договор со Интер до 2014 година. Неодамна во Скопје тој најави дека не планира летово да го напушти „Џузепе Меаца“ и дека ќе остане верен на „сино-црниот“ дрес. - Имам договор до 2014 година и сигурно останувам во Интер - рече тогаш Пандев. Паласио се најде на мета на Интер, откако на клупата на „нераѕурите“ седна Џанпјеро Гасперини, кој дојде токму од Џенова. Паласио одигра одлично минатата сезона. Аргентинскиот напаѓач ја предводеше Џенова со 9 погодоци и 10 асистенции, во 27 меча во Серија А. Гасперини е познат како тренер кој негува офанзивен фудбал со тројца напаѓачи и најчесто игра во формација 3-4-3 или 4-3-3, а Паласио му е фудбалер со ...
| | веќе видена | слични

Агентот на Пандев денеска потврди дека неговиот клиент е среќен во Интер и сака да остане во овој клуб и понатака. Палавачино го потврди интересот од Наполи за неговиот клиент, но негираше дека до сега било кој клуб доставил понуда за Пандев „Според тоа што јас го знам, нема никакви преговори за Пандев . Можам слободно да кажам дека Пандев е играч на Интер и е среќен поради тоа“, изјави Палавачино. „Амбициите на Пандев се да продолжи во Интер, исто така и Гасперини има високо мислење за Пандев дури и кога беше во Лацио.“ Шпекулациите продлжуваат, но повеќе од јасно е дека Пандев не сака да го напушти Интер. Стани официјален фан на Интер!
| | веќе видена | слични

Агентот на Горан Пандев, Карло Палавичино вели дека не знае ништо за можната трампа помеѓу Рома и Интер во која ќе бидат вклучени Мирко Вучиниќ и Горан Пандев Во последните неколку дена се шпекулира дека Мирко Вучиниќ е трансфер цел на Интер. Вучиниќ не е во најдобри односи со Рома па се говори дека Римската Волчица е подготвена да го продаде интернационалецот од Црна Гора доколку некој понуди околу 20 милиони евра. Денеска се појавија шпекулации кои велеа дка Интер планира да го понуди Горан Пандев на Рома со цел да стигне до Мирко Вучиниќ но агентот на македонскиот интернационалец вели дека не знае ништо за една ваква трампа. Карло Палавичино за romanews.eu рече: “Не знам ништо за трампа Пандев-Вучиниќ. Интер ме нема контактирано и јас не сум разговарал на оваа тема со фудбалерот.” Медиумите од Италија претходно пишуваа дека Интер се обидувал да го размени Пандев за Паласио од Џенова но Горан одбил да се пресели во Џенова. Па затоа Палавичино сега беше запрашан дали Пандев би прифатил преселба во Рома. ...
| | веќе видена | слични

Од управата на „нероазурите“ изјавуваат дека никој не е сигурен во случај на богата понуда од некој клуб. Иако Џанпиеро Гасперини се уште официјално не ја преземал тренерската функција, сосема се јасни плановите на Интер на трансфер-пазарот ова лето. Односно, тоа дека никој од играчите не е незаменлив и дека би можел да биде продаден за соодветна понуда. Така, доколку Интер добие 50 милиони евра за Самјуел Ето од Манчестер Сити, Камерунецот ќе стане нов играч на „граѓаните“. Истото може да се случи и доколку Сити во размена за Ето го понуди Карлос Тевез. Аргентинецот е по вкусот на новиот тренер Гасперини и се гледа како идеален додаток на формацијата 3-4-3. Не е сигурен ни Весли Снајдер, кој со новата формација на Гасперини би можел да стане вишок во стартните 11. Истото се однесува и на Маикон, со оглед на тоа дека десниот бек е цел на Реал Мадрид, каде посакува да го види Жозе Мурињо. Доколку пак, си замине Горан Пандев, Гасперини би сакал во тимот да го види Паласио од Џенова, а како можно засилување се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Драматична станува ситуацијата на границата меѓу Венецуела и Колумбија. Како што објави Би-би-си, повикувајќи се на локални медиуми, едно лице загинало, а 14 ...
сите 143 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Џенова чека на Пандев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: