Доаѓа празник кој ќе ви ја одбележи цела година

3 копии

Според народното верување од овој ден започнува да расте денот. Во народот постои верување дека она што ќе правите и ви се случува денеска, ќе го правите и ќе ви се случува цела година. Значи каков ви е денот на 2 јануари таква ќе ви биде и годината. Вистинските бадникови и божиќни обичаи почнуваат на овој ден и затоа во некои делови на Македонија се месат коледарски колачиња, а некаде се изведува и обичајот полазеник. За полазеник го сметале првиот гостин што доаѓал и го пречекорувал прагот на куќата. Каков ќе биде полазеникот, таква ќе биде и годината за семејството. Во минатото постарите ги заклучувале вратите од своите домови за да не им влезат лоши луѓе и лошо да им тргне. Се верува дека на овој ден не е добро ниту да позајмувате некому пари, за да не ви одат парите од куќата.
| | веќе видена | слични

Ако денеска имате секс, со секс ќе ви биде цела година. Денеска е Св. Игнат, а кај народот постои верување дека што ќе правите во текот на денешниот ден, ќе правите цела година. Според верувањето, денеска не треба да трошите пари за да не трошите многу ни до крајот на годината. Денеска не треба ни да се карате со блиските зашто цела година ќе ви помине во карање. Многу е важно кој прв ќе ви влезе во домот зашто каков е тој/таа, таква ќе ви биде и домашната среќа до следната година. Некои луѓе денеска патуваат за да патуваат постојано во текот на годината.
| | веќе видена | слични
7 копии

На 2 јануари, според верскиот календар е „Свети Игнат“. Игнат е детето што Исус го носел во својата прегратка. Според народното верување од овој ден започнува да расте денот. Во народот постои верување дека она што ќе правите и ви се случува денеска, ќе го правите и ќе ви се случува цела година. Значи каков ви е денот на 2 јануари таква ќе ви биде и годината. Вистинските бадникови и божиќни обичаи почнуваат на овој ден и затоа во некои делови на Македонија се месат коледарски колачиња, а некаде се изведува и обичајот полазеник. За полазеник го сметале првиот гостин што доаѓал и го пречекорувал прагот на куќата. Каков ќе биде полазеникот, таква ќе биде и годината за семејството. Во минатото постарите ги заклучувале вратите од своите домови за да не им влезат лоши луѓе и лошо да им тргне. Се верува дека на овој ден не е добро ниту да позајмувате некому пари, за да не ви одат парите од куќата.
| | веќе видена | слични

Утре се празнува Свети Игнат, ден за кој се верува дека е одлучувачки за тоа што ќе ви се случува во текот на целата година, бидејќи постои верување дека она што ќе го правите утре, ќе го правите и цела година. За овој ден се верува дека ќе ви биде онаков како и целата година, до толку што постарите ги заклучувале вратите од своите домови за да не им влезат лоши луѓе и лошо да им тргне. Ако некој ви побара пари, обидете се да не му позајмите, бидејќи тоа ќе ви се случува во текот на целата година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вечната дилема на секое семејство е – дали да го исклучувате или да го оставите бојлерот постојано да работи, на кој начин ќе потроши помалку струја? Иако повеќето сметаат дека подобро е бојлерот да се остава да работи постојано, бидејќи при секое вклучување троши струја за повторно загревање, одговорот е целосно поинаков. Стручњаците препорачуваат зависно од тоа на што ја трошите топлата вода и колку често, бојлерот сепак да се гаси на скапа струја. На пример, едно четиричлено семејство најдобро е бојлерот да го вклучува ноќе кога струјата е евтина и да го гаси наутро кога престанува тој режим. Погрешно е уверувањето дека бојлерот треба да биде постојано вклучен.
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 253 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доаѓа празник кој ќе ви ја одбележи цела година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: