Пречек на Стара нова година со топла ракија, колбаси и пита со паричка


Традиционално граѓаните на Кичево за пречекот на Старата нова година во сите градски населби палат василичарски огнови. Крај огновите се собираат голем број граѓани, кои за оваа прилика подготвуваат домашни колбаси и свинско месо, а тука е и неизбежната топла ракија, и сето тоа зачинето со музика од многуте оркестри од градот.Во повеќето населби се бираат и василичарски кумови, кои го организираат пречекот на старата Нова година и ја преземаат улогата на домаќини, а притоа се грижат и да има доволно количество мезе , топла ракија и полноќна пита со паричка.- Во нашата населба повеќе од две децении се избираат василичарски кумови. На почетокот тоа ни изгледаше како проба, но од година во година овој пречек добиваше се поорганизирана форма, и сите како едвај да го чекавме пречекот на Старата нова година и убавата дружба во таа ноќ, последна по Јулијанскиот календар. Секоја година по едно семејство во нашата населба го презема кумството, или пак, повеќе семејства од една фамилија ја преземаат оваа улога. Кумот ...
| | веќе видена | слични

Прославувањето на Стара Нова Година - Валисица во Охрид има вековна традиција. Палењето огнови, кумството, вртењето паричка, „маалското“ собирање и богатата трпеза се обичаи кои охриѓани ги практикуваат ден денес. Со ѓомлезе, колбаси на скара, греана ракија и црвено вино, низ многуте маала вечерва охриѓани ја слават православната Нова година. Нема улица во градот, на која не се пали оган и не се прославува доаѓањето на новата година. Василичарските огнови низ Охрид веќе се разгорени. Помеѓу василичарите владее убаво расположение, а се ќе заврши со песна длабоко во новогодишната ноќ. За многу години!
| | веќе видена | слични

Низ Македонија се празнува Стара Нова година и Василица, празник со различни обичаи во секој крај низ републиката и начини на прославување. Дел од Македонија на овој ден празнува на тој начин што се маскира, други пак за среќа играат комар со пријателите, трети прават пита со паричка во чест на Св.Василиј, а некаде се палат и Василичарски огнови и се прославува со комшиите и добронамерниците. „На утрешниот ден се поместени три празници, споменот на Свети Василиј Велики, обрезанието на Исус, и православната Новата година. Свети Василиј е голем светител во православието, затоа и се нарекува уште и украсител на човечките обичаји.“ - вели Отец Сашо- Соборен храм „ Свети Климент Охридски“- Скопје. По одбележување на Старата Нова година, верниците го празнуваат Св. Василиј - Василица. Некои семејства, слично како и за време на бадниковата вечера, кршат погача со паричка. Традицијата за Василица во Македонија се негува со векови. Пример за тоа е Вевчанскиот карневал. Кај семејства кои традиционало кршат ...
| | веќе видена | слични

Дома, со друштво или во рестораните, прилепчани вечер ќе ја прослават Стара Нова Година. Како што велат, малку и ќе се „коцкаат“, како што наложуваат обичаите за да испитаат кого му е наклонета среќата оваа година. Утре на ручек се собира целото семејство и го врти мазникот со среќната паричка. Се верува, кому ќе му падне паричката, ќе има среќа целата година. Според етнолозите, пак, обичајот повлекува корени уште од праисторијата, а со Христијанството, се поврзува со епископот од Кападокија, Василиј Велики. Александар Цветкоски, етнолог во прилепскиот „Завод и музеј“ ги објаснува обичаите за Василица во Прилепско, но и тоа дека од дамнина се рашириле, во повеќе облици, и низ Европа. - Барањето среќа на овие простори е вообичаена работа. Тоа обично се случува од Божик до Богојавление- Водици, кога завршува ритуалот на 19 јануари зашто се верува дека тогаш небото е отворено и исполнува желби. Во Прилепско, барањето среќна паричка е сконцентрирано на Василица. Вечерта, на Стара Нова Година, традиционално, има ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица. Во Македонија, Василица многумина ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј го слават и својот именден. Некои семејства, слично како и за време на бадниковата вечера, кршат погача со паричка. Се верува дека на оној што ќе му падне, му претстои среќна и исполнета година. По повод православната нова година и празникот Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, утре во храмовите на Македонската православна црква ќе биде служена света Василиева литургија. Покрај Македонската православна црква, според Јулијанскиот календар, верските празници ги слават и Руската и Српската црква, Ерусалимската патријаршија и дел од калуѓерите на Света Гора. За разлика од нив, по Грегоријанскиот календар се водат Грчката, Бугарската, Романската, Украинската и Грузиската православна црква.
| | веќе видена | слични

Денес се слави Стара Нова година, а утре е Св. Василиј Велики. Според Јулијанскиот календар, на полноќ се слави Православна Нова година, кај народот попозната како Стара Нова година. Оваа традиција ја задржаа Македонија, Србија, Црна Гора, Белорусија, Украина и Ерусалим. „На утрешниот ден се поместени три празници, споменот на Свети Василиј Велики, обрезанието на Исус, и православната Новата година. Свети Василиј е голем светител во православието, затоа и се нарекува уште и украсител на човечките обичаји.“ - вели Отец Сашо- Соборен храм „ Свети Климент Охридски“- Скопје. По одбележување на Старата Нова година, утре верениците го празнуваат Св. Василиј - Василица. Некои семејства, слично како и за време на бадниковата вечера, кршат погача со паричка. Традицијата за Василица во Македонија се негува со векови. Пример за тоа е Вевчанскиот карневал. Кај семејства кои традиционало кршат погача на Василица, преовладува истото верување дека на оној што ќе му се падне паричката ќе го следи среќа цела година. ...
| | веќе видена | слични

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат МПЦ-ОА, СПЦ и РПЦ, вечерва се дочекува Новата година, кај народот позната како Стара нова година. Според Јулијанскиот календар, по кој се водат МПЦ-ОА, СПЦ и РПЦ, вечерва се дочекува Новата година, кај народот позната како Стара нова година. Првиот ден на новата година е познат како Василица, кога многумина празнуваат домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј го слават и својот именден. Некои семејства, слично како и за време на бадниковата вечера, кршат погача со паричка. Се верува дека на оној што ќе му падне, му претстои среќна и исполнета година. По повод православната нова година и празникот Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, утре во храмовите на Македонската православна црква ќе биде служена света Василиева литургија. Преминот од старата во новата година според Јулијанскиот календар е и времето кога во Вевчани се одржува познатиот карневал, кој има традиција стара 14 векови. Карневалот почнува денеска во 13 часот, кога ...
| | веќе видена | слични

Православните христијани, вечерва ја дочекуваат православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година.Утре пак е Василица. Василица многумина ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј го слават и својот именден. Некои семејства најмногу во западниот дел на Македонија, слично како и за време на бадниковата вечера, кршат погача со паричка. Се верува дека на оној што ќе му падне, му претстои среќна и исполнета година. Вечерва е обичај да се играат карти со скромни облози за среќа и да се јадат колбаси. По повод православната нова година и празникот Свети Василиј Велики, утре во храмовите на Македонската православна црква ќе биде служена света Василиева литургија.
| | веќе видена | слични

Старата нова година вечерва традиционално ќе биде дочекана во х.„ Силекс“ со богато василичарско мени. Гостите ќе ги забавува Милован Секулоски и групата „Носталгија“. Забавата почнува во 20 часот. „Силекс“ подготвен за традиционален дочек на Стара нова година- Василица
| | веќе видена | слични

Со палење на маалски огнови и песна охриѓани ќе го одбележат празниот Василица - Стара Нова година. По традиција еден од најмасовните собири ќе биде на улицата „Железничка“. Општина Охрид обезбеди артикли и се' што беше потребно за прославата на дочекот на Стара Нова година - Василица за жителите на Урбаната заедница „Железничка“, чиј Василичарски одбор го организира најмасовниот дочек во градот, информираат од локалната самоуправа. Во рамки на проектот „Од 20 до 20 сите во Охрид“, утре на новата сцена кај малиот плоштад кај Мини маркет ќе се одигра новогодишната театарска претстава – ПХВ Шоу (Промоција на хумани вредности Шоу) од Клубот на млади при ООЦК Охрид, следуваат и Трката на келнерите, Изложбата на отворено на најубави фотографии од Охрид, Фестивалот на графити и модерна уметност, концертот на Фолтин…
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 180 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена

Гимназијалката Јована Лепосавиќ (18) прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред четири години ја ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пречек на Стара нова година со топла ракија, колбаси и пита со паричка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: